Nusirašinėjimą per egzaminus lemia netinkama žinių vertinimo sistema, nuo pažymių priklausančios stipendijos ir mokamas mokslas, studentų bei pačių dėstytojų nesąžiningumas. Taip antradienį teigė spaudos konferencijoje sociologinį tyrimą "Nusirašinėjimas" komentavę kolegijų ir universitetų rektorių tarybų prezidentai.
Gruodžio mėnesį Lietuvos aukštosiose mokyklose vykusio tyrimo rezultatai rodo, kad nuolat nusirašinėja 52,4 proc. studentų. Kartais nusirašinėjantys prisipažino dar 22,6 proc. apklaustųjų, likusieji teigė, kad niekada nenusirašinėja.Dažniausiai nesąžiningai įskaitas ar egzaminus laikė studijuojantys menus - 59,6 proc. Mažiausiai - 45 proc. - nusirašinėjo technikos mokslų studentų.
Labiau pasitikėjo "paruoštukėmis" nei savo žiniomis pirmų antrų kursų studentai, kiek mažiau vyresniųjų kursų studentai ir magistrantai.
Net 67,2 proc. nusirašinėtojų teigė, kad jiems tai padėjo gauti geresnį pažymį. Beveik tiek pat - 61,8 proc. - suprato, kad "paruoštukės" ir modernesni nesąžiningo egzaminų ar įskaitų laikymo būdai jiems nesuteikė daugiau žinių.
Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos prezidento Gintauto Bražiūno teigimu, aukštųjų mokyklų dėstytojai ir studentai prie nusirašinėjimo įpratę, todėl trumpalaikė akcija norint pažaboti šią problemą, jo nuomone, nepadės.
"Nusirašinėjimo esmė - neteisingos nuostatos. Tai, kad trys ketvirtadaliai studentų nusirašinėja, rodo, kad vis dar populiaru mokytis "dėl diplomo", o ne siekiant žinių", - apgailestavo kolegijų rektorių konferencijos prezidentas.
Studentai verčiami nusirašinėti ir dėl to, kad gavę žemesnį vertinimą rizikuoja nubausti ne tik save, bet ir šeimą, kuriai gali tekti mokėti už mokslą.
G. Bražiūnas pabrėžė, jog dabartinė stipendijų sistema skatina kovą už pažymį, o tuo pačiu daugėja norinčių aukštesnių vertinimų siekti nesąžiningai.
Lietuvos rektorių konferencijos prezidentas Vytautas Kaminskas pastebėjo, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje sukurta žinių vertinimo sistema neskatina nusirašinėti, nes žinios yra vertinamos visą semestrą ir baigiamasis egzaminas nėra visa lemiantis. Be to, minėtuose kraštuose kiekvienas studentas duoda priesaiką elgtis sąžiningai ir, jei yra pagaunamas nusirašinėjant - šalinamas iš universiteto, dažnai net be teisės grįžti.
Profesoriaus V. Kaminsko teigimu, dėl nusirašinėjimo dalis atsakomybės tenka ir kai kuriems dėstytojams, kurie patys aplaidžiai atlieka savo darbą ir toleruoja nesimokančius studentus.
Bendrovės "Spinter tyrimai" sociologinė studentų apklausa - antroji, kurią inicijavo Lietuvos studentų atstovybių sąjunga.
ELTA