Šių metų gegužės 31 d. Sveikatos apsaugos ministerija, Valstybinis aplinkos sveikatos centras prie SAM ir Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras organizuoja tarpžinybinį seminarą ,,Vaikų aplinka ir sveikatos rizikos veiksniai Lietuvoje".

Seminaras vyks Trakų visuomenės sveikatos priežiūros ir specialistų tobulinimo centre. Seminaro tikslas – aptarti Europos vaikų aplinkos ir sveikatos veiksmų plano įgyvendinimo galimybes Lietuvoje.

Vaikai, ypač dar negimę ir ankstyvaisiais savo gyvenimo metais, yra labai jautrūs bei mažiau atsparūs už suaugusiuosius tokiems aplinkos veiksniams, kaip užterštas oras, chemikalai, užterštas vanduo, maistas ir dirvožemis, radiacijos pavojus, nesveikas būstas, aplinkos triukšmas ir ekologinės nelaimės. Poveikio jų sveikatai pasekmės gali pasireikšti tik suaugusiame amžiuje. Berniukai ir mergaitės taip pat gali būti nevienodai jautrūs bei skirtingai reaguoti į aplinkos veiksnius.

Pagal Vaikų ligų dėl aplinkos veiksnių naštos studiją, Europos regione beveik vieno trečdalio visų nuo gimimo iki 18 metų ligų priežastimi gali būti nesaugi ir nesveika namų bei bendruomenės aplinka.

Vien sužalojimai šioje amžiaus grupėje yra laikomi pirmąja mirties priežastimi ir vidutiniškai sudaro vieną šeštadalį visų ligų ir mirčių, o kai kuriose šalyse šis santykis gali siekti vieną trečdalį.

Užteršto vandens, oro, maisto ir dirvožemio poveikis gali sukelti virškinamojo trakto ir kvėpavimo takų ligas, įgimtus defektus bei nervinius vystymosi sutrikimus, kurie kartu sudaro kitą šeštadalį visų ligų.

Dėl nesveikos mitybos ir nepakankamo fizinio aktyvumo didėja rizika vėliau susirgti medžiagų apykaitos, įskaitant diabetą, ir kraujagyslių ligomis.

Susirūpinimą kelia ilgalaikio toksiškumo potencialas, kuris pasireiškia daugelio chemikalų kancerogeniniu, nervų, imuninę sistemą, genus veikiančiu, endokrininę sistemą ardančiu bei alerginiu poveikiu. Ypač nerimaujama dėl aplinką teršiančių ir pavojingų tiek reprodukcinio amžiaus moterims ir vyrams, tiek vaikams tabako dūmų aplinkos ore (TDA), patvariųjų organinių teršalų (POT), sunkiųjų metalų ir fizinių veiksnių (kaip, pvz., ultravioletinis (UV), jonizuojančioji spinduliuotė) poveikio.

Šaltinis: Valstybinis aplinkos sveikatos centras