Tuo tarpu, kai praėjusiais metais Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai buvo pateikti tik trys skundai dėl seksualinio priekabiavimo darbe, vien prasidėjus programos "Darbe saugu" įgyvendinimui, į "Socialinės atsakomybės centrą" dėl tos pačios problemos kreipėsi daugiau kaip 60 moterų. "Socialinės atsakomybės centre" moterys yra nemokamai konsultuojamos psichologų ir supažindinamos su darbe kylančiomis seksualinio priekabiavimo problemomis.
Pasak Aušrinės Burneikienės, Lygių galimybių kontrolierės, tai dar kartą paliudijo, kad moterys, susidurdamos su seksualinio priekabiavimo darbe problema, vis dar nedrįsta visapusiškai ginti savo teisių.
"Visuomenėje seksualinio priekabiavimo tema vertinama nevienareikšmiškai. Moterys, išdrįsusios apginti savo teises, yra smerkiamos, neretai joms pradedama klijuoti ir laivo elgesio moters etiketė. Toks žemas visuomenės sąmoningumas ir lemia tokį mažą teisinėmis priemonėmis su šia problema išdrįsusių kovoti moterų skaičių. Kaip parodė kampanija "Darbe saugu", moterys šią problemą ryžtasi spręsti tik su psichologais", teigia A. Burneikienė.
Prevencinė programa "Darbe saugu" įgyvendinama ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse: Lenkijoje, Latvijoje, Suomijoje bei Graikijoje.
Lenkijoje moterys buvo ne tik nemokamai konsultuojamos psichologų, bet ir buvo rengiamos informacinės dienos darbdaviams apie seksualinį priekabiavimą, suorganizuota konferencija bei edukacinės paskaitos. Latvijoje be surengtų informacinių dienų, buvo labiau koncentruojamasi į informacinę kampaniją per žiniasklaidos priemones. Suomijoje buvo organizuojamos paskaitos ir diskusijos bei įkurti informaciniai centrai seksualinio priekabiavimo tema. Panašių priemonių imtasi ir Graikijoje.
Programa "Darbe saugu" siekiama ugdyti visuomenės sąmoningumą seksualinio priekabiavimo darbe klausimais Rytų ir Vidurio Europos šalyse, padėti moterims efektyviai spręsti seksualinio priekabiavimo darbe problemas.
Programa įgyvendinama už ES projektų paramos programos "Daphne" lėšas, programos projektą parengė Lodzės (Lenkija) Humanitarinių mokslų ir Ekonomikos akademija.
Seksualinis priekabiavimas tai nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu, kai tokį elgesį lemia tikslas ar jo poveikis pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.
Lietuvoje seksualinio priekabiavimo sąvoka apibrėžta dar 1998 metais, priėmus Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą, moterys skundus dėl seksualinio išnaudojimo darbe gali teikti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.
"Socialinės atsakomybės centre" nemokamai pasikonsultuoti su psichologais dėl seksualinio priekabiavimo darbe moterys galės visus šiuos metus.
Šaltinis: Ryšių su visuomene kompanija Publicum