{mosimage} Kaip žinoma, alaus mėgėjų tarp moterų yra žymiai mažiau nei tarp vyrų. Dailiosios lyties atstovėms jis per kartus ir negardus, jos nejaučia jokio "tobulo skonio", apie kurį tiek kalba jų vyrai ir broliai. Pasirodo, tai galima paaiškinti.
Konektikuto universitete atlikti tyrimai parodė, kad alaus skonio suvokimas priklauso nuo specifinio skonio receptoriaus aktyvumo, kuris yra atsakingas už kartumo skonį. Šis receptorius užkoduotas genuose (kodinis pavadinimas PTAS2R38).
Žmogaus genuose jis gali būti kelių modifikacijų, besiskiriančių receptorių jautrumu. Žmonės, turintys "aktyviąją" šio geno versiją yra labai jautrūs kartumui, ko pasekmė - alus ir kai kurie kiti alkoholiniai gėrimai jiems per daug kartūs ir neskanūs. O tie, kurie gavo neaktyvųjį PTAS2R38 variantą, nejaučia kartumo ir vartoja alų vidutiniškai 2 kartus dažniau už jautresnius kartėliui žmones.
Dėl kol kas neaiškių priežasčių, moterų, turinčių pirmąjį variantą, net kelis kartus daugiau, nei vyrų.
Tyrimo autoriai mano, kad gauti rezultatai padės gydytojams ir mokslininkams išsiaiškinti alkoholizmo ir kitų artimų susirgimų raidos priežastis. Ir, matyt, jų prireiks vyrams, kurie dabar galės pasiaiškinti žmonoms, kodėl jie taip mėgsta "tą karčią bjaurybę".
Šaltinis: km.ru