Šeštadienį moterų suvažiavimo dalyvių pasveikinti atvykę aukščiausi Lietuvos vadovai kalbėjo apie moterų vaidmenį valstybės gyvenime, pagarbą motinoms, šmaikštavo apie mamutus, stipriosios lyties stereotipus ir moterų įtaką vyrams.
Suvažiavimo dalyvės sulaukė sveikinimų ir iš JAV valstybės sekretorės Kondolizos Rais (Condoleezza Rice).
Sveikindamas Nacionaliniame dramos teatre į IV Lietuvos moterų suvažiavimą susirinkusias moteris ir svečius Prezidentas Valdas Adamkus negailėjo gražių žodžių iškilioms Lietuvos moterims ir mamoms.
Pasak jo, neįmanoma pasakyti, kuris darbas - tarnavimas šeimai ar kūrybai - yra sunkesnis. "Iškilios asmenybės, tarnaudamos Lietuvai, negailėjo nei laiko, nei talento ir nusipelnė didžiausios pagarbos, - sakė Prezidentas. - Lygiai tokios pat pagarbos ir dėkingumo nusipelnė plačiajai visuomenei nežinomos motinos, kantriai auginančios vaikus, skiepijančios jiems žmogiškumą ir išmintį. Turbūt neįmanoma atsakyti, kas sunkiau - tarnauti šeimai ar kūrybai, tačiau visaverčiam šalies gyvenimui būtina ir viena, ir kita".
V. Adamkus pastebėjo, kad moterų kongresai vykdavo ypatingu Lietuvai laiku, o šis, anot jo, taip pat - ne išimtis.
"Suvažiavimai vyko tokiu laiku, kai Lietuva stovėdavo prieš ypatingus jai sprendimus, kai reikėdavo sutelkti visas dvasines jėgas, - kalbėjo šalies vadovas. - Šis suvažiavimas vyksta vėl ypatingu Lietuvai metu, sakyčiau, sunkiu laisvos Lietuvos kūrimosi metu, kai reikia sudėstyti kūrybines bei moralines vertybes į joms priklausančias vietas, aiškintis, kas yra teisė žmogui ir bendruomenei, kaip ją įgyvendinti kasdieniuose santykiuose".
Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas, vienintelis iš valstybės vadovų atvykęs be žmonos, moteris pavadino stipriąja lytimi.
"Susimąsčiau, kaip dažnai vartojama stiprios lyties sąvoka, tradiciškai priskiriama vyrams. Pirmykščiais laikais vyras parvilkdavo į namus mamutą ir atiduodavo į moterų rankas, saugojusias namų židinį, - sakė A. Paulauskas. - Dabar pasikeitė ir vyras, ir "mamutas", bet labiausiai pasikeitė moterys, dėl savo veržlumo tapusios stipriąja lytimi". Šiuos žodžius moterys palydėjo gausiais plojimais.
Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas prisiminė moterų teisių plėtrą istorijos bėgyje, vardino nusipelniusias Lietuvai moteris nuo Julijos Žymantienės-Žemaitės iki dabartinių vadovaujančius postus užimančių politikių ir verslininkių.
Pasak Premjero, nors praeityje moterys buvo patriotės, dalyvavo atkuriant valstybę, o dabar net nekyla klausimas apie jų lygias teises, tačiau jos vis dar diskriminuojamos atlyginimų klausimu.
"Per praėjusį šimtmetį buvo daug įvairių įvykių ir progų, kada moterys rodė patriotizmo pavyzdį, dalyvavo valstybės atkūrime, pasirodė kaip tikros profesionalės, atliko pilietinę pareigą. Šiandien jau nekyla klausimas apie lygias moterų ir vyrų teises, - kalbėjo Vyriausybės vadovas. - Tačiau jaučiama tam tikra diskriminacija atlyginimuose".
A. Brazausko tvirtinimu, Lietuvai trūksta moterų mokslininkių, visi universitetų rektoriai - vyrai, tačiau ši padėtis, anot jo, pataisoma. Kaip pavyzdį jis minėjo politikos sritį, į kurią įsitraukia vis daugiau moterų.
Tačiau, pasak Vyriausybės vadovo, kuo moteris beužsiimtų, ji išliks mama, močiute, žmona. Vaikų auginimas ir auklėjimas, Ministro Pirmininko žodžiais, yra žygdarbis, vertas valdžios dėmesio ir visuomenės pagarbos.
Prezidentas V. Adamkus moterims palinkėjo savais darbais įkvėpti vyrus. "Linkiu, kad aktyvi moterų veikla suteiktų naujų impulsų vyrams, priverstų pasitempti ir suteiktų sveikų ambicijų siekiant savų tikslų", - sakė šalies vadovas.
Linkėdamas moterims džiaugsmo, sveikatos, užsiimti mėgiamu darbu A. Brazauskas išreiškė viltį, kad vyrai visada bus kartu su jomis. "Linkiu Jums kuo didžiausios sėkmės, laimės, džiaugsmo ir sveikatos Jūsų šeimoms. Linkiu, kad kiekviena iš Jūsų rastų savo vietą gyvenime, užsiimtų mėgiamu darbu, kad jūsų namai būtų ta tvirtovė ir užuovėja nuo visų negandų. Tikiuosi, kad vyrai visąlaik bus su jumis",- kalbėjo Vyriausybės vadovas.
Seimo Pirmininkas teigė tikintis, jog Gedimino prospekte konferencijos metu veikiantis Moterų idėjų bankas padės išspręsti ne vieną problemą ir atsiras vis daugiau moterų, kurstančių valstybės židinį.
Lietuvos moterų suvažiavimas sulaukė dėmesio ir iš kitų valstybių bei organizacijų.
JAV ambasados Lietuvoje spaudos ir kultūros atašė Antonis Pahigianas (Anthony Pahigian) moterų suvažiavimo dalyvėms perdavė JAV valstybės sekretorės K. Rais laišką, kuriame ji džiaugiasi galėdama pasveikinti Lietuvos moteris jų IV suvažiavimo proga.
Pasak K. Rais, Lietuvos moterys visada pasižymėjo pasišventimu ir tvirtybe, o kaip pavyzdį ji mini Sausio 13-osios auką - Loretą Asanavičiūtę.
"Tai, kad moterys atgaivino kongresą, byloja apie žmogaus tvirtybę ir pažangos troškimą. Lietuvos moterys visada kovojo už šalies nepriklausomybę, kaip Loreta Asanavičiūtė, kuri žuvo po tankais gindama Vilniaus televizijos bokštą", - rašoma K. Rais laiške Lietuvos moterims.
Į konferenciją taip pat atvyko Europos Sąjungos pareigūnai, Šiaurės šalių Ministrų Tarybos atstovai, diplomatai.
Konferencijos metu regionų atstovės ketina pristatyti ataskaitą apie moterų pažangą per 15 nepriklausomybės metų tokiomis temomis: skurdas, švietimas ir lavinimas, smurtas, sveikata, ekonomika, instituciniai mechanizmai, sprendimų priėmimas, žmogaus teisės, visuomenės informavimo priemonės, mergaitė, aplinka, instituciniai ir finansiniai susitarimai.
Suvažiavimo pradžioje atidaryta dailininkių paroda, vyko merginų choro "Liepaitės" koncertas. Konferencijos baigiamuoju akordu turėtų tapti rezoliucija ir konferencijos dalyvių kvietimas valdžios institucijoms siekti nacionalinio susitarimo.
Vidurdienį plačiajai visuomenei Gedimino prospekte surengta Idėjų mugė, vyksta orkestrų varžybos, bus apdovanojamos labiausiai nusipelniusios regionų moterys, sostinės Savivaldybės aikštėje vyks eitynės ir finalinis koncertas, o Vilniaus universiteto Skargos kieme numatyta kompozitorės Audronės Žigaitytės operos "Praregėjimas" premjera.
Renginio proga specialiai išleista knyga "Lietuvos moterų pažanga: iššūkiai ir realybė. 1990-2005 metai". Leidinyje pateikiami statistiniai bei kitokie duomenys apie moterų padėtį.
Į suvažiavimą susirinko apie 1,8 tūkst. delegačių, labiausiai nusipelniusių moterų regionuose. Suvažiavimo organizacinio komiteto pirmininkė - socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė, o jo globėjai - Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas ir ponia Kristina Brazauskienė.
Nevyriausybinės moterų organizacijos viliasi, kad po suvažiavimo visuomenėje vyraujantys stereotipai dar labiau keisis, o lygios galimybės vyrams ir moterims bus stipriau įtvirtintos ne tik įstatymuose, bet ir žmonių sąmonėje.
Tūkstančių delegačių sulaukiantys moterų suvažiavimai - unikali mūsų šalies tradicija, prasidėjusi 1907 metais, kai įvyko pirmasis visos Lietuvos moterų suvažiavimas.
ELTA