Naudojant Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšas Lietuvoje planuojama sukurti nacionalinės el. sveikatos branduolį - duomenų bazę, leisiančią medikams keistis elektroninių pacientų kortelių informacija, tyrimų vaizdais ir aprašais.

Naudodamiesi vieninga informacinių technologijų sistema medikai galės nuotoliniu būdu konsultuoti pacientus, sekti jų būklę, bendrauti su kitų gydymo įstaigų medikais.

"Iki šiol iniciatyvos el. sveikatos srityje buvo pavienės ir nekoordinuotos, informacinių technologijų duomenų bazes bandė susikurti tik atskiros įstaigos", - pirmadienį spaudos pusryčiuose pažymėjo sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga. Jo teigimu, šioje srityje pirmauja Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos.

Į 9 mln. litų Pasaulio banko paskolą elektroninės sveikatos duomenų bazės branduolio kūrimui pretendavo 16 įmonių. Pirmajam programos etapui paskelbtas konkursas baigėsi, tačiau, kas jį laimėjo dar neskelbiama.

"Pirmojo etapo darbai prasidės nedelsiant, kai tik suderinsime konkurso rezultatus. Funkcionuojančią sistemą turėsime jau kitų metų kovą", - teigė ministras.

Iš pradžių informacine sistema galės naudotis tik tos įstaigos, kurios turi interneto ryšį ir galimybę prisijungti prie bazės. Antrajame etape elektroninių sveikatos duomenų perdavimo projektai bus vykdomi trijuose centruose ir kainuos 25 mln. litų

Bandomiesiems projektams buvo pasirinktas Vilnius su vienu iš "satelitinių" miestų, Kaunas su vienu iš mažesnių miestų ir Klaipėda su vienu iš apskrities centrų.

Antrajame programos etape dalyvaujančių įstaigų medikai išbandys sukurtą sistemą. Trečiajame projekto etape ji bus įdiegta ir kitose gydymo įstaigose, taip pat - susitarta dėl standartų, vieningų sveikatos dokumentų pildymo formų.

Ž. Padaigos teigimu, paprastai išleidžiant ligonį iš gydymo įstaigos gydytojas mažiausiai 5-10 minučių rašo išrašą-epikrizę. Įdiegus elektroninę medicinos duomenų perdavimo sistemą šis darbas užtruks tik pusę minutės.

"Informacinės technologijos sutaupys labai daug laiko, kurį medikai galės skirti ligoniams ir išspręsti daugybę problemų, kurios įveikiamos tik informacinėmis technologijomis.

Kalbėdamas apie sveikatos informacijos prieinamumą internetu, ministras pažymėjo, kad naujausiomis technologijomis naudojasi labiausiai išsilavinusios ir didžiausias pajamas turinčios žmonių grupės.

"Skleisti informaciją internetu nesunku, tačiau neturime pamiršti ir tų žmonių, kurie turi mažiausiais pajamas, blogiausią sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir prasčiausią sveikatą", - pažymėjo Ž. Padaiga.

ELTA