Maistą iš termosų kol kas valgo tik Šalčininkų rajono darželių vaikai. Patiekalai į 3 virtuvių neturinčias įstaigas gabenami po 30-35 kilometrus ir tik kartą per parą - anksti ryte.

"Transportuojamo maisto vertė neprilygsta vietoje gaminamiems patiekalams. Tačiau iš bėdos tai geriau negu nieko", - Eltai komentavo Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos vyriausioji specialistė Bronė Žilėnienė.

Surinkti duomenis apie darželinukų maitinimą sveikatos specialistus paskatino Sveikatos apsaugos ministerijai atsiųstas laiškas, kuriame piktintasi Vilniaus savivaldybės iniciatyva sostinės vaikų lopšeliuose-darželiuose naikinti virtuves, o vaikus maitinti patiekalais iš termosų.

Pirmieji centralizuotai maitinti vaikus buvo sumanę Ukmergės savivaldybės tarnautojai. Tačiau darželių virtuvių naikinimui pasipriešino šį siūlymą nagrinėjusi komisija.

Iš pradžių planuota iš termosų maitinti daugumos Ukmergės rajono mokyklų moksleivius, tačiau maisto gamyba nutraukta tik tose virtuvėse, kuriose vartoti pusfabrikačiai ir kurios neturėjo sąlygų gaminti viso pietų asortimento.

Daktarės B. Žilėnienės manymu, nėra blogas sprendimas maisto gaminimą perduoti privačiai įmonei, jei ji pasirūpina, kad vaikai valgytų geros kokybės ir vietose gaminamus patiekalus.

Tačiau, telšiečių teigimu, pernai šio rajono vaikų maitinimą perdavus privačiai įmonei, jų mityba pablogėjo. Mažieji mažiau gauna vaisių, daržovių, varškės, padidėjo patiekalų kainos.

Plungės ir Mažeikių rajonuose, kuriuose nenumatoma keisti vaikų maitinimo tvarkos, taip pat buvo atlikta tėvų apklausa. Paaiškėjo, jog, nusprendus darželiuose naikinti vietos virtuves, nemažai šeimų iš viso nebeleistų mažylių į darželius, o kitos nesiūlytų jiems valgyti pusryčių arba vakarienės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, pernai vietos virtuvėlėse maistas buvo gaminamas visuose Lietuvos darželiuose.

23 proc. mokyklų veikė bufetai, karštas maistas termosuose keliavo į 12,5-16 proc. ugdymo įstaigų. Likusiose mokyklose pietūs buvo gaminami vietos valgyklose.

"Ateinantys metai neaiškūs, nes vyksta pertvarkymai. Koks maistas bus tiekiamas moksleiviams, priklausys nuo savivaldybių pasirinkimo", - Eltai sakė tarnybos maisto skyriaus vyriausioji gydytoja higienistė Rita Sadūnaitė.

Ar Vilniaus darželiuose bus naikinamos virtuvėlės, pasak sostinės savivaldybės švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Vidmantos Kibirkštienės, dar nėra nuspręsta, o siūlymai reformuoti maitinimą - nekonkretūs.

"Lyg ir planuojama sudaryti komisiją, kuri išvažiuotų į užsienį pasižiūrėti, kaip ten organizuojamas centralizuotas maitinimas", - Eltai sakė savivaldybės atstovė.

Jei pati būtų darželio vadovė, V. Kibirkštienė nesipriešintų naujai maitinimo tvarkai, nes nuo pečių nukristų didelė atsakomybė: reikėtų rūpintis vien ugdymu, o ne maitinimu. "Galvojant tik apie vaiką, kaip ir dauguma darželių vadovų, šiai iniciatyvai nepritarčiau", - sakė moteris.

ELTA