Šiuolaikinės vakcinos tapo savo sėkmės įkaitėmis. Skiepų dėka įveiktas arba maksimaliai sumažintas sergamumas sunkiomis ligomis, todėl žmonės pradeda abejoti, ar iš viso bereikia skiepytis "nuo to, ko nebėra". Taip Eltai teigė Vilniaus universiteto medicinos fakulteto profesorius Vytautas Usonis.

Gydytojo teigimu, ne gandais, nuomonėmis, o mokslo įrodymais grįstą informaciją apie skiepus tėvai galės rasti tinklapyje infoskiepai.lt.

"Neskiepyti vaikų ar bent kritikuoti skiepus tampa madinga. Pediatrus į neviltį varo mamų ir tėčių supratimas apie vakcinavimą. Jis - žymiai prastesnis negu įsivaizdavome", - sakė dvi dienas mamų diskusijas apie skiepus internete sekęs profesorius V. Usonis.

Medikai kritikuoja vis dažnesnius pareiškimus, neva skiepai blogai veikia imuninę sistemą, o ligas galima gydyti ar jų išvengti vartojant homeopatines priemones.

"Vis dėlto turėtume remtis įrodymais, o ne nuomonėmis, - pabrėžė V. Usonis. - Tik skiepų dėka 100 procentų likviduoti raupai, tymai, sergamumas kokliušu sumažintas 98 procentais. Pasaulyje beveik nebėra poliomielito, kuris vaikystėje suluošino ne tik daugybę paprastų žmonių, bet ir tokias garsenybes kaip JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas".

Kad vaikai turėtų galimybę pasiskiepyti į nacionalinę programą įtrauktomis vakcinomis, valstybė kasmet išleidžia 9 mln. litų. Tačiau sakyti, jog skiepai privalomi, gydytojo teigimu, negalima.

"Skiepyti mažylį, ar ne - tėvų reikalas, būtent jie turi prisiimti atsakomybę už vaiko sveikatą", - akcentavo profesorius.

Šiuo metu valstybė finansuoja vakcinas nuo tuberkuliozės, virusinio hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, tymų, kiaulytės, raudonukės. Jeigu prireikia, visiems Lietuvos žmonėms garantuojama vakcina nuo pasiutligės.

Skiepai kompensuojamomis vakcinomis Lietuvoje viršija 90 procentų, o kai kurių siekia net 98 procentus.

Pasak V. Usonio, į nacionalinę programą įtrauktos vakcinos yra saugios ir efektyvios, tačiau būna ir geresnių. "Pavyzdžiui, pusė vaikų, paskiepytų valstybės kompensuojama kokliušo vakcina, sukarščiuoja. Jeigu šeima turi galimybių ir nori investuoti į savo ramų gyvenimą, gali pirkti vadinamąją komercinę vakciną, kurios saugumas - žymiai geresnis", - aiškino profesorius.

Informacija apie skiepus interneto tinklapyje infoskiepai.lt visuomenei bus prieinama nuo birželio 3 dienos.

ELTA