Šiandien 09:00 įvyks spaudos konferencija: Lietuvos vaikų globos sistema neužtikrina pagrindinių vaiko teisių.

Pirmą kartą Lietuvoje bus pristatomas išsamus vaiko teisių padėties stacionarios globos ir ugdymo įstaigose tyrimas. Pasak tyrimo iniciatorių, viešosios įstaigos "Globali iniciatyva psichiatrijoje" atstovų, dažnai globos ir ugdymo institucijose iš esmės pažeidžiamos šios pagrindinės tarptautiniuose dokumentuose įtvirtintos teisės: vaiko teisė gyventi su tėvais ir Valstybės pareiga užtikrinti reikiamą paramą šeimai šiai teisei įgyvendinti; vaiko teisė į apsaugą nuo bet kokio išnaudojimo ir netinkamo elgesio.

Tyrimo tikslas buvo atskleisti visos vaikų globos sistemos problemas, o ne identifikuoti konkrečius trūkumus atskirose aplankytose įstaigose.

SISTEMA NEUŽTIKRINA PAGRINDINIŲ VAIKO TEISIŲ

2005-2006 metais atlikto tyrimo autoriai daro išvadas, kad Lietuvos vaikų globos ir ugdymo įstaigų sistema atspindi socialinės atskirties filosofiją, pagal kurią vaiko problemos sprendžiamos izoliuojant jį nuo visuomenės. Taip sudaroma ideali terpė vaiko teisių pažeidimams, psichologinėms problemoms, nevystomi vaikų savarankiško gyvenimo įgūdžiai. Jei įstaigoje globojamas negalią turintis vaikas, dažnai nuo pat vaikystės prasideda jo "neįgalaus asmens karjera": sulaukęs pilnametystės neretai jis automatiškai bus perkeliamas iš analogiško profilio vaikų įstaigos į suaugusiųjų.

Iš viso Lietuvos įstaigose globojama 6,4 tūkst. vaikų (2004 m. pab. duomenys). Statistikos departamento duomenimis Lietuvoje yra 96 vaikų globos įstaigos. Nuo 2005 m. lapkričio iki 2006 m. balandžio mėn. buvo aplankyta 20 tokių Lietuvos įstaigų, dirbančių vaikų globos, priežiūros ir ugdymo srityje.

"Vaiko globa įstaigoje turi būti kraštutinė priemonė, vaikas čia gali būti apgyvendinamas tik išimtinais atvejais ir kai tai neprieštarauja vaiko interesams. Tačiau dėl teisinio reglamentavimo spragų, vangiai besikeičiančios susiformavusios praktikos ir sistemos, kvalifikuotų specialistų, galinčių teikti efektyvią kompleksinę pagalbą vaikui ir šeimai, trūkumo, silpno praktinio tarpžinybinio bendradarbiavimo  vaiko apgyvendinimas institucijose yra viena pagrindinių "pagalbos" vaikui priemonių", - teigia Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė,

SKATINO ĮTAKINGOS TARPTAUTINĖS ORGANIZACIJOS

Viena iš pagrindinių priežasčių tirti vaiko teisių padėtį Lietuvoje – įtakingų tarptautinių organizacijų, analizavusių Lietuvos vaikų globos sistemą, pateiktos rekomendacijos, siūlančios vykdyti reguliarią vaikų globos namų įstaigų stebėseną.

Vaiko teisių padėties analizę atliko "Globali iniciatyva psichiatrijoje", Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija, Lietuvos respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija "Viltis", Paramos vaikams centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas.

Atliekant tyrimą buvo orientuojamasi į vaiko globos įstaigų organizavimo, veiklos ypatumus, Lietuvos teisinę bazę ir jos atitikimą tarptautiniams vaiko teisių apsaugos standartams, tarpžinybinį vaiko globos sistemoje dalyvaujančių įstaigų bendradarbiavimą, vaiko patekimą ir išvykimą iš įstaigų, jo ryšių su šeima palaikymą, savarankiškumo ugdymą ir integraciją į visuomenę.

BANDO SPRĘSTI PAGAL SAVO SUVOKIMĄ BEI IŠGALES

"Vaikui atsidūrus institucijoje, tiek jis, tiek jo šeima paliekami patys tvarkytis su savo problemomis, kurias jie bando spręsti pagal savo suvokimą bei išgales. Vaikas bėga iš globos įstaigos norėdamas pamatyti už 100 km. gyvenančius savo tėvus. Tėvai dažnai dėl socialinių, finansinių ar asmeninių problemų negali lankyti vaiko įstaigoje, arba išreikšdami savo meilės vaikui supratimą, vedasi jį kartu į miestelio barą", - sakė Globalios iniciatyvos psichiatrijoje direktorė, teisininkė Dovilė Juodkaitė.

Pasak tyrime dalyvavusios ekspertės, VšĮ "Globalios iniciatyvos psichiatrijoje" projektų vadybininkės Eglės Rimšaitės, dauguma informacijos apie globojamų vaikų teisių pažeidimus buvo gauta iš įstaigų darbuotojų, kurie mato vaikų globos sistemos trūkumus, problemas, geranoriškai, atvirai ir kritiškai apie juos kalba.

Pačių globos įstaigų darbuotojų teigimu pastebimas vaikų "keliavimas" tarp įstaigų, "geresniems" globos namams "apsivalant" ir "atsikratant" nepaklusniais vaikais. Išstumtas iš įprastinės aplinkos ir atsidūręs tarp daugumos problemiško elgesio jaunuolių, paauglys tikrai netampa geresnis, arba, dar blogiau: jis kenčia dėl pažeminimo, praeina nelengvą adaptacijos laikotarpį.

"Jau pats faktas, kad vaikas yra apgyvendinimas stacionariose globos ir ugdymo įstaigose rodo, kad nebuvo suteikta pakankamai pagalbos apsaugoti vaiko ir šeimos išskyrimą. Norėtųsi, kad šis tyrimas paskatintų bendruomeninių paslaugų plėtrą ir prisidėtų prie valstybinės politikos vaikų gerovės formavimo", – pabrėžė Vaikų linijos vadovas Robertas Povilaitis.

Šaltinis: VšĮ "Globali iniciatyva psichiatrijoje"