Esant karštiems orams, susidarė palankios sąlygos salmoneliozei plisti. Praėjusią savaitę. į gydymo įstaigas kreipėsi 13 ligonių su salmoneliozės požymiais (karščiavimas, pilvo skausmai, gausus viduriavimas, bendras silpnumas). Trims ligoniams bei kavinės - baro savininkei laboratoriškai patvirtinta salmoneliozės diagnozė. Tyrimo metu paaiškėjo, kad S.enteritidis išskirta iš krabų bei daržovių salotų ir keptų vištos šlaunelių.
Rugpjūčio 1 d. Vilniaus visuomenės sveikatos centras informavo apie tris salmoneliozės atvejus lopšelio darželio "Drevinukas" lopšelinėje "Smalsučių" grupėje. Nė vienas iš susirgusiųjų arba jų tėvų į asmens sveikatos priežiūros įstaigą nesikreipė. Mikrobiologiniai tyrimai atlikti privačioje "Geromeda" laboratorijoje (vienam vaikui išauginta D gr.Salmonela), kitiems dviem vaikams mikrobiologinius tyrimus neoficialiai atliko mama, dirbanti Santariškių klinikos laboratorijoje (jiems išauginta S.enteritidis). Grupėje organizuotas sąlytį turėjusių vaikų stebėjimas ir taikytos priešepideminės - dezinfekcinės priemonės. Apie protrūkį pranešta Vilniaus miesto Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Salmoneliozė plečiasi
Užkrečiamųjų ligų valstybės registro duomenimis, 2005 metų sausio - birželio mėnesiais Lietuvoje užregistruota 1000 susirgimų salmonelioze atvejų, kai tuo tarpu 2004 m. per tą patį laikotarpį - 639 atvejai. Šiais metais, tai yra iki rugpjūčio 1 d., užregistruoti 28 salmoneliozės protrūkiai. Iš jų skaitlingiausi:
Liepos 17 - 18 d. salmoneliozės protrūkis kilo Klaipėdos raj., Jurgių km., B.Majorienės kaimo turizmo sodyboje vykusiame pobūvyje. Iš 40 pobūvyje dalyvavusių susirgo šeši (keturiems laboratoriškai patvirtinta salmoneliozės diagnozė);
Liepos 24 - 25 d. Kelmės raj., Kražių seniūnijoje, N.Stoškienės IĮ kavinėje kilo salmoneliozės protrūkis. Iš 50 gedulingus pietus valgiusių asmenų susirgo 13.
Kas ta salmoneliozė?
Salmoneliozė - tai infekcinė liga, kurią sukelia salmonelėmis vadinamos bakterijos. Šios bakterijos sukelia plonosios žarnos uždegimą, todėl liga paprastai pasireiškia viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Šie ligos simptomai dažniausiai pasirodo praėjus 12 - 72 valandoms po užsikrėtimo. Liga paprastai trunka 4 - 7 dienas, ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują bei kitus organus. Tokiu atveju negydant liga gali baigtis mirtimi. Sunkesnė ligos eiga būna kūdikiams, mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms bei asmenims su silpnesne imunine sistema.
Salmonelės pakankamai atsparios išdžiūvimui, šalčiui, tačiau jautrios aukštai temperatūrai. Jos ilgai išlieka gyvybingos užšaldytoje mėsoje, o atšildytame maiste vėl gali daugintis. Palankiausia temperatūra salmonelėms maiste daugintis yra nuo 20 iki 40 laipsnių.
Kaip užsikrečiama salmonelėmis?
Pagrindinis salmonelių infekcijos šaltinis yra naminiai bei laukiniai gyvūnai ir paukščiai. Salmonelės į aplinką patenka su šių gyvūnų fekalijomis. Sergantis salmonelioze žmogus taip pat gali būti infekcijos šaltiniu.
Dažniausiai salmonelioze užsikrečiama per gyvūninį maistą: paukštieną, pieną, kiaušinius, jautieną, kiaulieną. Tačiau salmonelioze užsikrėsti galima ir per įvairias gyvūnų fekalijomis užterštas daržoves. Nors bakterijos gali būti randamos žalioje mėsoje, paukštienoje, žaliuose kiaušiniuose, nepasterizuotame, nevirintame piene, tačiau, termiškai apdorojant šį maistą, salmonelės jame žūsta. Pastaraisiais metais Lietuvoje, kaip ir kitose Europos, pasaulio šalyse, salmoneliozė dažniausiai plinta per kiaušinius, vištieną ir jų produktus.
Maistą gali užkrėsti jį tvarkantys asmenys, nenusiplovę rankų pasinaudoję tualetu. Į maistą salmonelės gali patekti nuo virtuvės įrankių ar aplinkos paviršių, ant kurių prieš tai buvo dorota žalia mėsa bei vištiena, taip pat nuo salmonelėmis užterštų rankų. Paruoštas vartojimui paruoštas maistas gali būti užterštas, kai jis kurį laiką šaldytuve liečiasi su žaliu. Kadangi salmonelės gali būti randamos namų augintinių (kačiukų, šuniukų, reptilijų), ypač viduriuojančių, išmatose, todėl užsikrėsti galima nenusiplovus rankų po sąlyčio su jų išmatomis. Tokiu būdu galima užsikrėsti ir nuo kitų naminių gyvūnų.
Salmoneliozės profilaktikos priemonės:
Būtina įsiminti ir žinoti šias pagrindines taisykles, padėsiančias sumažinti užsikrėtimo riziką:
1. Tinkamai tvarkykite žalią vištieną, kitą mėsą ir jų produktus:
Žalią mėsą parduotuvėje dėkite į plastikinį maišelį, kad išvengti sąlyčio su kitu maistu
Nedelsdami įdėkite parsineštą maistą į šaldytuvą, kad išvengti jame esančių bakterijų dauginimosi
Sušaldytą vištieną, mėsą atitirpinkite šaldytuve
Prieš gaminimą visada nuplaukite vištieną bei kitą mėsą
Maistą šaldytuve laikykite taip, kad jis nesiliestų su kitu maistu arba skystis nuo žalios mėsos nenuvarvėtų į vartojimui paruoštą maistą
Kruopščiai nuplaukite po tekančiu karštu vandeniu (geriausiai su indų plovikliu) peilį, lentelę, kitus virtuvės įrankius bei rankas po žalios mėsos, vištienos dorojimo, kad išvengti kryžminės kito maisto taršos
Pakankamai gerai virkite, kepkite vištieną, kitą mėsą ir jų produktus. Prieš vartodami šį maistą įsitikinkite, kad nebėga rausvas skystis
Neragaukite ir nevalgykite žalios mėsos, faršo
2. Tinkamai gaminkite kiaušinius ir jų produktus:
Maistui vartokite tik šviežius kiaušinius
Kiaušinius laikykite tik šaldytuve
Nevartokite suskilusių ar nešvarių kiaušinių
Visada nusiplaukite rankas, jei lietėte juos
Vartokite tik gerai išvirtus ar iškeptus kiaušinius. Tinkamai šiluminio apdoroto kiaušinio trynys neturi būti skystas ar minkštas
Išvirtus ar keptus kiaušinius suvartokite nedelsiant. Nelaikykite šiltų kiaušinių daugiau nei 2 valandas kambario temperatūroje
Venkite maisto su žaliais kiaušiniais, ypatingai namuose gamintų ledų, kremo, plakto trynio su cukrumi. Pramonės įmonėse šie maisto produktai gaminami iš pasterizuotų kiaušinių, todėl jie yra saugūs
3. Nevartokite žalios ar nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, vištienos, žalių kiaušinių, nepasterizuoto ar nevirinto pieno.
4. Nesuvalgytą maistą laikykite šaldytuve, o prieš vartojimą pakartotinai pakaitinkite.
5. Visada nusiplaukite rankas prieš gamindami maistą ir kiekvieną kartą po žalios mėsos dorojimo, pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su gyvūnų, ligonių išmatomis.
6. Priminkite vaikui nusiplauti prieš valgį rankas, ypatingai jei jis žaidė su namų augintiniu.
7. Niekada negaminkite maisto svečiams, pobūviui, jei viduriuojate.
8. Tuo pačiu metu netvarkykite žalios mėsos ar vištienos ir negaminkite maisto Jūsų kūdikiui.
9. Saugiausias maistas kūdikiui yra motinos pienas, kuris apsaugo ir nuo kitų ligų.
Šaltinis: Visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie SAM