Dažniausiai alkoholį vartoja ir nelegalių narkotikų pabando didžiausias pajamas gaunantys Lietuvos gyventojai - parodė pirmą kartą Lietuvoje atliktas ir ketvirtadienį visuomenei pristatytas žalingų įpročių paplitimo šalyje tyrimas.
Jo duomenimis, alkoholinius gėrimus per paskutinius 12 mėnesių vartojo 85 proc. mūsų šalies gyventojų. Bent kartą gyvenime bandę narkotikų prisipažino 8,2 proc., o rūkę - 65,8 proc. žmonių.
Narkotikų kontrolės departamento direktorės Audronės Astrauskienės teigimu, tyrimas atskleidė ypatingai didelį narkotikų ir alkoholio vartojimo paplitimą didžiuosiuose Lietuvos miestuose - Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Šiuose miestuose narkotikus vartoti yra pabandę 12,6 proc. žmonių, alkoholinius gėrimus per paskutines 30 dienų gėrė 71,5 proc. gyventojų. Tai - aukščiausi rodikliai, lyginant su kitomis šalies vietomis.
"Didelį susirūpinimą kelią ir lengvas narkotikų prieinamumas - net 9,2 proc. tyrimo dalyvių teigė žinantys, kur galima jų įsigyti", - pabrėžė Narkotikų kontrolės departamento direktorė.
Tyrimo duomenimis, labiausiai šalyje paplitusios kanapės. Bent kartą gyvenime jomis svaiginosi 7,6 proc. apklaustų žmonių. Iš viso bent kartą narkotikų yra pabandę 13,1 proc. vyrų ir 3,8 proc. moterų.
Apklausą pagal Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) metodinius nurodymus atliko rinkos analizės ir tyrimų grupė "RAIT".
Tai pirmasis toks tyrimas Lietuvoje, nors kai kuriose Europos Sąjungos šalyse analogiški tyrimai reguliariai atliekami jau 10 metų.
Departamento vadovės A. Astrauskienės teigimu, toks tyrimas periodiškai bus atliekamas ir Lietuvoje. Jo duomenys suteiks galimybę ne tik įvertinti vykdomos narkotikų kontrolės ir prevencijos efektyvumą, bet ir palyginti darbo rezultatus su kitomis Europos šalimis, keistis patirtimi, numatyti galimas svaigalų ir kvaišalų vartojimo tendencijas.
ELTA