Teigiama, kad Lietuvoje kokaino vartotojų lyg ir nėra, tačiau tai - netiesa, antradienį susitikime su Europos narkomanijos ir narkotikų stebėsenos centro vadovais sakė Seimo narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė.

"Į komisiją kreipiasi verslininkų žmonos, klausdamos, ką daryti, kur nukreipti vyrus, kurie uosto kokainą - daug dirba, o turėdami daug pinigų gali tik tokiu būdu atsipalaiduoti. Turime mes šią problemą, ir jau reikia su ja pradėti dirbti", - spaudos konferencijoje "Lietuvos narkotikų kontrolės politika Europos Sąjungos kontekste", kurioje dalyvavo Europos narkomanijos ir narkotikų stebėsenos centro valdybos pirmininkas Marselis Reimenas (Marcel Reimen) ir direktorius Volfgangas Gocas (Wolfgang Gotz), pabrėžė parlamentarė.

Pasak Narkotikų kontrolės departamento direktorės Audronės Astrauskienės, apie kokaino vartojimo tendencijas Lietuvoje kalbėti sunku, nes paskutiniai tyrimai atlikti tik 2004 metais.

Palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, prieš metus Lietuvoje kokaino vartojimas buvo išties nedidelis, nesiekė net 0,5 procento. Dėl priklausomybės nuo kokaino į medikus kreipėsi taip pat labai mažai mūsų šalies gyventojų.

"Turime atsargiai vertinti nuostatą, kad kokaino vartotojai - tik aukštuomenė", - pabrėžė Europos narkomanijos ir narkotikų stebėsenos centro valdybos pirmininkas M. Reimenas. - Kai kuriose šalyse tai jau gatvės narkotikas".

Pasak svečio, ateityje kokaino problema Europai bus dar aktualesnė - didžiausias minėtos narkotinės medžiagos vartotojų skaičiaus augimas pastebimas tarp 15-25 metų amžiaus žmonių.

Pirmą kartą Lietuvoje viešintis naujasis Europos narkomanijos ir narkotikų stebėsenos centro direktorius V. Gocas pažymėjo tarpvalstybinio bendradarbiavimo narkomanijos kontrolės ir prevencijos srityje svarbą.

Pasak svečio, narkotikų paklausos ir pasiūlos mažinimo siekiama Europos Sąjungoje įgyvendinant iki 2012 metų patvirtintą strategiją.

"Aštuonerių metų veiksmų planas rodo, koks stiprus politinis valstybių siekis kovoti su šia problema", - pabrėžė V. Gocas.

Strateginiame kovos su narkomanija veiksmų plane įtvirtinta nauja, labai svarbi nuostata - narkomanų gydymas, o ne bausmės.

"Tai net ekonomiškai daug efektyviau - tyrimų duomenimis, metų gydymas daug mažiau kainuoja už narkotikus vartojančio asmens kalinimą. Juolab, kad nelaisvėje taip pat yra nemažai nuo narkotikų priklausančių asmenų", - pažymėjo Europos narkomanijos ir narkotikų stebėsenos centro direktorius.

Kalbėdamas apie pakaitinį gydymą metadonu, V. Gocas pabrėžė, jog skirtingose Europos šalyse substitucinė terapija nevienodai prieinama, nors tarptautinės organizacijos remia narkotikų žalos mažinimo visuomenei programas, adatų, švirkštų keitimą.

Pasak R. Visockytės, Lietuvoje pasigendama mokslinių duomenų apie metadono efektyvumą. Tai, kad Rytų Europoje nėra atlikta mokslinių tyrimų apie metadono efektyvumą, patvirtino ir neseniai mūsų šalyje lankęsi Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai.

Seimo narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė apgailestavo, kad Lietuvoje substitucinė terapija nėra reglamentuota įstatymais, vykdoma tik pagal ministro įsakymus ir neveikia taip efektyviai, kaip norėtųsi.

ELTA