Baruose ir restoranuose rūkymą uždraudusi Švedija ateinančiais metais 20 procentų brangins jaunimo pamėgtus lengvuosius alkoholinius kokteilius. Jos pavyzdžiu ketina sekti ir Lietuva, antradienį spaudos konferencijoje teigė sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga.

Pasak politiko, uždrausti rūkyti restoranuose ir kitose pasilinksminimo vietose Lietuvoje planuojama nuo 2008 metų. "Tam jau pritarė Lietuvos restoranų ir viešbučių asociacija, tikimės, pritars ir Vyriausybė bei Seimas", - sakė Ž. Padaiga.

Lietuvoje viešinčio Švedijos visuomenės sveikatos ministro Morgano Johnasono (Morgan Johnasson) nuomone, Lietuvai dabar yra "pats laikas tai padaryti", nes "už draudimą rūkyti kavinėse, baruose ir restoranuose pasisako apie 75 procentai lietuvių, o tai rodo labai didelį visuomenės palaikymą".

Tuomet, kai Švedijoje buvo diskutuota apie draudimą rūkyti restoranuose ir kitose pasilinksminimų vietose, sulaukta apie 80 procentų šalies gyventojų paramos.

Ministro M. Johnasono įsitikinimu, viena didžiausių reformų Švedijos sveikatos sistemoje pasiteisino.

"Prieš draudimą protestavę šalies verslininkai teigė, kad dėl sprendimo neleisti rūkyti kavinėse, baruose ir restoranuose sumažės jų pajamos, tačiau patirtis parodė, kad nuo birželio iki gruodžio jų klientų ne sumažėjo, o padaugėjo", - pabrėžė Švedijos visuomenės sveikatos ministras.

Pasak M. Johnasono, per šį laikotarpį labai pagerėjo dirbančių kavinėse, restoranuose, baruose ir klubuose žmonių darbo aplinka, 64 tūkstančiai Švedijos gyventojų iš viso metė rūkyti.

Kalbėdamas apie alkoholio vartojimo augimą Švedijoje M. Johnasonas pabrėžė, jog ši problema ne mažiau aktuali ir Lietuvai.

Skirtingai nei mūsų šalyje, Švedijoje parduotuvėse alkoholis parduodamas tik 20 metų žmonėms, spaudoje alkoholinių gėrimo reklama labai ribojama, o per televiziją - visai draudžiama.

"Šalyse, kur neribojamas alkoholio, tabako vartojimas ir reklama, atlikti tyrimai parodė, jog piktnaudžiaujančių svaigalais ir rūkančių žmonių daugėja", - spaudos konferencijoje pabrėžė Švedijos visuomenės sveikatos ministras, pridūręs, kad žalingų įpročių plitimui reikia priešintis visomis įmanomomis priemonėmis. Visų pirma - mokesčių politika, tabako, alkoholio prieinamumo ir reklamos ribojimu, prevencinėmis programomis, kurios pirmiausia turi būti skirtos jaunimui ir vaikus ugdantiems tėvams.

ELTA