Žmogaus mitybos racione nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių turi būti omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių, nes jos užtikrina visavertį organizmo vystymąsi ir sveikatą. Taip pat svarbu prisiminti, kad vaikams pirmaisiais gyvenimo metais riebalai sudaro 45%-60% bendro energijos kiekio. Žmogaus mitybos racione nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių turi būti omega-3 ir omega-6 riebiųjų rūgščių, nes jos užtikrina visavertį organizmo vystymąsi ir sveikatą. Taip pat svarbu prisiminti, kad vaikams pirmaisiais gyvenimo metais riebalai sudaro 45%-60% bendro energijos kiekio.

Pačios svarbiausios žmogui yra omega-3 ir omega-6 riebiosios rūgštys. Jos organizme nesigamina ir yra nepakeičiamosios riebiosios rūgštys. Šias rūgštis mes gauname tik su maistu, o kūdikiai pirmais gyvenimo metais, su motinos pienu ar iš šiomis rūgštimis praturtintų pieno mišinių.

Omega-3 žmogaus organizme sintezuojama iš alfa-linoleninės rūgšties, kuri patekusi į žmogaus organizmą įvairių cheminių reakcijų pagalba virsta į ilgos grandinės polinesočiąją riebiąją rūgštį omega-3. Ji yra būtina širdies ir kraujagyslių, imuninei, nervų ir reprodukcinei sistemoms.

Kūdikiams pirmais gyvenimo metais šios riebiosios rūgštys yra gyvybiškai svarbios. Nėštumo metu būsimos mamos turi pasirūpinti, kad jų mitybos racione būtų pakankamas riebiųjų rūgščių kiekis, nes jos yra būtinos pilnaverčiam vaisiaus vystymuisi.

Mokslininkai nustatė, kad anksčiau laiko gimusių (neišnešiotų) kūdikių motinų organizme riebiųjų rūgščių kiekis yra žymiai mažesnis nei išnešiotų naujagimių motinų. Po gimimo kūdikis riebiąsias rūgštis gauna su motinos pienu. Motinos piene esančių riebiųjų rūgščių kiekis priklauso nuo motinos mitybos.

Norint užtikrinti pakankamą šių medžiagų kiekį tiek mamos, tiek vaisiaus bei kūdikio organizmuose, Europos gydytojų organizacijos rekomenduoja nėščioms ir maitinančioms mamoms 1-2 kartus per savaitę valgyti žuvį, kurioje gausu polinesočiųjų riebiųjų rūgščių.

Riebiųjų rūgščių susikaupimas pilkojoje smegenų medžiagoje turi reikšmės pažinimo vystymusi. Ką tai reiškia? Tai vaiko gebėjimas mokytis ir savarankiškai spręsti problemas. Pažinimo vystymosi proceso pavyzdžiai: dviejų mėnesių kūdikis rankutėmis ir akimis tyrinėja jį supantį pasaulį, o penkerių metų vaikas jau sugeba spręsti paprasčiausias matematikos užduotis.

Pažinimo vystymasis – tai mąstymo procesas, kuris apima gebėjimą atsiminti, spręsti problemas, priimti sprendimus. Mąstymas, kalba, skaitymas, gebėjimas priimti sprendimus – tai pažinimo funkcijos, kurios yra būtinos mūsų vaikų dvasiniam ir intelektualiniam vystymuisi.

Labai svarbu, kad kūdikis šias riebiąsias rūgštis gautų nuo pat gimimo, nes jos reikalingos vaiko psichomotoriniam vystymuisi, ką mes – tėvai, įvertinsim vėliau, vaikui užaugus.

Didelė ilgųjų polinesočiųjų riebiųjų rūgščių koncentracija yra ne tik smegenų pilkojoje medžiagoje, bet ir akies tinklainėje, ypač fotoreceptorių ląstelėse – kolbelėse ir lazdelėse.

Lazdelės yra nejautrios spalvoms, bet labai jautrios šviesai, todėl jos stipriai suaktyvėja esant nors ir silpnam apšvietimui. Kolbelės jautrios spalvoms, bet mažiau jautrios šviesai, todėl vadinamos dieninio matymo aparatu.

Lazdelių yra apie 130 milijonų. Jos išsidėstę visoje tinklainėje, išskyrus patį centrą. Jų dėka mes matome daiktus net regėjimo lauko pakraščiuose ir matome prie silpno apšvietimo. Kolbelių yra mažiau, tik apie 7 milijonus ir jos išsidėstę tinklainės centre.

Ilgųjų grandinių polinesočiosios riebiosios rūgštys turi ir kitą labai svarbią reikšmę mūsų organizmui. Šios rūgštys padeda išvengti kai kurių ligų, sumažina alerginių reakcijų riziką, taip pat dalyvauja uždegiminių reakcijų procese. Tyrimai parodė, kad omega-3 dėl atstatančiojo poveikio į pažeistas ar suardytas DNR grandines, gali pristabdyti vėžinių ląstelių vystymąsi.

Omega-3 dalyvauja prostaglandinų, kurie atlieka svarbią gyvybinę funkciją, gamyboje. Pakankamas polinesočiųjų riebiųjų rūgščių kiekis vaiko organizme nuo pat kūdikystės svarbus normalaus arterinio spaudimo palaikymui vėlesniais gyvenimo metais.

Per paskutiniuosius 20 metų yra publikuota daug straipsnių apie riebiųjų rūgščių naudą žmogaus organizmui. Svarbiausia, kad mažasis žmogutis gautų reikiamą riebiųjų rūgščių kiekį, nes tai įtakoja jo tolimesnį dvasinį bei intelektualinį vystymąsi. Taigi, daug kas priklauso nuo būsimų ir maitinančių mamų. Svarbu, kad jos įtraukų į savo dietą produktus, kuriuose gausu šių riebiųjų rūgščių.

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių mama negali savo kūdikio maitinti krūtimi, svarbu pasirinkti tokį pieno mišinį, kurio sudėtyje būtų šios riebiosios rūgštys, pavyzdžiui, Similac Advance praturtintas omega-3 ir omega-6.

Pabaigai
Mūsų ir mūsų vaikų organizmų vystymuisi bei tobulėjimui būtinos įvairios maistinės medžiagos. Ir tik nuo mūsų – tėvų, priklauso, kaip mes suprasim maistinių medžiagų reikšmę ir ar išmokysim savo vaikus teisingų mitybos įpročių, kurie padėtų pilnavertiškam jų vystymuisi ir mes galėtumėme džiaugtis savo vaikų pasiekimais.