Tėvai turi pakankamai gerą supratimą apie kūdikio iki vienerių metų maitinimą. Kūdikis maitinamas motinos pienu arba pieno mišinukais, bei nuo 4-6 mėnesių gauna papildomą maitinimą. Tačiau, kai vaikeliui sueina vieneri metai, daugeliui tėvų kyla nemažai klausimų dėl kūdikio mitybos produktų ir reikalingo maisto kiekio; dažniausiai klausiama apie karvės pieno ir mišinių vartojimą.
Tėvai turi pakankamai gerą supratimą apie kūdikio iki vienerių metų maitinimą. Kūdikis maitinamas motinos pienu arba pieno mišinukais, bei nuo 4-6 mėnesių gauna papildomą maitinimą. Tačiau, kai vaikeliui sueina vieneri metai, daugeliui tėvų kyla nemažai klausimų dėl kūdikio mitybos produktų ir reikalingo maisto kiekio; dažniausiai klausiama apie karvės pieno ir mišinių vartojimą.
Reikia gerbti mamytes, kurios savo mažylius krūtimi maitina 12 mėnesių ir ilgiau.
Netgi paklausę savo aplinkos žmonių nuomonės, tėvai dažnai negali apsispręsti ar duoti vienerių metų vaikui karvės pieno. Iki šiol yra įvairių nuomonių dėl to, kada reikėtų pradėti vaiko mitybos racioną papildyti karvės pienu ir jo gaminiais.
Europos vaikų gastroenterologų ir alergologų asociacijų nuomone, vaikų, iki vienerių metų, nereikėtų maitinti karvės pienu ar jo produktais. Taip siekiama apsaugoti mažylius nuo ankstyvo alergijų atsiradimo.
Kiek svarbus ir vertingas karvės pienas vyresnio nei vienerių metų vaiko mitybos racione?
Vienas iš teigiamų aspektų - karvės pienas ir jo gaminiai laikomi svarbiu kalcio ir vitamino D šaltiniu. Dauguma tėvų žino, kad kalcis ir vitaminas D užtikrina visavertį vaiko vystymąsi, sveikatą ir kaulų tvirtumą. Reikėtų pasakyti, kad karvės piene yra nemažai fosfatų. Tačiau, pieną vartojant dideliais kiekiais galimas priešingas poveikis - per didelis fosfatų kiekis išplauna kalcį ir silpnina kaulus.
Karvės piene yra labai mažai geležies. Geležis ir jos atsargos būtinos hemoglobino, kuris eritrocituose perneša deguonį ir aprūpina juo organizmo ląsteles, susidarymo procese.
Kai maiste trūksta geležies, organizme gali pasireikšti jo deficitas. Dėl to ima vystytis mažakraujystė, t. y. geležies deficito anemija. Jeigu organai, jų audiniai ir ląstelės neaprūpinami reikiamu kiekiu deguonies, organizme prasideda deguonies badas.
Dažniausiai geležies trūkumas atsiranda tuomet, kai vaikas maitinamas karvės pienu dažnai ir ilgą laiką. Kodėl taip atsitinka? Vartojant daug baltymų ir kalcio, kurio gausu karvės piene, sutrinka geležies pasisavinimas iš plonojo žarnyno.
Iki vienerių metų vaikai turi gauti kur kas daugiau baltymų nei vyresni vaikai. Kuomet karvės pieno vartojama labai daug, skylant baltymams kraujyje atsiranda didelis kiekis azoto dėl ko smarkiai apkraunami inkstai.
Karvės piene daugiausia yra sočiųjų riebiųjų rūgščių, o nesočiųjų riebiųjų rūgščių yra mažai. Kodėl vaikui reikia būtent nesočiųjų riebiųjų rūgščių? Jos būtinos smegenų ir regos organų (tinklainės) vystymuisi ir vaiko augimui!
Jei vaikas gauna pakankamą kiekį nesočiųjų riebiųjų rūgščių, pavyzdžiui, omega 3 ir omega 6, tuomet užtikrinama visavertė pažinimo funkcijos raida, t. y. tinkamai vystosi atmintis, gebėjimas mokytis, mąstyti, kalbėti. Nesočiosios riebiosios rūgštys svarbios ir regėjimo vystymuisi - regos aštrumui, gebėjimui skirti spalvas, matyti tamsoje.
Deja, karvės piene esančių nesočiųjų riebiųjų rūgščių nepakanka aprūpinti vaiko augančiam organizmui, dėl to gali sulėtėti vaiko vystymasis ir raida.
Mokslininkai įrodė, kad anksti į kūdikio mitybos racioną įtraukus karvės pieną, padidėja rizika susirgti cukriniu diabetu, ypač jei šeimoje buvo ar yra sergančiųjų šia liga. Per pastaruosius dešimt metų gerokai padaugėjo alerginių susirgimų ankstyvame amžiuje. Manoma, kad antraisiais gyvenimo metais alergija karvės pienui išsivysto kur kas rečiau, bet jos rizika išlieka iki ketverių metų.
Keletą dešimtmečių mokslininkai didelį dėmesį skyrė tam, kad išsiaiškintų, koks kiekis maistinių medžiagų, vitaminų, mikroelementų yra būtinas vaikui.
Tai paskatino specialių produktų atsiradimą - pradėti gaminti pieno mišiniai, skirti vaikams nuo vienerių iki trejų metų, pavyzdžiui, „Similac Gain Advance“. Nors šio mišinio pagrindas yra karvės pienas, jame mažiau baltymų, jis praturtintas vitaminais, mikroelementais, pavyzdžiui, geležimi, nesočiosiomis riebiosiomis rūgštimis, probiotikais (mikroorganizmais, palaikančiais normalią plonojo žarnyno mikroflorą), prebiotikais ir nukleotidais, turinčiais didelę įtaką imuninės sistemos raidai.
Perskaičius tai, kas išdėstyta aukščiau, tikriausiai kyla klausimas apie rūgštaus pieno produktų vartojimą. Vyresnio nei vienerių metų vaiko racioną jau galima palaipsniui papildyti šiais produktais.
Reikėtų pasakyti, kad nemaža pieno mišinių kaina gali turėti didelę įtaką šeimos biudžetui, tačiau motinos pieno arba mišinių ir karvės pieno maistingųjų medžiagų skirtumai yra neabejotini.
Reikia pabrėžti, kad vaiko vystymasis yra svarbus ne tik pirmaisiais gyvenimo metais, bet ir vėliau. Todėl ypač aktualu aprūpinti savo vaiką būtinosiomis maistinėmis medžiagomis tiek kūdikystėje, tiek ikimokykliniame amžiuje. Iki trejų metų vaiko organizmas vystosi itin sparčiai, todėl labai svarbu, kad šiuo laikotarpiu vaiko mityba būtų visavertė.
Vaikų gastroenterologė Inita Kaže