Žmogaus genetikos klinika ketvirtadienį pareiškė turinti užauginusi ligotų embrionų kamieninių ląstelių, kurių parengta jau 18 linijų ir siūloma visiems mokslininkams, norintiems giliau tirti paveldimas ligas ir ieškoti naujų gydymo būdų.

Tokia klinikos iniciatyva padės kai kuriems mokslininkams, kurie negalėjo to daryti dėl griežtų federalinio įstatymo apribojimų, ir finansavimo srityje, ir naujų ląstelių linijų tyrimui.

Tiesa, ir anksčiau galima buvo dirbti su normaliomis kamieninėmis ląstelėmis, bet dabar siūlomos sergančio organizmo ląstelės, kurios viešai prieinamos, aiškino JAV reprodukcinės genetikos instituto mokslininkas dr. Jurijus Verlinskis.

Tokios ląstelės sudaro galimybę tirti įvairias paveldimas ligas - nuo talasemija vadinamos mažakraujystės, Fankonio (Fanconi) anemijos iki smegenis ardančios Hantingtono (Huntington) ligos, sakė jis. Taip galima tirti, pavyzdžiui, naujų vaistų poveikį įvairioms ląstelėms - širdies, inkstų, plaučių, kepenų ir pan. Manoma, kad ilgainiui tokie testai pakeis vaistų bandymus su gyvūnais.

Ląstelės imamos iš brokuotų embrionų, atrenkant sveikus vedusioms poroms, kurios rizikuoja, jog jų vaikai gali paveldėti genetinę ligą, bet labai nori turėti vaikų.

J. Verlinskio straipsnis apie naująsias ląstelių linijas skelbiamas interneto žurnale "Reproductiuve BioMedicine Online". Šių ląstelių jau galima įsigyti Čikagoje veikiančioje daugiatautėje klinikoje bei atidaromame naujame jos filiale Niujorke.

Norintys atlikti tyrimus su kamieninėmis ląstelėmis mokslininkai galės jų gauti už minimalų mokestį.

ELTA