Kiekvienais metais pasaulyje miršta keturi milijonai naujagimių. Kaip ketvirtadienį rašė britų specializuotas žurnalas "Lancet", nedidelėmis sąnaudomis būtų galima išvengti trijų ketvirtadalių šių mirčių.

99 proc. kūdikių, kurie neišgyvena pirmųjų keturių savaičių, pasaulio šviesą išvysta skurdžiose ir skurdžiausiose pasaulio šalyse. Tai ypač pasakytina apie Afganistaną, Kiniją, Indiją, Etiopiją, Nigeriją ir Indoneziją. Ekspertų duomenimis, pagrindinės ankstyvos kūdikių mirties priežastys yra infekcijos ir priešlaikiniai gimdymai. Vien tik nuo stabligės kasmet miršta 500 tūkst. kūdikių.

Anot ekspertų, daugelio šių mirčių galima išvengti skiepais nuo stabligės nėščiosioms, geresnėmis higienos sąlygomis gimdymo metu ir žindant, taip pat antibiotikais prieš ankstyvas kūdikių infekcijas. Didelė problema yra ir medicininis aprūpinimas bei priežiūra. Daugiau kaip pusė moterų Afrikoje ir Pietų Azijoje gimdo vaikus be kvalifikuotos akušerės pagalbos. Daugelyje vietų, ypač skurdžiuose regionuose, trūksta specialistų.

Žurnalas cituoja ekspertus, teigusius, kad daugelio skurdžiausių valstybių sveikatos biudžetas turėtų būti padvigubintas ar netgi patrigubintas, kad būtų išgelbėtos naujagimių ir jų motinų gyvybės. 75 šalims, kur mirtingumo procentas yra didžiausias, šiai problemai spręsti papildomai reikia 4,1 milijardo dolerių kasmet.

Tokios šalys, kaip Šri Lanka, Hondūras ar Botsvana parodė, kad galima pagerinti padėtį. Čia dėl nuoseklių vyriausybės veiksmų kūdikių mirčių procentą pavyko sumažinti per pusę.

ELTA