Šiandien jau neabejojama, kad itin grynas ir kuo daugiau procentų kakavos pupelių savo sudėtyje turintis šokoladas yra naudingas. Dietos besilaikantys žmonės dūsauja, pažvelgę į šokolado parduotuvių vitrinas, tačiau mokslininkai tikina, kad nėra nė vienos svarios priežasties visiškai atsisakyti šio gardumyno! Ypač, jei šis skanėstas yra ir vienas iš nedaugelio naudingų produktų, neleidžiančių kauptis nereikalingiems kilogramams.
Eksperimento dalyviams buvo pasiūlyta keletas šokolado rūšių. Palyginus su baltuoju ir pienišku, kartusis juodasis (85 proc.) šokoladas praktiškai nepaveikė insulino ir cukraus kiekio kraujyje. Tokiu pačiu teigiamu poveikiu pasižymi ir becukris mėlynių gėrimas. Tyrėjai pastebėjo, kad įvairios šokolado rūšys skirtingai veikė vyrus ir moteris. Mažiausiai naudingas vyrams – baltasis šokoladas, o moterims – pieniškas. Profesorius K.Brismar mano, jog taip yra dėl to, kad moterų ir vyrų kepenys riebalus perdirba skirtingai. Cukralige sergantiems bei nutukusiems žmonėms rekomenduojamas kartusis šokoladas.
Juodajame šokolade esantys kakavos polifenoliai skatina lėtai gamintis kraujagysles plečiančią medžiagą, todėl sumažėja kraujospūdis; dėl polifenolių padidėja serotonino kiekis smegenyse (jis atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant nuotaiką, miegą, apetitą, seksualumą ir kt. psichinius procesus). Per mažas serotonino kiekis susijęs su nuolat juntamu chronišku nuovargiu. Daugelis Europos specialistų sutinka, jog juodąjį šokoladą vertėtų įtraukti į naudingiausių žmogaus sveikatai produktų sąrašą.
Šaltinis: utro.ua.