{mosimage}Mobiliojo ryšio operatorių teigimu, kalėdiniams sveikinimams šią gruodžio 25-ąją buvo renkamasi SMS žinutės - jų skaičius išaugo daugiau nei skambučių. Psichologai šiame reiškinyje įžvelgia ir neigiamų tendencijų.

Konsultacinės grupės "Person Premier" psichologė Erika Beržinienė teigė, kad toks bendravimo būdas ne tik palengvina, bet ir apsunkina asmeninį bendravimą. "Spartus gyvenimo tempas tampa kaip sūkurys, kuris mus įsuka, ir mes nebepagalvojame, kad galime sustoti, o kiekviena praleista minutė yra vertinama kaip sustojimas. Kai sustoji, būsena tokia "nenormali", kad tampa panaši į nerimą", - aiškino psichologė.

Ji sakė, kad verslas, technologijos bei mes patys save "įsukame".
"Pamirštame, kad galime pažvelgti į akis, kūną, paskambinti arba susitikti arbatos", - aiškino E. Beržinskienė. Ji sakė, kad dažnai automatiškai gavus sveikinimo žinutę nusiunčiamas atsakymas, ir tai tiesiog pamirštama.

Didžiausiame mobiliojo ryšio operatorės "Omnitel" tinkle gruodžio 25 dieną abonentai išsiuntė 7,25 mln. SMS žinučių - tai 70 proc. daugiau nei tinklo vartotojai siuntė praėjusiais metais. Bendrovės strateginės komunikacijos vadovo Dariaus Maikštėno teigimu, skambučių srautas išaugo maždaug 30 procentų.

Konkuruojanti bendrovė "Bitė GSM" teigia, kad jos tinkle žinučių srautas išaugo maždaug tris kartus ir pasiekė daugiau kaip 2 mln. SMS. "Skambučių srautas per šventes išaugo du kartus", - sakė "Bitės" technikos direktorius Ričardas Bražėnas.

"Tele2" generalinis direktorius Petras Masiulis negalėjo pateikti tikslių skaičių, bet teigė, kad šįmet ypač išaugo SMS srautai. "Tai - patogesnė forma, nes daugelis žmonių parašo vieną žinutę ir išsiunčia daugeliui adresatų", - sakė P. Masiulis. Pasak jo, dar viena žinučių srauto "Tele2" tinkle išaugimo priežastis - tai, kad akcijos metu viena žinutė kainuoja 1 centą.

Psichologas Olegas Lapinas teksto žinučių išaugimą vertina kaip sugrįžimą prie senojo epistoliarinio žanro - laiškų rašymo. "Šitas žingsnis verčia mus geriau formuluoti save, atsiranda įsipareigojimas geriau valdyti kalbą - jei nemoki parašyti nieko daugiau nei "tipo", "karoče" ir "normaliai", nerašysi visai", - sakė O. Lapinas. Jis tikino, kad žinučių rašymas - žingsnis prie sudėtingesnio, labiau įpareigojančio bendravimo būdo.

"Yra daugiau komunikacijos būdų, ir žmonės jais naudojasi", - trumpai komentavo Jaunimo psichologinės paramos centro vadovė Kristina Ona Polukordienė.

ELTA