Mokslininkai naujagimių širdyse atrado labai retų ląstelių, kurios dalijasi ir virsta brandžiomis širdies raumens ląstelėmis. Šis atradimas atveria kelią naujiems jaunų pacientų širdies ligų gydymo būdams.

Ląsteles, žymimas isl1+, naujagimių žiurkių, pelių ir žmogaus širdyse atrado JAV Kalifornijos universiteto San Diege mokslininkai.

"Padarytas esminis naujų žmogaus širdies ląstelių atradimas. Šios ląstelės užprogramuotos virsti raumenų ląstelėmis bet dar nevirtusios", - aiškino universiteto molekulinės medicinos instituto vadovas Kenetas Čienas (Kenneth Chien), vadovavęs tyrimams.

K. Čieno su bendradarbiais rastos pirminės ląstelės buvo toje naujagimių širdies dalyje, kur daugiausia išsivysto įgimtų širdies defektų. Vadinasi, akivaizdu, kad šios ląstelės puikiai tiktų ydingoms naujagimių širdims "pataisyti".

"Atradimas labai svarbus tuo, kad šios ląstelės genetinėmis priemonėmis veikia ne tik gyvo vaisiaus bet ir naujagimio širdies vystymąsi; tokios ląstelės pakeis mechaninius įtaisus, vožtuvus, kurie įsodinami į nepajėgiančias tinkamai varinėti kraują naujagimių širdis", - pasakojo K. Čienas, pridūręs, kad toks gydymo pobūdis bus visiškai naujas kardiologijoje.

Iš pradžių tokių pirminių ląstelių rasta ką tik gimusių žiurkiukų prieširdžio srityje. Po to atitinkamai pažymėję analogiškas ląsteles žmogaus embriono audinyje ir pelių širdyse, mokslininkai įrodė, kad iš jų formuojasi širdies raumuo. Spėjama, kad panašių ląstelių gali būti ir suaugusio individo širdyje.

"Susidariusios širdies raumens ląstelės buvo visiškai brandžios, jos atliko visas joms priklausančias funkcijas, kurių reikia visiškai diferencijuotuose širdies audiniuose", - sakė vienas autorių Džeisonas Lemas (Jason Lam).

Utrechto universiteto mokslininkė Kristina Mumeri (Christine Mummery), komentuodama šį atradimą, priminė, jog ligi šiol manyta, kad, pavyzdžiui, po širdies sužeidimo ląstelės neregeneruoja. "Nustačius ląsteles, kurios gali dalintis ir augti į širdies audinį, galima teigti, kad širdis vis dėlto turi ir reparacijos mechanizmų", - pabrėžė ji.

ELTA