Meteorologai prognozuoja, kad šį savaitgalį oro temperatūra gali pakilti net iki 32 Celsijaus laipsnių. Sveikatos apsaugos ministerija perspėja, kad esant itin karštiems orams, būtina pasirūpinti savo sveikata, nes padidėja rizika perkaisti, taip pat gali paūmėti kraujotakos sutrikimai, širdies, plaučių, nervų sistemos, odos ligos.

Perkaitimas - tai organizmo būklė, kai sutrinka kūno temperatūros reguliacija ir pakyla kūno temperatūra. Paprastai perkaistama, kai yra aukšta oro temperatūra (dažniausiai 30 ºC ir daugiau), didelė santykinė oro drėgmė, būnama nevėdinamose patalpose ar labai daug ir sunkiai dirbama karštos aplinkos sąlygomis (pavyzdžiui, šiltnamyje). Karštomis vasaros dienomis gausiau prakaituojama, organizmas netenka gyvybinėms funkcijoms svarbių skysčių ir druskų ir dėl to žmogų gali ištikti šilumos smūgis. Perkaitimo požymiai atsiranda staiga: pradeda kamuoti galvos svaigimas ir skausmai, pykinimas, vėmimas, mieguistumas, žiovulys, sutrinka pusiausvyra, kalba tampa nerišli. Jei pakyla aukšta kūno temperatūra ir tokia būklė užsitęsia, žmogus netenka sąmonės ir gali mirti.

Karščiai pavojingiausi kūdikiams ir vaikams iki 4 metų amžiaus, vyresnio amžiaus žmonėms, ypač vyresniems nei 75 metų amžiaus, taip pat asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, psichinėmis ligomis (pavyzdžiui, demencija), turintiems antsvorio, karščiuojantiems dėl infekcinių ligų, turintiems skydliaukės sutrikimų bei vartojantiems tam tikrų rūšių vaistus.

Kaip išvengti perkaitimo ir saulės smūgio?

Pasak medikų, per karščius reikėtų pasirūpinti tinkama apranga bei avalyne - dėvėti lengvus, šviesius medvilninius drabužius, rinktis tik odinę avalynę, nepamiršti galvos apdangalų. Tai pat būtina gaivintis dažniau nei apima troškulys - gerti daug mineralinio, mineralizuoto arba paprasto geriamojo vandens. Poilsiaujantiems gamtoje patariama pasirinkti vietą pavėsyje, atsargiau kaitintis kaitrioje saulėje, pasivaikščiojimams rinktis rytinį ar vakarinį laiką.

O jeigu žmogus vis dėlto perkaito, būtina jį kuo greičiau paguldyti vėsioje vietoje ir, atsagsčius drabužius, pradėti jį vėsinti visais įmanomais būdais: suvynioti į sudrėkintą paklodę, rankšluostį, dėti šaltus kompresus ant stambių kraujagyslių, apipurkšti vandeniu arba gaivinti sudrėkinta kempine. Jei žmogus sąmoningas - reikia duoti jam gerti vandens. Šilumos smūgio ištiktą žmogų būtina vežti į gydymo įstaigą.

Šaltinis: LR Sveikatos apsaugos ministerija