Naujausiais duomenimis, alkoholio vartojimas - viena iš sparčiai aštrėjančių Didžiosios Britanijos moterų problemų - sukelia depresiją ir silpnina mąstymą, ypač moterų.
Pietų Anglijos Sasekso universiteto profesorė Teodora Djuka (Theodora Duka) pareiškė, jog ir atsitiktiniai smarkūs išgėrimai gali ilgainiui sukelti priklausomybę nuo alkoholio.
T. Djukos darbo grupė apklausė savanorius vyrus ir moteris nuo 18 iki 30 metų amžiaus dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ir narkotikais, taip pat pasiteiravo apie jiems būdingas charakterio savybes bei nuotaikas.
Be to, ši grupė atliko intelekto koeficiento testų seriją, o gauti rezultatai buvo paskelbti žurnale "Alkoholizmo klinikiniai ir eksperimentiniai tyrimai".
Apklausoje dalyvaujantiems asmenims buvo atlikti testai - tikrinama atmintis ir budrumas.
Atsitiktinai didoką kiekį išgeriančių asmenų nuostatos pasirodė esančios mažiau pozityvios nei tų, kurie alkoholio nevartoja. Kartais smarkiai išgeriančių moterų atminties ir budrumo testų rezultatai buvo žymiai prastesni.
"Proginės išgertuvės neatsiejamos nuo nihilistinių, depresinių nuotaikų," - pareiškė tyrėjai.
Pasak mokslininkų, minėtos nuotaikos yra susijusios su sumažėjusiu darbingumu atliekant užduotis, kurioms reikia tikslumo, geros atminties, greitos reakcijos. Šių gebėjimų stoka pasižymėjo alkoholį vartojančios moterys.
Didžiosios Britanijos ir JAV medicinos ekspertai bei mokslininkai nustatė, kad pastaruoju metu daugėja kartkartėmis smarkiai išgeriančių moterų, ypač tarp einančių aukštas pareigas ir siekiančių karjeros.
Karolinos universiteto Alkoholio studijų centro direktorius Faltonas Kruzas (Fulton Crews) teigė: "Šie tyrimai aiškiai rodo, kad moteris alkoholis labiau veikia nei vyrus. Kadangi pastaruoju metu padaugėjo išgertuvių tarp koledžų studenčių, tad tikėtina, jog padaugės moterų, kurios kreipsis į medikus dėl priklausomybės nuo alkoholio. Linkusių išgėrinėti alkoholio asmenų didesnė nuotaikų kaita, susilpnėjęs suvokimas gali būti ženklas, jog atsirado pavojus tapti priklausomu nuo alkoholio. Būtų įdomu ištirti, ar asmenims, nustojusiems girtauti, sugrįžta įprastinė pozityvi nuotaika ir gebėjimas mąstyti".
T. Djuka pažymėjo, kad žmonės, kenčiantys nuo depresijos ar nerimo, dažnai griebiasi "vaisto" - alkoholio. "Mums reikėtų taip pat ištirti, ar proginis girtavimas nesukelia nerimo ir depresijos ir ar girtavimas bei jo sukeltos nuotaikos nesusilpnina pažinimo gebėjimų", - pridūrė ji.
Tyrimas neatsakė į klausimą, kas eina pirmiau: psichinės sveikatos problemos ar girtavimas. "Abu variantai gali būti teisingi", - pareiškė F. Kruzas.
ELTA