Jei Jūsų vaikas jau kurį laiką itin dirglus ir nusiminęs, net kai būna su draugais ir mėgiamais žaislais, imate spėlioti, kad tai gali būti dėl pereinamojo amžiaus. Jei jo elgesys ir emocijos negerėja, Jūs nujaučiate kažką negera. Ką jums daryti?

Svarbiausia - pripažinti, kad vaikas gali turėti emocinių arba elgesio problemų ir kuo greičiau suteikti jam pagalbą. Jūs galite padėti savo vaikui įveikti emocines problemas atidžiai išklausydami ir nesmerkdami. Jei bandėte paklausti vaiko, kas jam negerai, o jis nenori pasisakyti, specialistas dažnai gali permesti lieptą per jus skiriančią bendravimo kliūtį. Vaikų ir šeimos psichologai, įgudę dirbti su mažais vaikais ir paaugliais, padeda net baigščiausiems atsiverti ir išreikšti savo jausmus.
Arba jeigu jūsų vaikas jau pasipasakojo, bet Jūs nežinote ką daryti su ta problema arba tokioje situacijoje. O gal pastaruoju metu nelabai sutariate ir užuot paprastai pasišnekėję, aršiai susiginčijate?

Visais šiais atvejais specialistas gali pateikti objektyvų požiūrį ir įvairių sprendimų, kurie gali praversti ir pagelbėti Jūsų šeimai.

Išsamus ištyrimas padėtų išsiaiškinti ar nėra kokios ligos ir jos simptomų.
Taip pat labai svarbu pasikalbėti su auklėtojais ir mokytojais, kurie reguliariai bendrauja su Jūsų vaiku. Ar vaikas atidus pamokose, ar laiku atlieka užduotis, koks jo elgesys per pertraukas? Kuo daugiau žinosite apie savo vaiką - tuo labiau galėsite jam padėti. Mokyklose jau yra psichologai, kurie gali padėti vaikui įveikti emocines problemas, svarbius gyvenimo pokyčius (tėvų skyrybas, persikraustymą), stresus, kuriuos sukelia kontroliniai darbai, bendraamžių spaudimas ir pan.

Rekomendacijos, kurios galbūt padės bendrauti ir spręsti problemas Jūsų šeimoje:

" dažnai ir atvirai kalbėkitės su vaiku, leisdami pajusti, kad mylite ir rūpinatės;
" būkite jam tinkamu pavyzdžiu, kaip rūpintis savo fiziniais ir emociniais poreikiais;
" pasitelkite į pagalbą ir kitus šeimos narius, spęsdami iškylančias problemas, stiprinkite bendravimą;
" dažniau leiskite laisvalaikį su savo vaiku ir dalyvaukite jo mėgstamuose užsiėmimuose.

Visame pasaulyje net iki 20 procentų vaikų ir paauglių kenčia dėl psichikos sutrikimų, galinčių sukelti negalią (2001, Pasaulio sveikatos ataskaita - PSA). Lietuvoje tik 1 procentas vaikų ir paauglių dėl psichikos ir elgesio sutrikimų apsilanko pas specialistus (2004, Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenys). Tai reiškia, kad Lietuvoje kol kas laiku nesikreipiama pagalbos, neatpažįstami rimti psichikos ir elgesio sutrikimai, kurie vėliau gali sukelti rimtų psichikos sveikatos ir elgesio problemų.

Šaltinis: Valstybinis psichikos sveikatos centras