Šią savaitę į Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę kreipėsi hiperaktyvaus 6-mečio mama. Vilniaus lopšelio-darželio ,,Aušrinė" direktorė gavo kolektyvinį tėvų prašymą pašalinti minėtą vaiką iš darželio, nes jis kelia grėsmę kitiems vaikams. Pasikalbėjusi su mama, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė apie šią problemą informavo Vilniaus miesto savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovą Gintarą Žandaraičių, pasikalbėjo su darželio direktore, kuri pažadėjo, kad šešiametis liks darželyje. Pasitaiko atvejų, kai tėvai atsisako vesti savo vaikus į mokyklą ar darželį, kol elgesio ir emocijų sutrikimą turintis vaikas nebus pašalintas iš mokyklos.

Klaipėdos hiperaktyvius vaikus auginančių tėvų bendrija prie apskrito stalo 2005-11-29 sukvietė vaiko teisių apsaugos specialistus, pedagogus, psichologus, mokslininkus, savivaldybės atstovus diskusijai ,,Kaip mums bendradarbiauti, kad hiperaktyviam vaikui gyventi būtų saugiau". Visi susirinkę vieningai pritarė, kad laikai, kai buvo izoliuojami kitokie nei dauguma, seniai praėjo.

Statistika rodo, kad hiperaktyvių vaikų Lietuvoje daugėja, tačiau apie šį elgesio ir emocijų sutrikimą žinoma labai nedaug. Dauguma mano, kad tai viso labo judrūs ir dažnai neklusnūs vaikai. Pasak žinomo vaikų psichiatro Lino Slušnio – hiperaktyvūs vaikai yra patys sudėtingiausi atvejai psichiatrų praktikoje, jiems būtina kompleksinė pagalba - ne tik psichologų, psichiatrų, tėvų, bet ir pedagogų, visuomenės. Pernai Klaipėdoje susibūrusi Hiperaktyvius vaikus auginančių tėvų bendrija kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę su prašymu padėti jiems užmegzti dialogą su visuomene, kuri priimtų hiperaktyvų vaiką, o ne atstumtų jį.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės nuomone, mokykla nėra pasiruošusi mokyti hiperaktyvius vaikus dar ir todėl, kad vaikams mokyklose trūksta psichologinės pagalbos. Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje atliktame Psichologinės pagalbos vaikams ir jų šeimoms situacijos Lietuvoje apibendrinime surinkti duomenys iš visų apskričių, rajonų ir miestų savivaldybių, taip pat Švietimo ir mokslo, Sveikatos apsaugos, Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijų. Iš surinktų duomenų matyti, kad šalyje nėra bendros psichologinės pagalbos vaikams ir jų šeimoms teikimo duomenų bazės, nes trūksta specialistų psichologų, nėra pakankamos informacijos apie psichologinės pagalbos teikimą.

Pasak Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės, hiperaktyviam vaikui būtina kompleksinė vaiko psichiatro, šeimos psichologo, mokyklos specialistų ir visų supančių vaiką artimųjų pagalba. Ir apie tai turi žinoti visuomenė ir pedagogai.

Šaltinis: Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga