Gegužės 31-ąją Pasaulio diena be tabako minima visame pasaulyje. Ši diena skiriama priminti pavojams, kuriuos žmonių sveikatai kelia tabako rūkymas, priminti, ką daro Pasaulio sveikatos organizacija, kad sustabdytų rūkymo plitimą – tabako epidemiją. Šios dienos tikslas – patarti, ką galėtų nuveikti žmonės, kurdami sveikesnę aplinką sau ir ateities kartoms.

2007 metų Pasaulio dienos be tabako tema – aplinka be tabako dūmų, renginių užduotis – propaguoti švarią aplinką, kaip vienintelį būdą efektyviai apsaugantį žmones nuo pasyviojo rūkymo pasekmių. Kiekvienas žmogus turi teisę kvėpuoti švariu, tabako dūmais neužterštu oru.

Tabako rūkymas – antroji pagal dažnumą viso pasaulio žmonių mirčių priežastis. Pusė reguliariai kas dieną rūkančiųjų – apie 650 milijonų - gali mirti nuo rūkymo sukeltų ligų.

Didžiausią nerimą kelia tai, kad šimtai ir tūkstančiai niekada nerūkiusių žmonių kiekvienais metais miršta nuo ligų, sukeltų tabako dūmais užteršto oro. Pasaulio sveikatos organizacija pasyvųjį rūkymą apibrėžia kaip kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru. Rūkant cigaretes, ypač uždarose patalpose, oras užteršiamas tabako dūmais, o juo kvėpuoja ir žalą sveikatai patiria kiekvienas esantis tose patalpose – ir rūkantis, ir nerūkantis žmogus. Kadangi nuodingąsias medžiagas įkvepia nerūkantys žmonės, tai vadinama nevalingu arba pasyviuoju rūkymu. Pasaulio sveikatos organizacija primena:

Pasyvusis rūkymas sukelia vėžį.. Neginčijamai įrodyta, kad pasyvusis rūkymas yra labai pavojingas. Degant cigaretei rūkymo metu į aplinkos orą patenka apie 4tūkst. žinomų cheminių medžiagų, iš kurių daugiau kaip 50 yra pripažintos žmogaus vėžinių ligų priežastimi. Pasyvusis rūkymas taip pat gali sukelti širdies ir pakankamai rimtas kvėpavimo sistemos bei kraujagyslių ligas vaikams ir suaugusiesiems.

Nėra saugaus pasyviojo rūkymo lygio. Nėra tokios ventiliacijos, oro filtravimo sistemos ar jų abiejų derinio, kurie galėtų pašalinti tabako dūmus iš uždarų patalpų oro. Tik visiškai atsisakę rūkyti uždarose patalpose pasieksime, kad žmonių sveikatai nebūtų daroma žala.

Maždaug pusė pasaulio vaikų kvėpuoja tabako dūmais užterštu oru. Pasaulio sveikatos organizacijos paskaičiavimais, 700 milijonų vaikų, t.y. apie pusė šiuo metu pasaulyje gyvenančių vaikų, yra priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru. Blogiausia, kad vaikai priversti tai daryti savo namuose. Tyrimų duomenimis, 43,9 proc. 13-15 metų moksleivių iš 132 pasaulio šalių kvėpuoja tabako dūmais užterštu oru namuose, 55,8 proc. – viešosiose vietose. 76,1 proc. tyrime dalyvavusių moksleivių pasisako už visišką rūkymo viešosiose vietose draudimą.
Pasyvusis rūkymas sunkina ligų naštą. Tarptautinės darbo organizacijos duomenimis, apie 200 tūkst. dirbančiųjų yra priversti pasyviai rūkyti darbo vietose. Naujausi tyrimai parodė, kad apie 8 tūkstančiai žmonių 25 Europos Sąjungos šalyse 2002 metais mirė nuo ligų, susijusių su pasyviuoju rūkymu.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja:

1. Tik visiškai neužteršta tabako dūmais aplinka yra vienintelė efektyvi strategija apsauganti žmones nuo rūkymo keliamo pavojaus sveikatai. Ventiliacija ir rūkymui skirtos vietos – rūkymo ribojimas nemažina rizikos susirgti ir yra nerekomenduojamos.Draudimas rūkyti viešosiose ir darbo vietose turi būti įteisintas įstatymais ir užtikrinti visiškai švarią nuo tabako dūmų ir visiems prieinamą aplinką. Savanoriški ir daliniai draudimai yra neefektyvūs. Įstatymai turėtų būti ne tik priimti – turi būti užtikrintos priemonės, kad jų būtų laikomasi.

2. Reikia informuoti ir šviesti visuomenę, kad būtų kuo mažiau rūkoma namuose. Po įgyvendinto draudimo rūkyti darbo vietose, ir rūkantieji, ir nerūkantieji turėtų paversti savo namus uždaromis patalpomis, kuriose nerūkoma.

Šaltinis: sam.lt