Šiandien savo vizitą baigia Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro ekspertai, kurie atliko vertinimą, kaip Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos ir visuomenės sveikatos priežiūrą užtikrinančios institucijos yra pasiruošusios galimai gripo pandemijai. Sveikatos apsaugos ministerijoje vykusioje spaudos konferencijoje ekspertų grupės vadovas Karl Ekdahl pateikė pagrindinius vertinimo akcentus. ,,Lietuva yra toli pažengusi, atsižvelgiant į trumpą laiko tarpą, per kurį reikėjo pasirengti galimai gripo pandemijai" – teigė Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro direktoriaus patarėjas K. Ekdahl.

Ekspertus sudomino Lietuvos visuomenės sveikatos priežiūros sistema, kuri yra išlaikiusi senas tradicijas, todėl gali būti kokybiškai veikianti netikėtais atvejais. Tačiau, kaip pažymėjo ekspertai, nė viena šalis nėra iki galo pasiruošusi vienos ar kitos rūšies gripo protrūkiui ir visi turimi planai privalo būti nuolatos atnaujinami. ,,Gripo pandemija gali kilti po pusmečio, po penkerių ar net dešimties metų. Visada turime būti pasiruošę, todėl nė vienas prevencijai išleistas litas nenueis veltui", - sakė K. Ekdahl.

Europos užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės centro ekspertai šiandien susitikę su sveikatos apsaugos ministru Žilvinu Padaiga apibendrino atliktą Lietuvos pasiruošimo pandeminiam gripui vertinimą ir aptarė kelis punktus, kuriuos ateityje reikėtų tobulinti. Ekspertų nuomone, itin svarbus visų visuomenės sektorių įsitraukimas į pasiruošimą pandeminiam gripui – aptarnavimo, pramonės sričių, policijos, ugniagesių ir kitų pajėgų.

Kitas aspektas, kurį pažymėjo Europos ekspertai, yra susijęs su gyventojų skiepijimu prieš kiekvieną sezoninį gripą. ,,Labai svarbu, kad kiekvieną rudenį žmonėms būtų išaiškinta, jog reikia skiepytis, nes ši priemonė apsaugo nuo gripo komplikacijų ir padeda išvengti galimo pandeminio gripo", - sakė ekspertų grupės vadovas K. Ekdahl. Spaudos konferencijoje dalyvavęs Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas paaiškino, kad Lietuvoje yra vakcinavimo problema, kurią turime spręsti kartu su šalies gyventojais, darbdaviais, galinčiais pasirūpinti savo darbuotojais. Šiuo metu yra vykdomos derybos su vakcinų gamintojais dėl sezoninės vakcinos ateinančiam rudeniui įsigijimo.

Pagrindinės priemonės išvengiant įvairių tipų gripo virusais yra sezoninė gripo vakcina, dažnas rankų plovimas su muilu, respiratoriai.


Šaltinis: LR Sveikatos apsaugos ministerija