Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre vasarą bus atidarytas Valgymo sutrikimų skyrius, kuriame gydysis nuo nervinės anoreksijos, bulimijos ir kitų valgymo sutrikimų išsekę pacientai.

"Kai kurie žmonės, ypač paaugliai, galvoja, kad liekni vyrai ir moterys laimingesni, labiau mylimi, jiems labiau sekasi. Tačiau tai netiesa. Daugybė jų kenčia dėl savo liesumo, o tiksliau - nemokėjimo priimti savo kūną tokį, koks jis yra", - Eltai sakė Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centro projektų koordinatorė Ieva Brukaitė.

Nervinė anoreksija dažniausiai prasideda ankstyvoje arba vidurinėje paauglystėje ir yra viena dažniausių psichiatrinių diagnozių, nustatomų jaunoms moterims.

"Skaudu, tačiau net 5-20 proc. sergančiųjų anoreksija neišgyvena. Mirtingumas nuo šios ligos - vienas didžiausių tarp visų psichikos ligų", - teigė centro direktorė, psichiatrė-psichoterapeutė Brigita Baks.

Nervinė anoreksija, nervinė bulimija ir persivalgymas kamuoja 1-5 proc. žmonių. Apie 80 proc. visų sergančiųjų šiomis nervinėmis ligomis - mergaitės ir moterys.

"Šiuo metu mūsų pacientai konsultuojami Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centro dienos stacionare. Jame 20 vietų, - sakė I. Brukaitė. - Intensyvios terapijos grupes lanko 15, o palaikomąsias - apie 60 pacientų, dar apie 20 pagalbos laukia eilėje".

Specialistės teigimu, visiškai išsekusiems nuo badavimo dienos stacionaro nepakanka. Kritiškos būklės pacientai vežami į reanimacijos skyrius, guldomi į paprastas ligoninines.

Pradėjus veikti Valgymo sutrikimų skyriui, tokie ligoniai sulauks visapusiškesnės pagalbos, nes valgymo sutrikimai - ne vien kūno problema.

Penktadienį Valgymo sutrikimų centre bus minima Tarptautinė diena be dietų, kurios tikslas - atkreipti visuomenės, o ypač pavojingiausio amžiaus tarpsnio - paauglių dėmesį į visame pasaulyje sparčiai plintančius nervinio pobūdžio valgymo sutrikimus.

Šia proga Valgymo sutrikimų centre bus surengta paroda "Kiek sveriu? Nesvarbu!", kurioje piešinius ir fotografijas eksponuos moksleiviai ir studentai.

Pasak I. Brukaitės, daugiausiai darbų sulaukta iš mokyklų, kuriose specialistai skaitė paskaitas "Valgymo sutrikimai: pagundos ir bausmės".

Vienintelis Valgymo sutrikimų gydymo ir informacijos centras Baltijos šalyse įkurtas 2001 metų liepos 1 dieną organizacijos "Ženevos iniciatyva psichiatrijoje" iniciatyva. Jo tikslas - skatinti jaunimą atsisakyti stereotipų, jog gražus tik liesas kūnas, informuoti apie skaudžias bandymų suliesėti pasekmes ir padėti tiems, kurie įklimpę į šią psichologinę problemą.

Šiemet centro specialistai parengė leidinį "Valgymo sutrikimai, kūno vaizdas ir savigarba", kurį rekomenduoja mokytojams, auklėtojams ir kitiems specialistams, dirbantiems su jaunimu.

ELTA