Mitybos specialistai įspėja nepiktnaudžiauti stipriai paskrudintomis bulvėmis, nes jose nustatomas didžiausias vėžį sukeliančios kancerogeninės medžiagos - akrilamido kiekis.
Europos komisijos pateiktose rekomendacijose gamintojams, maisto perdirbėjams, tiekėjams ir vartotojams patariama pjaustytas bulves kepti kol pagels, o ne kol paruduos.
Taip pat jas patariama sandėliuoti ne mažesnėje kaip 8 laipsnių temperatūroje, o skrudinti ar kepti - ne aukštesnėje kaip 175 laipsnių temperatūroje.
Sveikatos specialistų teigimu, kur kas sveikiau kepti prieš tai apvirtas ar palaikytas vandenyje ir gerai nusausintas, o ne žalias bulves.
Kaip Eltai sakė respublikinio mitybos centro visuomenės sveikatos specialistė Ieva Gudanavičienė, Europos Komisijos rekomendacijų turės paisyti ir Lietuvos įmonės, gaminančios ne tik bulvių traškučius, bet ir krekerius, sausus pusryčius ir biskvitinius sausainius.
Rekomendacijose patariama konditerinių kepinių tešlai vietoje amonio bikarbonato naudoti kitas tešlos kildinimo medžiagas, pavyzdžiui, natrio hidrokarbonatą.
Ekspertų ir gamintojų susitikimą Briuselyje, kuriame dalyvavo ir Lietuvos mitybos specialistai, Europos Komisija organizavo metų pradžioje. Jame buvo nutarta ne tik parengti rekomendacijos, bet ir vienyti pastangas mažinant pavojingo kancerogeno - akrilamido kiekius maisto produktuose.
Pasak I. Gudanavičienės, kuo tamsesnė skrudintų bulvių spalva, tuo daugiau jose vėžį sukeliančios medžiagos. Sausainiai kenksmingi tada, kai jų tešla kildinama amonio bikarbonatu. Akrilamido koncentracija didėja ir ta pačia medžiaga kildinant duonos gaminių tešlą, o taip pat - per ligai skrudinant duoną.
Nustatyta, kad duonos plutoje akrilamido kiekis gali būti 10 kartų didesnis negu minkštime.
2002 metais Švedijos nacionalinės maisto agentūros pateikti pirmieji tokių tyrimų duomenys sukėlė susirūpinimą visame pasaulyje. Vėliau juos patvirtino pakartotinius tyrimus atlikę Jungtinės Amerikos Valstijos ir kai kurios Europos Sąjungos (ES) šalys.
Šiuo metu ES vykdoma per 150 akrilamido kiekio mažinimo maisto produktuose projektų.
ELTA