Dėl šokiruojančios savižudybių, vaikų agresijos bei kitų susijusių problemų statistikos prieš tarptautinę bendruomenę raudonuojanti Lietuva turi šansą ne tik atsitiesti, bet ir tapti sektinu pavyzdžiu. Jau šeštus metus Lietuvoje viešosios įstaigos „Vaiko labui“ įgyvendinama vaikų agresijos prevencijos programa „Zipio draugai“, lygiagrečiai vykdoma ir 10 kitų pasaulio šalių, tarptautinių ekspertų yra vertinama kaip pavyzdinė.

Anot programos autorių, nepelno siekiančios organizacijos „Partnership for Children” (PFC) direktoriaus Chris Bale, daugeliui kitų šalių Lietuvos sėkmė buvo įkvepiantis pavyzdys pradėti įgyvendinti programą ,,Zipio draugai” savo šalyje. Į Lietuvą stebėti įgyvendinamos programos ar konsultuotis buvo atvykę atstovai iš Anglijos, Brazilijos, Danijos, Lenkijos ir Norvegijos.

„Vaikų agresijos problema Lietuvoje viešai susirūpinta tik pastaraisiais metais, kai žiaurūs nusikaltimai pateko į laikraščių puslapius. Jau eilę metų įgyvendindami šią programą, spėjome įsitikinti, jog nepakanka išmokyti vaikus skaityti, rašyti ir skaičiuoti. Tik ugdomi emociniai ir bendravimo įgūdžiai realiai gali padėti vaikams susidoroti su kebliomis ir kritinėmis situacijomis bei užkirsti kelią problemų sprendimui smurtu“, - sako psichologė, edukologė doc. Ona Monkevičienė. Pasak jos, Lietuvos įdirbis šioje srityje gali leisti tikėtis gerų rezultatų ateityje – užauginti kitokią, sveikesnę kartą.

5-7 m. amžiaus vaikams skirtoje programoje ,,Zipio draugai”, kurios eksperimentinis etapas Lietuvoje prasidėjo 2000 m., jau dalyvavo virš 38 tūkst. vaikų, parengta beveik 1,7 tūkst. pedagogų, 41 programos konsultantas psichologas.

Programos poveikio tyrimai, lygiagrečiai atlikti ir Danijoje (2001 m.), rodo, jog ,,Zipio draugų” dėka išaugo vaikų pasitikėjimas savimi, gebėjimas valdytis, atsparumas neigiamai aplinkos įtakai, jie tapo jautresni, dėmesingesni aplinkinių emocinei būsenai bei problemoms, draugiškesni, gebantys drauge rasti išeitį. Sumažėjo agresyvaus, nevaldomo elgesio atvejų. Pakartotinis 2002 m. atliktas tyrimas patvirtino, jog įgytus įgūdžius vaikai išlaikė ir po vienerių metų.

Kasmet atliekami tėvų tyrimai rodo, jog daugiau nei 80 proc. tėvų pripažįsta, jog vaiko dalyvavimas “Zipio draugų” programoje jų vaikams buvos naudingas: beveik 65 proc. pažymėjo, jog į teigiamą pusę pakito vaiko elgesys konfliktų su broliais ir seserimis metu; per 50 proc. tėvų teigė, jog dalyvaujant padidėjo vaikų gebėjimas įveikti sunkumus, spręsti kasdienines problemas, pakito vaiko asmenybė, būdas, charakterio savybės, atsirado noras padėti kitam; beveik 47 proc. tėvų pastebėjo, jog vaikai ėmė daugiau kalbėti apie jausmus ir problemas.

Pasak programą Lietuvoje įgyvendinančios VĮ „Vaiko labui“ vadovės Aurelijos Okunauskienės, per artimiausius trejus metus planuojama dar intesyvesnė „Zipio draugų“ plėtra Lietuvoje – išauginti joje dalyvaujančių vaikų skaičių iki 17 - 20 proc. Be to, pasak vadovės, planuojama, kad „Zipio draugai“ pasieks ir kitakalbių vaikų ugdymo įstaigas, nes ši programa gali būti taikoma nepriklausomai nuo kultūrinės aplinkos, kalbos ar kitų nacionalinių ypatumų.

Lėšų, t. y. per 200 tūkst. Lt, „Zipio draugų“ programos įgyvendinimui ir plėtrai Lietuvoje ateinančius trejus metus skirs mažmeninės prekybos tinklas IKI, kuris, siekdamas prisidėti prie sveikesnės ir tolerantiškesnės visuomenės kūrimo, savo socialinėje veikloje pirmenybę teikia prevenciniams projektams.

Programa „Zipio draugai”, kurios tikslas padėti vaikams įgyti gebėjimų, padedančių įveikti socialinius bei emocinius sunkumus, ikimokyklinių įstaigų, darželių-mokyklų ir bendrojo lavinimo mokyklų ikimokyklinėse bei priešmokyklinėse grupėse ir pirmosiose klasėse įgyvendinama su Lietuvos Mokslo ir švietimo ministerijos pritarimu.

Programa „Zipio draugai“, kurią pasaulio mastu koordinuoja organizacija „Partnership for Children“ (PFC), vykdoma Lenkijoje, Anglijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Kanadoje, atskirose JAV valstijose, Brazilijoje, Honkonge, Indijoje. Kitais metais prie jos planuoja prisijungti ir Kinija (Šanchajus). 2003 m. Pasaulinės psichikos sveikatos federacijos kongresas Melburne (Australija) pripažino, jog nėra „kitos tokios mažiems vaikams skirtos programos, kuri būtų taip išsamiai ir kruopščiai įvertinta. Gauti tyrimų rezultatai yra įspūdingas įrodymas, kad, naudojant šią programą, galima greitai pasiekti keliamus tikslus.“

Šaltinis: AZ communications