Remiantis naujausiomis direktyvomis, visiems amerikiečiams, ypač nėščioms ir maitinančioms moterims bei vaikams, patariama valgyti jūros gėrybių dukart per savaitę, nors tarša pastaruoju metu kelia nemažą susirūpinimą.

Direktyvose apibendrinti moksliniai tyrimai buvo pristatyti Vašingtone surengtoje konferencijoje. Anot mokslininkų, jūros gėrybės padeda žmonėms ilgiau ir sveikiau gyventi bei sumažina širdies ligų, vėžio, Alzhaimerio ligos, insulto, diabeto, reumatoidinio artrito riziką.

Konferenciją organizavo Jungtinių Valstijų, Norvegijos, Kanados ir Islandijos vyriausybės, ją rengti padėjo ir Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO).

Maisto medžiagos, tokios kaip omega-3 riebiosios rūgštys, jodas, geležis bei cholinas, kurių gausu žuvyse, ypač lašišose, krevetėse, menkėse, tunuose bei šamuose, yra svarbios smegenų vystymuisi ir gali sumažinti disleksijos, autizmo, hiperaktyvumo bei dėmesio trūkumo sutrikimus, nustatė mokslininkai. Kai kurie tyrimai susiejo šių maisto medžiagų vartojimą su didesniu vaikų intelektu.

Dėl gyvsidabrio taršos, kuri kelia nemažą susirūpinimą, direktyvose rašoma: "Nėščios moterys nesukels savo mažyliams pavojaus, jeigu jos vengs valgyti ryklio, kardžuvės, karališkosios skumbrės ar banginio mėsos iki gimdymo ir kol maitins kūdikį krūtimi". Moterys, planuojančios pastoti, neturėtų valgyti šių žuvų bent šešis mėnesius.

Konferencijoje taip pat buvo pateikti įrodymai, kad selenas, dar vienas elementas, kurių turi okeaninės žuvys, neutralizuoja gyvsidabrį. "Šis labai svarbus, nors mažai išnagrinėtas, faktas padeda mums suprasti, kaip žmonės, gyvenantys Seišelių salose, gali valgyti žuvį 12 kartų per savaitę ir nepajusti jokių toksiškumo simptomų", - sakė Mičigano profesorius Viljamas Lendsas (William Lands).

"Nevalgyti jūros gėrybių yra labiau kenksminga nei jų valgyti, - priėjo prie išvados V. Lendsas. - Jūros gėrybių valgymo privalumai nusveria labai nežymaus gyvsidabrio kiekio, kurio yra jūros gėrybėse, riziką".

ELTA