Lapkričio 16-ąją, Pasaulinės kovos su lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) dieną, Lietuvos gyventojai kviečiami nelikti abejingi ketvirtoje vietoje pagal mirtingumą esančiam susirgimui - prisijungti prie akcijos "Minutė be oro".

"Nekvėpavimo minutė bus skelbiama trečiadienį, nuo 16 valandos. Pabandę minutę nekvėpuoti pajus, su kuo nuolat susiduria lėtine plaučių obstrukcine liga sergantis žmogus ir kaip arti šis susirgimas kiekvienam iš mūsų", - antradienį spaudos konferencijoje sakė Lietuvos astmos ir LOPL klubų asociacijos prezidentė Eglė Kvedaraitė.

Akcijos "Minutė be oro" tikslas - ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą, bet ir paskatinti žmones išsitirti dėl LOPL.

"Mūsų visuomenėje apie šį susirgimą mažai žinoma. ES atliktas tyrimas parodė, jog 75 procentai sergančiųjų LOPL apie tai net nenumano", - sakė E. Kvedaraitė.

Progresuojant šiam susirgimui pacientai pradeda dusti. Jiems skiriamas 80 procentų kompensuojamas medikamentinis gydymas ir ilgalaikė deguonies terapija. Pastaroji pagerina ligonių gyvenimo kokybę ir prailgina gyvenimo trukmę, tačiau dėl itin didelės kainos prieinama tik nedaugeliui pacientų.

Skirtingai nei Lietuvoje, daugumoje Europos šalių išlaidos gydymui deguonimi - kompensuojamos.

Anksčiau lėtiniu obstrukciniu bronchitu vadinta liga apima plaučių emfizemą, bronchitą ir bronchiolitą.

Daugeliu atvejų rūkymo sukeltas susirgimas diagnozuojamas per vėlai ir yra neišgydomas.

Be pagrindinės susirgimo LOPL priežasties - rūkymo - minima aplinkos tarša, persirgtos kvėpavimo takų infekcijos.

Anksčiau buvo manoma, kad LOPL suserga 15-20 procentų rūkančiųjų, tačiau "Respiratory Medicine" žurnale paskelbti naujausi tyrimai parodė, kad šia liga susergančių žmonių skaičius siekia net apie 50 procentų.

Vakarų šalyse deguonies aparatai ir vaistai kompensuojami iš mokesčių, surenkamų už cigaretes.

"Norėtume paraginti tabako gamintojus ir importuotojus atkreipti dėmesį į šią problemą ir Lietuvoje. Dabar apie LOPL grėsmę nėra informuojama net ant cigarečių pakelių",- pabrėžė E. Kvedaraitė. Pasak jos, Europos Sąjungoje jau imtasi iniciatyvos, kad informaciją apie LOPL grėsmes rūkantiesiems suteiktų pačios tabako kompanijos.

Statistika rodo, jog mirtingumas nuo "tyliąja žudike" vadinos lėtinės obstrukcinės plaučių ligos pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai auga.

Nuo 1984 metų sergamumas LOPL Lietuvoje išaugo nuo 1,3 procento iki 3,5 procento. Iš Europos Sąjungos narių šis rodiklis didesnis tik Suomijoje ir Belgijoje, kur LOPL diagnozuojama maždaug 5 procentams gyventojų.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, šia liga serga pusė milijardo planetos žmonių. Manoma, kad 2020 metais LOPL bus trečioji liga pagal mirtingumą.

ELTA