Antivirusiniam ŽIV ir AIDS gydymui valstybė kasmet skiria po 2 mln. litų, tačiau, augant sergančiųjų skaičiui, iki 2008-ųjų ši suma gali padvigubėti ir siekti 4,5 mln. litų per metus, prognozuoja sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga.
Pasaulinei AIDS dienai skirtoje spaudos konferencijoje ministras pabrėžė, jog nuo 2004 metų infekuotiems ŽIV ir sergantiems AIDS Lietuvoje užtikrinamas 100 procentų kompensuojamasis gydymas antivirusiniais vaistais.
Šiuo metu vaistai kompensuojami 54 pacientams. Kiekvienam iš jų per metus valstybė išleidžia po daugiau nei 26 tūkst. litų. "Tačiau svarbu ne tai, o kad užtikrinus prieinamą AIDS gydymą ši liga tampa nebe mirtina, o lėtine, iš dalies valdoma", - sakė Ž. Padaiga.
Specialius įsipareigojimus ŽIV infekcijos ir AIDS srityje 189 valstybių vadovai ir vyriausybės priėmė 2001 metų Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje.
"Valstybės pripažino, kad AIDS - pasaulinė krizė ir ją būtina bandyti spręsti sutelkus valstybių, įvairių visuomeninių organizacijų pastangas", - sakė ministras.
2003 metais atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 83 procentai žmonių žino, kaip užsikrečiama ŽIV.
"Palyginti su kitomis šalimis, šis rodiklis labai aukštas, o ŽIV plitimas - ne toks spartus kaip aplinkinėse valstybėse", - sakė Ž. Padaiga, pabrėžęs, kad šioje srityje daug nuveikė jau prieš 16 metų teisingą strategiją pasirinkę Lietuvos AIDS centro specialistai.
Nacionalinių AIDS centrų duomenimis, metų pradžioje Rusijoje buvo registruota per 31 5516 ŽIV infekcijos atvejų, Baltarusijoje 6263 atvejai, Kaliningrado srityje 4481 atvejis, Estijoje - 4442, Latvijoje - 3044, Lietuvoje - 980 ŽIV infekcijos atvejų.
"Išlikti žemo ŽIV paplitimo šalimi ateityje bus vis sunkiau, - atkreipė žurnalistų dėmesį Lietuvos AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas. - Taip yra todėl, kad visuomenė, ypač Lietuvos ir kaimyninių šalių jaunimas, vis labiau panašėja, ŽIV plitimą sąlygojantis elgesys tampa vis rizikingesnis".
Iš 1087 pacientų, kuriems diagnozuotas ŽIV jauniausiam infekcijos nustatymo metu buvo 15 metų, vyriausiam vyrui ir moteriai, kurie ŽIV užsikrėtė lytiniu keliu, - po 68 metus.
Lapkričio 1-osios duomenimis, daugiausia ŽIV infekcijos atvejų - 335 - nustatyta Klaipėdos apskrityje, mažiausia - 4 - Utenos apskrityje.
Pasak S. Čaplinsko, per mėnesį šalyje ŽIV diagnozė nustatoma vidutiniškai 10 žmonių.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs infekuotųjų ŽIV savipagalbos grupės vadovas Ramūnas sakė, kad prieš 7-10 metų didžiausia tokių pacientų problema buvo ribotos gydymo galimybės.
"Dabar modernus gydymas prieinamas visiems, tad didelių problemų nebeturime, nebent visuomenės požiūris į mus, neretai dėl aplinkinių reakcijos vengiančius pasisakyti, kad esame infekuoti", - sakė Ramūnas.
Vyro vadovaujamoje grupėje - apie 30 žmonių iš visos Lietuvos. Kai kurie grupės nariai šiuo metu gyvena Amerikoje, Kanadoje, Australijoje.
"Iš gydytojo sužinojęs, kad užsikrėtei ŽIV, patiri didžiulį stresą, o savipagalbos grupėse gali savo jausmais ir išgyvenimais pasidalyti su tais, kurie tai patys patyrę ir gali geriausiai suprasti", - Eltai sakė Ramūnas.
Pasak jo, gyvenantys su ŽIV ir AIDS po truputį buriasi ir Lietuvos regionuose, nes kas mėnesį važinėti į susitikimus Vilniuje ne visiems patogu.
Sveikatos apsaugos ministras pripažino, kad infekuotiesiems ŽIV ir sergantiems AIDS nepakanka medikamentinio gydymo.
"Svarbiausia šių žmonių problema išlieka nepakankamas visuomenės pasirengimas juos priimti, nediskriminuoti, užtikrinti lygias teises įsidarbinant, gauti būtinas paslaugas", - pažymėjo politikas.
Gruodžio 1-ąją labiausiai lankomas Vilniaus aikštes papuoš 94 tarptautiniu prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV ir sergančiais AIDS simboliu - raudonu kaspinu - pažymėtos eglutės.
Prie jų savanoriai praeiviams dalins informacinius lapelius apie ŽIV ir AIDS, kvies kaspinais puošti medelius, kuriuos gruodžio 31 dieną padovanos mokykloms, ligoninėms, darželiams.
Pasaulinę AIDS dieną Lietuvos vaikų ir jaunimo centro fojė bus atidaryta Respublikinio moksleivių piešinių, rašinių ir fotografijų konkurso "Mes prieš AIDS" geriausių darbų parodą.
Sostinės sporto, pramogų ir verslo centre "Forum Palace" vyks finalinis Respublikinio moksleivių socialinės reklamos konkurso "Mes prieš AIDS" finalas. Konkursų laimėtojus dainomis sveikins AIDS prevencijos programose dalyvaujantys muzikos atlikėjai Linas ir Simona, Hokšila, Linas Karalius, grupės "Biplan" bei "Laura ir The Lovers".
Gruodžio 1-ąją rengiama pasaulinė AIDS kampanija "Sustabdykime AIDS. Tesėkime pažadą" skirta tarptautiniam ir nacionaliniam bendradarbiavimui stiprinti.
Nuo 1988 metų (Lietuvoje - nuo 1991-ųjų) minimos AIDS dienos tikslas - informuoti visuomenę apie ŽIV ir AIDS, dėl kurių pasaulis neteko 3,1 milijono gyvybių.
ELTA