Apie morkų sultis dažniausiai kiekvienas žino bent po kelis teiginius – kas iš močiutės išgirdo, kas žurnale perskaitė. Deja, nors informacijos šiandien galite rasti apie bet ką, dažnai ši informacija būna pateikta iškraipytai, kartais netgi absurdiški dalykai pateikiami kaip tikri faktai. Kita vertus, ir patys ne retai susigalvojame keisčiausių mitų, kuriais vėliau be reikalo tikime, nepatikliai žvelgdami į tai, kas iš tiesų yra naudinga.

Tad čia pateiksiu 6 paplitusius teiginius apie morkų sultis, vienus iš jų patvirtindama, kitus paneigdama.

Pirmasis teiginys: morkų sultys yra naudingos plaukams, nagams ir odai.

Tiesa. Plaukai sudaryti iš proteinų, kurie laikui bėgant žūsta dėl per dažno džiovintuvų ar cheminių plaukų priežiūros produktų naudojimo. Kiti plaukams kenkiantys veiksniai – mitybos ir hormonų disbalansas, sutrikusi medžiagų apykaita ar stresas. Todėl organizmui senstant, plaukai tampa plonesni, praranda purumą. Pirmasis žingsnis, norint tinkamai rūpintis plaukais – užtikrinti, kad plaukai ir galvos oda gautų pakankamai maistingųjų medžiagų. Organizmą aprūpinant šviežiomis, vitaminų ir enzimų turinčiomis daržovių sultimis, pavyzdžiui, morkų, špinatų ar burokų, bei geriant daug gryno vandens galima išvengti virškinimo sutrikimų, o organizmas bus tinkamai maitinamas. A ir B vitaminai, esantys morkų sultyse, taip pat puoselėja jūsų odą bei nagus.

Antrasis teiginys: Morkų sulčių galima perdozuoti.

Netiesa. Morkų sultyse yra gausu beta-karotino. Tai yra vienas labiausiai kasdienėje mūsų mityboje prieinamų pro-vitaminų – medžiagų, iš kurių mūsų organizmas „pasigamina“ vitaminus. Beta-karotiną mūsų organizmas paverčia vitaminu A. Tam tikros lengvai įsisavinamo beta-karotino dozės morkų ir trintų morkų sultyse turi tokį patį poveikį kaip vitaminas A.  Tačiau beta-karotino, priešingai nei vitamino A, perdozuoti neįmanoma, nes mūsų organizmas pats savaime reguliuoja beta-karotino kiekį, pasisavindamas jo tik tiek, kiek jam reikia. Pats beta-karotinas pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, saugo organizmą nuo akių ir širdies vainikinių arterijų ligų. Beta-karotinas padeda jūsų odai atrodyti sveikai, vienas buteliukas morkų sulčių per dieną netgi gali sumažinti plaučių vėžio riziką. Beta-karotinas randamas tik augalinės kilmės maisto produktuose. Be morkų beta-karotino turi ir abrikosai, pomidorai, pankoliai bei špinatai.

Trečiasis teiginys: morkų sultys sveika akims.

Tiesa. Kaip jau minėta, morkų sultyse yra didelis kiekis beta-karotino, kuris yra aktyviausias vitamino A provitaminas. Vitaminas A jau nuo seno yra žinomas, kaip naudingas akims – jis pagerina regėjimą, padeda pašalinti silpnus regos defektus, užkirsti kelią akių ligoms.Todėl vaikams rekomenduojama gerti morkų sultis, kuriose esantis beta-karotinas gali aprūpinti organizmą tinkamomis vitamino A atsargomis.

Ketvirtasis teiginys: morkų sultys padeda užkirsti kelią vėžiui

Tiesa. Morkų sultyse yra ne mažai vitamino E, vitamino C, B grupės vitaminų. Vitaminas E stabdo vėžinių ląstelių dalijimąsi, vitaminas C – puikus antioksidantas, šalinantis kenksmingas medžiagas iš mūsų organizmo, B grupės vitaminai gerina nuotaiką ir mažina stresą. Visi šie faktoriai – rami savijauta, švarus organizmas ir piktybinių ląstelių dauginimosi prevencija išties gali sumažinti tikimybę susirgti vėžiu.

Penktasis teiginys: nuo morkų sulčių negrįžtamai pagelsta oda.

Netiesa. Kuomet geriame morkų sultis, mūsų organizmas gauna didelius kiekius beta-karotino. Beta-karotino daug turi geltonos ir oranžinės spalvos daržovės bei vaisiai: visų pirma morkos, moliūgai, abrikosai, apelsinai, slyvos. Beta-karotino taip pat turi ir tamsialapės daržovės – špinatai, salotos, brokoliai, burokėlių lapai. Jei yra poreikis, beta-karotinas, gaunamas iš augalinių produktų, organizmo žarnyne bei kepenyse paverčiamas vitaminu A. Greta šios transformacijos vyksta kiti procesai, susiję su vitamino A atsargų organizme kiekiu. Jei tas kiekis pakankamas, beta-karotino pavertimas vitaminu A sulėtėja, o galimas beta-karotino perteklius tuomet sandėliuojamas odoje. Dėl to gali atsirasti lengvai gelsvas odos atspalvis, kuris kartais gali būti pastebimas gerai maitinamų mažylių odoje. Tokiu atveju nėra ko nerimauti – vartokite mažiau geltonų daržovių ir odos spalva atsistatys pati savaime. Vis tik dažniausiai beta-karotinas sėkmingai transformuojamas į vitaminą A ir sandėliuojamas kepenyse, tad odos pageltimo problema neiškyla.

Šeštasis teiginys: morkų sultys stiprina imuninę sistemą.

Tiesa. Pirmiausia vitaminas A skatina normalią liaukų veiklą, o tai didina atsparumą infekcijoms. Vitaminas E stiprina organizmo imunitetą apskritai, vitaminas C ir maistinės skaidulos, kurių taip pat gausu morkų sultyse, „suriša“ ir iš organizmo pašalina toksinus, taip prisidėdami prie organizmo gyvybingumo ir gynybinės sistemos nuo virusų palaikymo.


Aušra Gudaitytė
Šeimos gydytoja
Šeimos gydytojų centras „Linkime sveikatos“