{mosimage}Vasara jau čia pat…
Daugelis tėvų šiuo metu suka galvas apie atostogas. Asmeniniai norai dažniausiai lieka antrame plane, didesnis galvos skausmas jiems – kaip ilsėsis vaikas.
Pamėginsime išsiaiškinti, kaip pagal gydytojų rekomendacijas, turi ilsėtis vaikas? Pagrindinis poilsio tikslas – atsigriebti už tai, ko visus metus vaikas buvo netekęs, gyvendamas pagal mūsų visuomenės dėsnius ir civilizacijos atributus, tokius kaip:

1. Mokyklos, vaikų darželio lankymas. Ir visa tai vyksta būtent tuo metų laiku, kai maksimaliai intensyviai cirkuliuoja kvėpavimo takų virusai, sukeliantys infekcijas vaikų kolektyvuose.
2. Pastovus vaiko judėjimo laisvės ribojimas – didelis šiuolaikinių vaikų ir tėvų užimtumas; gyvenamųjų plotų ribota erdvė; pasyvūs laisvalaikio leidimo būdai (TV, kompiuteriniai žaidimai); “prastas oras”, tiesiog tinginystė ir pan.
3. Suvartojamo maisto energijos ir jos sunaudojimo neatitikimas (vis tas pats neaktyvus gyvenimo būdas)
4. Oro užterštumas (globalinė problema). Miestų ekologija; prastas patalpų oras dėl naudojamų cheminių medžiagų pertekliaus bei normalios ventiliacinės sistemos nebuvimo (tiek namuose, tiek ugdymo įstaigose).
5. Pastovus saulės šviesos trūkumas, ir apskritai – dangaus mėlynės virš galvos ( o ne lubų!)

     Sąrašas tikrai dar nebaigtas, bet užteks ir to, kad įsitikintume – poilsis būtinas. Vaiko organizmui būdinga labai svarbi ypatybė – jis per 2-3 mėnesius sugeba atsistatyti ir neutralizuoti per dešimtį mėnesių gautą civilizacijos faktorių poveikį bei atgauti normalią fizinę formą. Belieka tik suteikti vaikui tokią galimybę!
     Pagrindinis poilsio tikslas – vaikas turi būti kiek įmanoma daugiau gamtoje, o strateginis atostogų tikslas – sustiprinti jo sveikatą. Žiūrint iš šios pozicijos, kelionė su vaiku į Paryžių, Londoną ir pan. - aplankyti muziejus, kitus žymius objektus bei apsipirkti, su poilsiu neturi nieko bendro. Sveikatai stiprinti reikia ko kito.
     Pamėginsime suformuluoti pagrindinius “poilsio principus”, apibrėžti faktorius bei sąlygas, kuriuos realizavus vaikas tikrai gerai pailsėtų:

1. Reikia duoti poilsio smegenims – nustoti mokytis ir pakeisti aplinką. “Mokytis” turima galvoje versti lavinti atmintį ir pan. O mokytis juk galima kitų dalykų, kuriems anksčiau pritrūkdavo laiko, pvz. kaip užmauti slieką ant kabliuko? Kaip vadinasi šios gėlės? Ir pan.
2. Maksimaliai aktyviai leisti laiką: vaikščioti, bėgioti, laipioti, šokinėti, maudytis, irkluoti, minti dviratį  ir t.t.
3. Valgyti tada, kada norisi: nori – valgai, nenori –  bėk palakstyti!
4. Grynas oras – kuo toliau nuo miestų, automobilių, gamyklų, prekybos centrų ir žmonių spūsties.

     Šių principų realizavimas susijęs su kai kuriais organizaciniais klausimais. Vaiko poilsis neturi tapti kančia tėvams. Tėvai taip pat turi pailsėti. Visiškai akivaizdu, kad važiuoti su vaiku prie jūros bus žymiai brangiau, nei palikti jį pas senelius kaime. Jau nekalbant apie tai, kad poilsis pajūryje pastaruoju metu tampa tikra “kova už vietą po saule ir vandenyje”, plius problemos dėl maisto, gaminamo antisanitarinėmis sąlygomis ir t.t. Ilsintis prie jūros su vaiku, turi būti užtikrintas geras sveikas maistas, normalios gyvenimo sąlygos, patikima medicininė pagalba, jei iškiltų sveikatos problemų. Atminkite, kad pasikeitusi aplinka (drėgmė, oro temperatūra, aukštis virš jūros lygio ir pan.) dažnai sukelia aklimatizacijos problemų. Kuo toliau nuo namų, kuo mažesnis vaikas, kuo dažniau serga, kuo daugiau neigiamų civilizacijos faktorių yra veikiamas, tuo aklimatizacija sudėtingesnė. Jei jūsų mažylis visus metus sirgo ir negalavo, kelionė į užmiestį, kaimą, mišką, prie upės jam bus naudingesnė ir sveikesnė, nei atostogos prie Viduržemio jūros 5 žvaigždučių viešbutyje.

     Poilsiaujant, kaip ir aktyviame gyvenime, nėra nieko vienareikšmiškai gero ar blogo. Saulė – gerai, tačiau kai nėra kur nuo jos pasislėpti – blogai; vaikščiojimas basomis kojomis – gerai, bet ne po asfaltą; jūros oras ir vanduo – gerai, bet jei 3 žmonėms tenka 1 kvadratinis metras pliažo ploto, o 2 narai nardo 1-ame kubiniame metre vandens – blogai. Todėl labai svarbu laikytis “aukso viduriuko”, suvokiant jog grynas pušyno oras, upės pakrantė gali būti tokie pat nuostabūs, kaip ir skaidri jūra bei auksinis pliažo smėliukas, o nauda sveikatai panaši.
     Pamėginome suformuluoti poilsio strategiją, jums telieka išspręsti taktinius klausimus, susidėlioti pliusus ir minusus, paprašyti atostogų ir gerai pailsėti.
     Sėkmės Jums!

Šaltinis: medicinform.net