Nepaisant klimato ir temperatūrų pokyčio, vaikai visada reikalauja daug dėmesio, todėl bet kokia kelionė, net ir pati trumpiausia, gali būti pakankamai sudėtinga. Jei vaikas sveikas, jis gali pakankamai lengvai prisitaikyti prie įvairių sąlygų. Tad visa sprendimo atsakomybė gula ant tėvų pečių, o medikai gali tik patarti ir rekomenduoti.
Gyvename saulės spinduliais neapdovanotame krašte, todėl neturime galimybės mėgautis tokia vaisių gausybe ir įvairove, kokią išmėginame atostogaudami pietuose. Jie labai naudingi vaikų sveikatai. Kita vertus, atvykę į šiltuosius kraštus vaikai patiria didžiulį adaptacinį krūvį, aklimatizaciją, kuri trunka ilgiau, nei suaugusiųjų. Be to, labiau rizikuojama užsikrėsti virusinėmis infekcijomis, dažnai paaštrėja chroniški susirgimai. Tokie mažyliai turėtų būti atidžiau stebimi gydytojo, o pietuose jiems naudinga praleisti ne trumpalaikes, o ilgas atostogas (3-4 mėn.).
Kaltės jausmas. Daugelis mano, kad vaikus būtina nuvežti prie jūros į šiltuosius kraštus dėl sveikatos. Tai klaidinga nuomonė. Jokios būtinybės nėra. Per 2 atostogų savaites vaikas vos spės aklimatizuotis, priprasti prie naujo dienos režimo, todėl iš to ne tiek jau daug naudos. Jei norite patys gerai pailsėti, tačiau tam turite tik porą savaičių, galbūt geriau palikti vaiką su seneliais.
Kai nėra kam palikti prižiūrėti vaiką, paprastai keliaujama drauge. Tokiu atveju reikėtų paklausyti gydytojų rekomendacijų, iš anksto pasirūpinti komfortu kelionėje.
Kartais į pietus keliaujama dėl sveikatos stiprinimo ir gydymosi. Šiltuosiuose kraštuose saulės spinduliai gydo kai kuriuos odos susirgimus, stimuliuoja imuninę sistemą, suaktyvina organizmo apsauginę sistemą, ligoniams, turintiems judėjimo sutrikimų, pagerėja atraminė-judėjimo sistema.
UV spinduliai pagrindinis vitamino D šaltinis. Tik labai nedidelį jo kiekį vaikas gauna su maisto produktais ir motinos pienu. Šis vitaminas labai svarbus mažylio organizmui. Tačiau saulės spindulių dozė neturi būti per didelė, kad vaikas neperkaistų, neperdegtų jo oda.
Kada svarbus keliauninko amžius?
Iki 6 mėn. kūdikiai kelionėse jaučiasi geriausiai. Tokiame amžiuje jie labai daug miega. Jei vaikas žindomas krūtimi, problemų dėl mitybos nekyla. Nepamirškite, kad nutraukus kūdikio maitinimą motinos pienu, sumažėja vaiko organizmo atsparumas infekcijoms, vaikai pradeda dažniau sirgti. Be to, profilaktiškai atlikti skiepai prieš pat kelionę gali sukelti nenumatytų reakcijų. Jei būtina, pasiskiepykite iš anksto.
7-12 mėn. mažyliui sunkiau: jis jau šliaužioja, ropoja, vaikšto, aktyviai susipažįsta su aplinka, viską paragauja ir pačiupinėja, dar sunkiai supranta žodį negalima, labai nekantrauja. Kaip tik išsiplečia jo mitybos racionas, įvedami vis nauji produktai. Tai apsunkina jo virškinimo sistemą. 4-6 mėn. pradeda ragauti kieto maisto. Geriausia pasiimti į kelionę įvairių įprastų košelių ir mišinio, o naujų produktų įvedimą atidėti po kelionės.
1 m. vaikas jau sukalbamesnis, jis su džiaugsmu priima visa, kas nauja, labai lengva jį sudominti. Mažylis gana lengvai adaptuojasi prie naujų sąlygų, tačiau labai svarbi jo mityba ir higiena. Iki 1 m. vaikui dar negalima valgyti nuo bendro stalo.
2-3 metų vaikai būna labai kaprizingi, mėgsta elgtis atvirkščiai, nei yra prašomi, demonstruoja charakterį, tad kelionėje reikės daug kantrybės. Su vyresniu nei 3 m. vaiku susikalbėti bus žymiai lengviau. Tokio amžiaus vaikas labai judrus, todėl teks atidžiai stebėti ir saugoti. Jiems sunku ištverti didelį karštį ir dienos režimo pasikeitimus. 3-ečiai jau valgo nuo bendro stalo, jiems nebereikia vežimėlio.
4-6 m. vaikas labai smalsus, aktyvus, nori viską pamatyti, daug sužinoti, apie viską paklausti. Vis dėlto, problemų su juo kelionėje žymiai mažiau. Sunkiai ištveria didelius karščius, juos dažnai pykina keliaujant įvairiu transportu. Lengvai susiranda draugų tarp bendrakeleivių, mėgsta savarankiškai leisti laiką viešbučio vaikų klube.
Jei nepaisant galimų sunkumų, jūs vis tiek trykštate optimizmu keliauti su visa šeima pirmyn! Pasirinkite ne patį karščiausią ir ne patį drėgniausią kraštą. Jei ketinate pailsėti prie Viduržemio arba Raudonosios jūros krantų, geriausias metas kelionei pavasario pabaiga arba rudens pradžia, kai temperatūra ne aukštesnė 25-30 laipsnių.
Jei skrisite lėktuvu, iki 2 m. amžiaus vaikui kelionė nekainuos, tačiau vaikas turės sėdėti jums ant kelių. Jei tik būtų galimybė, paprašykite skirti jums vietas pirmoje eilėje, kur yra žymiai daugiau erdvės. Lėktuvui kylant ir leidžiantis žindomą kūdikį priglauskite prie krūties, kad neužgultų ausyčių. Didesniam vaikui pasiūlykit išsižioti, kramtyti gumą ar ryti seiles. Oro uostuose rasite atskirą motinos ir vaiko kambarį, kuriame bus ir vystymo staliukas.
Į kelionę pasiimkite žaisliukų, knygelių, piešimo priemonių. Jei vaikas jau pripratintas prie puoduko, pasiimkite į kelionę ir jį. Nepamirškite vaistinėlės.
Šiek tiek apie aklimatizaciją
Per pirmąsias kelionės dienas (maždaug 3-10 d.) vyksta aklimatizacija organizmo prisitaikymas prie naujų klimato sąlygų. Priprantama prie aukštesnės temperatūros, intensyvesnių saulės spindulių, vandens ir oro temperatūrų kontrasto; taip pat vyksta virškinimo sistemos adaptacija prie naujų produktų, vandens sudėties; keičiasi dienos režimas.
Tokiu metu labai lengva gauti saulės smūgį, perdegti, pasigauti virusą. Vaikai tampa labai kaprizingi, prasčiau valgo, reikalauja daugiau dėmesio. Jei norite padėti vaikui išgyventi aklimatizaciją, sudarykite jam kuo daugiau komforto. Didžiausias stresas organizmui būna iš žiemos atvykus į vasarą ir atvirkščiai. Jei norite, kad sveikata sustiprėtų, pietuose reikėtų praleisti ne trumpiau kaip 3 atostogų savaites.
Apsilankymas pas gydytoją prieš kelionę
Jei vežatės į kelionę ir kūdikį, būtinai apsilankykite pas pediatrą. Jis įvertins kūdikio sveikatos būklę, jei reikės, atliks reikalingus tyrimus, nurodys kokių vaistų nusipirkti kelionei.
Jei vaikas žymiai vyresnis ir sveikas, pakaks pasikonsultuoti su gydytoju, kaip jums elgtis jei kiltų sveikatos problemų.
Kviečiame pasikalbėti su kitais keliauninkais ir pasidalinti savo patirtimi supermama.lt Forume, "Kelionės ir atostogos".
Šaltinis: 2mm.ru