Apie būtinybę drėkinti odą kalbamės su gydytoja dermatologe Renata Kučiauskiene.
Odą sudaro trys sluoksniai: epidermis (viršutinis odos sluoksnis), derma (tikroji oda) ir paodis (giliausias sluoksnis), kurio pagrindas - riebalinės ląstelės. Epidermis bei virš jo esantis hidrolipidinis sluoksnis labai svarbūs: nuo jų priklauso, kaip oda saugoma nuo išorinių aplinkos dirgiklių, kaip joje išlaikoma drėgmė, ir kaip pasisavinamos kosmetikos priemonės ar kaip gali būti paveikiama derma (gilesnis odos sluoksnis). Jeigu hidrolipidinis sluoksnis pažeidžiamas, iš odos išgaruoja drėgmė, o per epidermio plyšelius į ją patenka mikroorganizmai (bakterijos), dirginančios medžiagos ir alergenai. Oda gali pradėti pleiskanoti, išsausėja, papilkėja, tampa dehidratuota. Dermos pagrindą sudaro vanduo, todėl oda, kurioje vandens kiekis yra pakankamas, būna sveika, jauna, elastinga, švelni ir minkšta.
Kas ir kaip sausina mūsų odą?
Mūsų odą įtakoja įvairūs išoriniai faktoriai: karštis, šaltis, saulė, vėjas, užteršta aplinka, sausas patalpų oras ir t.t. Žinome, kad nuo saulės neapsaugota oda džiūsta, raukšlėjasi, išryškėja pigmentinių dėmių, tačiau ne mažesnis priešas odai yra ir šaltis: jis gali pažeisti hidrolipidinį sluoksnį. Drėgmės trūkumas sukelia kraujagyslių spazmus sutrinka daugelis audiniuose vykstančių procesų. Drėgmės netenkama ir dėl užterštos gyvenamosios aplinkos, sauso patalpų oro, kieto vandentiekio vandens. Pasak gydytojos dermatologės R.Kučiauskienės, Lietuvoje dažnai dehidratacijos problema klaidingai priskiriama tik sausai odai. Tačiau tiek sausa, tiek mišri, tiek riebi oda gali būti dehidratuota (nepakankamas drėgmės kiekis odoje), todėl visų tipų odą reikia papildomai drėkinti.
Kaip veikia drėkinamosios priemonės?
Drėkinamosios priemonės veikia skirtingai: vienos odos paviršiuje sudaro vandeniui nepralaidžią plėvelę ir taip neleidžia iš odos išgaruoti drėgmei. Kitai grupei priklauso medžiagos, sugebančios prisijungti vandenį ir išlaikyti jį odoje (glicerinas, augaliniai polisacharidai, aminorūgštys).
Kuo patariama drėkinti odą?
Drėgmės lygį epidermyje kelti padeda įvairūs drėkinamieji kremai, koncentratai, kaukės, kuriuose yra daug drėkinamųjų medžiagų vaško ir augalinių aliejų (avokados, saulėgrąžų, vynuogių bei persikų kauliukų), kolageno, pieno rūgšties, polisacharidų, šlapalo, vitaminų A, E ir kitų. Norint atstatyti pažeistą hidrolipidinę plėvelę ir tokiu būdu neleisti drėgmei išgaruoti iš odos, patartina naudoti Prancūzijos farmacinės kompanijos produktą - veido odos emulsiją URIAGE Hydrolipidique. Emulsijos sudėtyje yra linolo, gama linoleno rūgšties bei koncentruoto augalų aliejaus.
Odą papildomai drėkinti galima ir terminių šaltinių vandens aerozoliais, kuriuose būna daug reikalingų mikroelementų, kai kuriuose - ir antioksidantų. Renkantis tokio tipo drėkiklius, labai svarbu, kad tirpalas būtų izotoninis kai molekulių koncentracija yra tokia pati kaip ir kraujo plazmos, todėl ląstelėms sudaromos idealios sąlygos funkcionuoti bei išsaugomas ląstelės struktūros vientisumas.
Dermatologė R.Kučiauskienė pataria odos priežiūrai naudoti URIAGE Eau Thermale purškiamą terminio šaltinio vandenį, kuris yra natūraliai sterilus ir izotoninis, pasižymi drėkinančiu, priešuždegiminiu, raminančiu ir gijimą skatinančiu poveikiu. Šį terminio šaltinio vandenį patogu naudoti bet kuriuo dienos metu galima purkšti ir nenusivalius makijažo, nes jo nereikia nusausinti.
{mosimage}URIAGE terminio šaltinio vanduo. Kuo jis ypatingas?
Jis trykšta Prancūzijos Alpių širdyje ir pasižymi nepaprastomis gydomosiomis savybėmis, kurias jau daugiau negu prieš dvidešimt amžių pastebėjo senovės romėnai ir vartojo šį vandenį gydomaisiais tikslais. Savo sudėtimi šio šaltinio vanduo yra unikalus, jame daug mineralinių druskų ir mikroelementų. Uriage terminio šaltinio vanduo ypač gerai toleruojamas, tinka net jautriausiai ar alergiškai odai. Drėkinant odą Uriage terminio šaltinio vandeniu, palaikoma odos pusiausvyra, stimuliuojamas natūralus odos atsparumas. Uriage terminio šaltinio vanduo yra bakteriologiškai švarus, neapdorotas fizinėmis bei cheminėmis priemonėmis. Jis ramina, drėkina, minkština, veikia priešuždegimiškai, neutralizuoja laisvuosius radikalus. Šis terminio šaltinio vanduo tinkamas naudoti kaip pagalbinė priemonė esant odos uždegimu, alergijai, sergant dermatitu.
Kaip patartumėte naudoti URIAGE terminio šaltinio vandenį?
Rekomenduojama naudoti visų tipų kasdieniniai odos priežiūrai, nuraminimui, drėkinimui, norint atgaivinti odą bet kuriuo dienos metu ar kai oda sudirgusi (pvz. po skutimosi, depiliacijos, panaudojus odos šveitiklius). Paprasčiausiai užpurkškite ir leiskite jam veikti (purkšti galima ir nenusivalius makijažo). Naudokite taip dažnai, kiek norisi. Beje, Uriage terminio šaltinio vandeniu drąsiai galima pamaloninti ir Jūsų mažylo odelę papurkškite, ir leiskite vaikučiui mėgautis šaltinio gaiva, ypatingai smulkių lašelių dušu odai. Uriage terminio šaltinio vanduo puikiai nuramina net ir sauskelnių sudirgintą mažylio odelę.
Kaip dar galima papildomai suteikti odai drėgmės?
{mosimage}Pasak gydytojos dermatologės R.Kučiauskienės, papildomai drėkinti odą galima ir naudojant tinkamai parinktas makijažo valomąsias priemones. Reikėtų atkreipti dėmesį į valomųjų priemonių sudėtį: jose turėtų būti drėkinamųjų medžiagų ir jokiu būdu nebūti alkoholio, šarmų. Šiuo atveju tiktų URIAGE L“Eau demaquilante makijažo valikliai veidui ir akims, kurių sudėtyje yra net 60% unikalaus URIAGE terminio šaltinio vandens, bei saulėgrąžų ir hamamelio ekstraktų.
Šiuo metu prekyboje pasirodė URIAGE valomosios servetėlės veidui ir akims, kurios yra dviejų tipų : sausai/normaliai bei mišriai/normaliai odai.
Be abejo, svarbu ne tik drėkinti odą iš išorės, bet ir iš vidaus. Būtina gerti pakankamai skysčių: vandens ar sulčių bei valgyti kuo daugiau daržovių ir vaisių.
Plačiau apie Uriage priežiūros priemonių liniją skaitykite www.tugrazi.lt