Daugelis mūsų svajoja apie gražų įdegį. Galbūt ne tiek dėl to, kad norisi būti rudesniems, kiek dėl paplitusio įsitikinimo, jog įdegis sugeba paslėpti realius ir išsigalvotus odos trūkumus bei leidžia atsisakyti toninių kremų. Išties, grožis reikalauja aukų! Ar toks jau nekaltas ir naudingas įdegis soliariumuose, ar ne be reikalo leidžiame savo pinigus?

XX a. pradžioje sąvokos „grožis“ ir „įdegis“ buvo lyg sinonimai. Pirmosios įdegį išpopuliarino aukštuomenės damos, demonstruodamos elito vakarėliuose apnuogintas įdegusias nugaras. Tai simbolizavo ne tik grožį, bet ir prabangą, puošnumą. Tapo madinga „būti sveiku“: atsirado fitneso industrija, nuo šios atsiskyrė „wellness“ kryptis -tai fizinės bei dvasinės žmogaus gerovės, puikios savijautos, stiprios sveikatos harmoninga sąjunga. Tokiuose sveikatingumo centruose lankomasi ir soliariumuose. Įdegis vis dar madingas ir, panašu, kad taip bus dar ilgai. Dabar net ir nedideliuose sporto klubuose bei grožio salonuose teikiamos soliariumo paslaugos.

Kaip įdegama?

Kai oda smarkiau apšvitinama saulės spinduliais, melanocitai ima gaminti daugiau melanino. Melaninas kartu su kitomis naujai susidarančiomis ląstelėmis keliauja į epidermio paviršių ir suteikia tamsią spalvą. Kuo didesnę dozę UV spindulių sugeria oda, tuo labiau tamsėja.

Natūralūs saulės spinduliai skirstomi į 3 grupes: UV-A (400-315 nm), UV-B (314-280 nm), UV-C (trumpabangiai 279-100 nm). Anksčiau manyta, kad patys kenksmingiausi (odos senėjimas, nudegimai) yra A tipo UV spinduliai, nes jie prasiskverbia į gilesnį dermos sluoksnį, sukelia laisvųjų radikalų atsiradimą ir vėžio riziką. Tačiau mokslininkų atlikti tyrimai įrodė, kad ir UV-B tipo spinduliai giliai prasiskverbia į odą, ardo kolagenų sluoksnį, „atsakingą“ už odos stangrumą ir švelnumą (iš kitų baltymų kolagenai išsiskiria ypatingu atsparumu tempimui). Todėl veikiama UV-B spindulių oda greičiau sensta, raukšlėjasi.  UV-C tipo spinduliai apskritai neprasiskverbia iki Žemės paviršiaus, nes juos sulaiko ozono sluoksnis atmosferoje. Tiesa, jis kasmet vis plonėja, atsiranda „ozono skylių“. Naujausiuose soliariumuose beveik išimtinai naudojami UV-A spinduliai.

Kita medalio pusė

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis, didžiausias žmogžudysčių skaičius fiksuojamas šalyse, išsidėsčiusiose arčiausiai Poliarinio rato (Islandija, Skandinavijos šalys) ir jis ypač išauga šalčiausiais metų mėnesiais. Tai susiję su saulės šviesos trūkumu. Žmones užpuola depresijos. Gydytojai rekomenduoja šių šalių gyventojams „šviesos terapiją“: kuo daugiau laiko praleisti šviesoje, nes tuomet organizme pasigamina endorfinų (cheminės medžiagos, kurios gaminasi smegenyse ir sukelia džiaugsmą, pasitenkinimą). Kai trūksta endorfinų, žmogus patiria daugiau skausmo, nusivylimų, depresiją. Lietuviams taip pat labai trūksta saulės spindulių žiemos periodu. Tokiu atveju gelbsti soliariumai.

Soliariumas - kas tai?

Tai spinduliuojantis įrenginys, kuriame apšvitinta oda pradeda gaminti melanocitus, ir įgauna pageidaujamą atspalvį. Yra keletas soliariumų tipų: naminiai ir profesionalūs. Kuo jie skiriasi?

Namų soliariume mažiau lempų (iki 24); kartu su lempomis išsijungia ir vėsinimo ventiliatoriai, plonas apatinis stiklas išlaiko ne daugiau 110 kg; nėra lempų veikimo laiko skaitiklio; ne tokie patvarūs mechaniniai elementai. Jei norėsite pakankamai tamsaus įdegio, praleisite naminiame soliariume žymiai daugiau laiko, nei profesionaliame, nes lempų galingumas ir skaičius nedidelis. Bet jei norite tik šiek tiek įdegti, pailsėti nuo žiemos, suteikti avitaminozės kankinamam organizmui sveikatos, tuomet naminis soliariumas tinka idealiai.

Profesionalus soliariumas turi daugiau lempų (yra ir tokių galingų, kurios suteikia norimą įdegį per 5-10 min); yra ventiliatorius, leidžiantis neperkaisti besideginančiam; papildomos funkcijos (muzika, mechaninis atsidarymas ir kt.); šiam soliariumui reikia specialiai pritaikytos patalpos. Aritmetika paprasta: kuo daugiau, ir kuo galingesnės lempos, tuo greičiau įdegama. Paprastai soliariume yra aukštos ir žemos įtampos lempų. Aukštos įtampos lempų galingumas yra nuo 400 W iki 2,5 kW. Žemos įtampos lempų galingumas neviršija 160-180 W (tokių lempų vidutiniškai būna 40-48 vnt.).

Kokiame soliariume degintis: horizontaliame ar vertikaliame? Ir vieni, ir kiti soliariumai turi savo pranašumų ir trūkumų. Didelę įtaką pasirinkimui turi besideginančio figūra ir sudėjimas.

Naudojimosi soliariumu taisyklės

Jei nepaisydami visų įspėjimų apie deginimosi žalą, vis tiek nusprendėte įdegti, laikykitės pagrindinių taisyklių:

• Prieš apsilankydami soliariume, pasikonsultuokite su gydytoju. Nesideginkite, jei vartojate medikamentus, didinančius odos jautrumą. Kategoriškai draudžiama degintis žmonėms, vartojantiems trankvilizatorius ir triciklinius antidepresantus, antibiotikus. Šie preparatai gali išprovokuoti alergiją. Nesideginkite soliariume, jei sergate tuberkulioze, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, katarakta, vartojate vaistus nuo psoriazės.
Soliariume nerekomenduojama degintis tiems, kas turi daug apgamų ant kūno. Nes UV spinduliai gali išprovokuoti melanomą (sparčiausiai plintantis ir didžiausią mirtingumą iš visų odos vėžių sukeliantis navikas).

• Jei gydytojas davė leidimą „saulės vonioms“, jūsų užduotis – labai kruopščiai pasirinkti soliariumą. Geras specialistas, puikiai išmanantis savo darbą, atsižvelgs į jūsų odos tipą, ir rekomenduos deginimosi laiką, neleisdamas pasilikti nė sekundės ilgiau! Jei išgirsite gražbyliavimą apie tai, kad soliariumas visiškai nekenkia ir galite degintis kiek tik norite, tuojau pat išeikite iš ten!

• Paklauskite, kada paskutinį kartą buvo keistos soliariumo lempos. Maksimalus jų eksploatavimo laikas – 540 valandų. Jei lempos pakeistos neseniai, patariama soliariume neužsibūti per ilgai, didesnė tikimybė perdegti.

• Prieš pradėdami degintis, pasidomėkite, kurį mygtuką reikėtų paspausti, ištikus nenumatytam extra atvejui.

Prieš seansą:

Jūs, aišku, žinote, kaip paprastai į saulės spindulius sureaguoja jūsų oda. Bet reakcija į soliariumą gali būti ir kitokia. Todėl pradėkite nuo labai trumpo seanso, vėliau palaipsniui didinkite deginimosi trukmę.
Gerame soliariume jums pasiūlys kepuraitę (paslėpkite plaukus), specialius akinius (ant akinių turi būti ženklelis CE, kuris reiškia, jog gaminys yra sertifikuotas Europos Sąjungos) ir plastikines apsaugas krūtų speneliams (naudokite juos, nes krūtinė įdegiui ypač jautri).

Prieš deginimosi seansą nusiprauskite, ant odos neturi likti kosmetikos. Nusiimkite papuošalus. Prieš pat deginimąsi soliariume nedarykite jokių kosmetinių procedūrų (odos valymo, šveitimo ir pan.) – tai odai būtų per didelė apkrova. Bet galima pasidaryti drėkinančią, maitinančią veido kaukę po soliariumo.

Prieš soliariumą nerekomenduojama praustis pirtyje, saunoje – po šių procedūrų oda netenka natūralios apsaugos, todėl galimi nudegimai.

Pasinaudokite specialiomis priemonėmis, skirtomis deginimuisi soliariume. Jų galima įsigyti vietoje. Pasitepkite lūpas drėkinančiu balzamu.

Soliariumas padidina medžiagų apykaitos greitį, todėl po seanso pasistenkite pailsėti. Tądien nebedirbkite fizinio darbo.
Niekada nesideginkite soliariume 2 dienas iš eilės!

Deginimosi rezultatas priklauso nuo jūsų odos tipo.

I tipas:
Oda blyški, strazdanota. Plaukai labai šviesūs, raudoni. Oda linkusi nudegti. Įdegama labai lėtai, raudonu atspalviu. Degintis soliariume nerekomenduojama. Jei negalite be to gyventi – naudokite itin stiprias apsaugines priemones. Tegu įdegis bus vos matomas, tačiau oda išliks jauna ir graži. Jums prireiks 7-8 seansų po 10 minučių, ne dažniau kaip 2 kartus per savaitę. Pirmasis seansas – ne ilgiau 3-5 min.

II tipas:
Oda šviesi, šiek tiek strazdanota. Plaukai - nuo blondinų iki šviesių šatenų. Oda jautri, linkusi nudegti. Jums prireiks 5-6 seansų po 10 min ne dažniau kaip 3 kartus per savaitę. Po pirmojo seanso (kuris trunka ne ilgiau 3-5 min) padarykite 2-3 dienų pertrauką. Svarbiausia - nepadauginkite!

III tipas:
Oda nėra tamsi. Plaukai rusvi, kaštoninės spalvos. Oda nejautri, švelniai įdega, retai nudega. Galite degintis iki 20 min, ne dažniau kaip 3 kartus per savaitę. Po pirmojo seanso padarykite 2 dienų pertrauką. Jums prireiks 5-6 seansų ir jūsų įdegis taps pakankamai intensyvus. Kad jį išlaikytumėte, teks apsilankyti soliariume 1-2 kartus per savaitę.

IV tipas:
Oda ir plaukai tamsūs. Oda nejautri, niekada nenudega. Greitas ir tamsus įdegimas. Pakanka 3 seansų po 20 min. Vėliau apsilankysite kartą į savaitę, kad įdegis išliktų.

Soliariumo pliusai ir minusai

Žinoma, visada atsiras ištikimų soliariumo gerbėjų, kurie lankysis juose kiaurus metus, tačiau gydytojai nerekomenduoja kartoti soliariumo seansų serijų dažniau nei 2 kartus per metus.

Daug kas mano, jog soliariumo įdegis kur kas naudingesnis nei natūralus deginimasis saulėje (žinai, kiek ir kokių spindulių gausi, o saulės radioaktyvumas nuolat keičiasi) Galbūt čia yra dalelė tiesos. Juk kasmet soliariumai vis tobulėja, atsiranda naujų saugesnių modelių. Svarbiausia – saikas. Protingai dozuojami spinduliai sukuria savotišką odos apsaugą nuo nudegimų. Be to, soliariumai gana gerai odą dezinfekuoja, tačiau tam užtenka vos 5-10 minučių.
Vienareikšmiai teigti, kad dirbtiniai saulės spinduliai yra blogai – negalime.

Soliariumo kosmetika

Soliariumo kosmetikos paskirtis – apsaugoti odą nuo neigiamų padarinių ir išlaikyti įdegį kuo ilgiau. Kosmetiką galima suskirstyti į dvi didesnes grupes: skirta naudoti prieš ir po soliariumo. Kosmetika prieš soliariumą: jos sudėtyje yra specialių medžiagų, padedančių greičiau įdegti. Kruopščiai išsitepkite kūną specialiu losjonu ar aliejumi. Šios priemonės saugo nuo odos sausėjimo, įdegis laikosi ilgiau. Kosmetika po soliariumo: drėkina odą, saugo ją nuo sausėjimo ir raukšlių susidarymo, ramina ir atvėsina odą. Kosmetika pritaikoma pagal žmogaus odos tipą. Jei po soliariumo norėsite nusiprausti po dušu, nenaudokite muilo ir šveičiamųjų priemonių.

Sudegiau!

Jei įdegėte per stipriai, nepanikuokite. Turite gerti kuo daugiau skysčių, ir tepti nudegusią odą švelniomis drėkinančiomis priemonėmis. Jei nudegimas stiprus, kreipkitės į gydytoją.

Nepatartina tą pačią dieną degintis ir soliariume, ir saulėje.

Be abejo, soliariumas yra puiki priemonė tapti gražesniais, tačiau tai nėra toks dalykas, be kurio žmogus negalėtų apsieiti. Specialistai įsitikinę – jau geriau visai nesideginti, negu degintis. Todėl atsisakydami įdegio pasirūpinsite savo sveikata.

Šaltinis: 2mm.ru