Kodėl reikia eiti pas gydytoją, jei dar net nepastojai?
Specialistai paaiškins, kaip sustiprinti organizmą, kad būsimas nėštumas praeitų sklandžiai ir sėkmingai. Gydytojas peržvelgs jūsų sveikatos istoriją, būkite pasiruošusi atsakyti į daugybę klausimų ne tik apie savo, bet ir šeimos narių ligas, ypač paveldimas, apie kontracepciją, ankstesnių nėštumų eigą ir t.t.
Ar pavyks pastoti iškart?
Kartais prireikia pusmečio, ar net metų. Tai dėl to, kad ovuliacija vyksta ne kiekvieną mėnesį. Jei moteris neseniai nustojo vartoti kontraceptines priemones, turi praeiti keletas mėnesių, kad atsistatytų jos menstruacijų ciklas. Ovuliaciją gali paveikti įvairūs emociniai faktoriai, pasikeitęs gyvenimo būdas ir prasta sveikata.
Net jei moteris mylėsis prieš pat ovuliaciją, net jei apvaisinimas įvyks, gali neįvykti embriono implantacija (embrionas, nukeliavęs žemyn gimdos vamzdeliu, turi įsitvirtinti vidinėje gimdos sienelėje. Implantacija prasideda 6 dieną ir baigiasi 10-12 dieną po apvaisinimo).
Štai sveikų sutuoktinių porų, besimylinčių maždaug 2-3 kartus per savaitę, nevartojančių kontraceptinių priemonių, statistika:
pastoti per 6 mėnesius gali 60 iš 100 porų;
pastoti per 1 metus gali 80 iš 100 porų;
pastoti per 2 metus gali 90 iš 100 porų.
Ar "dažniau" reiškia "greičiau"?
Jei nėra jokio pagrindo abejoti vyro spermos kokybe, ir nėra reikalo atlikti laboratorinius tyrimus, tuomet pora gali mylėtis kasdien. Nors, žinoma, vaisingomis moters dienomis tikimybė pastoti didžiausia. Jei vis dėlto vyro spermos kokybė prasta, lytiniai santykiai turėtų būti retesni, nes tokiu atveju prireikia daugiau laiko, kad kokybė pagerėtų.
Ar yra kokių priemonių, padedančių greičiau pastoti?
Moterims: jei tik įmanoma, nevartokite vaistų. Atsisakykite alkoholio ir rūkalų. Vartokite mažiau kofeino. Jei negalite gyventi be kavos, negerkite daugiau nei 2 puodelių per dieną. Prieš 3 mėnesius iki pastojimo pradėkite vartoti vitaminus, folio rūgštį. Venkite labai karštų pirčių, vonių. Sportuokite.
Vyrams: spermos kokybę neigiamai veikia pakilusi kūno temperatūra (38°С ir daugiau), todėl venkite itin karštų vonių, saunų bent 3 mėnesius iki kūdikio planavimo. Kenkia ir vaistai, alkoholis, rūkymas. Bent 3 mėnesius iki kūdikio planavimo nesiimkite naujų sporto šakų, nedalyvaukite maratonuose. Na, o jei esate bėgikas, nerekomenduojamas didesnis nei 37 km per savaitę krūvis. Nedėvėkite ankštų, sintetinių trumpikių.
Kodėl būtina atsisakyti rūkymo ir alkoholio?
Rūkymas (taip pat ir pasyvus) kenkia ir būsimai mamai, ir vaisiui. Rūkančių mamų mažyliai gimsta mažesnio svorio, padidėja persileidimo, staigios kūdikių mirties sindromo tikimybė, rūkymas neigiamai veikia vaiko protinius gebėjimus ir elgesį. Alkoholio vartojimas nėštumo metu išprovokuoja įgimtas patologijas, padidina persileidimo tikimybę. Alkoholis ir rūkymas neigiamai veikia vyro spermos kokybę.
Kokius vaistus galima vartoti?
Vartokite tik tuos vaistus, kuriuos paskirs gydytojas. Jokiu būdu nesigydykite savarankiškai. Kai kurie medikamentai gali išprovokuoti vaisiaus patologijas. Paklauskite gydytojo nuomonės apie visus jūsų vartojamus vaistus. Galbūt kai kurių reikės atsisakyti. Sužinokite, kiek laiko turi praeiti nuo vaistų nutraukimo iki planuojamo pastojimo.
Ar prieš pastodama turėčiau atsikratyti viršsvorio?
Pasistenkite susigražinti normalų kūno svorį dar prieš pastodama. Viršsvoris gali išprovokuoti hipertoniją, diabetą. Per mažo svorio nėščiosios neretai pagimdo silpnesnius kūdikius. Nepersistenkite: pernelyg griežtos dietos gali nualinti jūsų organizmą, o jame neturi trūkti mažyliui būtinų resursų.
Ar prieš kūdikio planavimą būtina pasiskiepyti?
Jei vaikystėje nesate sirgusi vėjaraupiais, būtinai pasiskiepykite nuo jų, tačiau padarykite tai iš anksto. Vėjaraupiais užsikrėsti nėštumo metu pavojinga, nes tai gali būti persileidimo, priešlaikinio gimdymo, negyvo vaisiaus gimimo, apsigimimų, pvz., galūnių deformacijos, akių ir centrinės nervų sistemos vystymosi sutrikimų priežastis. Vos gimęs kūdikis taip pat gali susirgti vėjaraupiais, tuomet jam prireiktų ilgo antivirusinio medikamentinio gydymo ligoninėje.
Kitas svarbus skiepas nuo raudonukės. Suaugusieji gali sirgti labai lengva šios ligos forma ir jos net nepastebėti, tačiau jei raudonuke užsikrečia nėščioji, ypač per pirmuosius 3 nėštumo mėnesius, infekcija pažeidžia vaisiaus akis (aklumas), ausis (kurtumas), širdį (įgimtos ydos), galvos smegenis (protinis atsilikimas), kitus organus. Vaikas gali gimti negyvas.
Ar turite imunitetą šioms dviems ligoms, gali parodyti kraujo tyrimas. Jei jums vis dėlto prireiks skiepo, nepamirškite, kad po jo turi praeiti 3 mėnesiai, per kuriuos nerekomenduojama pastoti.
Kuo nėščiajai gali būti pavojinga katė namuose?
Jei laikote namuose katę, nuvežkite ją pas veterinarą ir atlikite toksoplazmozės tyrimą. Pagrindinis toksoplazmų oocistų nešiotojas yra katė (Toksoplazmozė yra lėtinė infekcinė liga, kuri sukelia nervų sistemos pakenkimus, kepenų ir blužnies padidėjimą, skeleto raumenų pažeidimus. Sunkiausiai vaisius pažeidžiamas užsikrėtus nėštumo pradžioje, todėl galimas savaiminis persileidimas, įgimta toksoplazmozė). Kol esate nėščia, venkite kontakto su kate, tegu kas nors kitas nuolat tvarko katės dėžutę.
Tėvų sveikata iki nėštumo planavimo ir jo metu yra pati svarbiausia sveiko kūdikio gimimo sąlyga. Planuoti turite dviese, tad ir sveikata rūpintis turėtų abu partneriai!
Sėkmės!
Šaltinis: wantbaby.ru