Berniukas ar mergaitė?
Vyro giminėje jau daugelyje kartų gimsta vien berniukai. Mes svajojame apie mergytę. Esu nėščia. Ultragarso tyrimas rodo, jog laukiuosi berniuko... Nejaugi jų genai tokie stiprūs ir mes niekada nesusilauksime mergaitės?
Tikimybė susilaukti mergaitės su kiekvienu vėlesniu nėštumu artima 50 %, nepaisant vyro giminės palikuonių lyties. Šiuolaikinėje genetikoje nėra įtikinamų įrodymų, jog egzistuoja paveldimumo mechanizmai, lemiantys vien berniukų gimimą.
Esu girdėjusi, kad tikimybė pagimdyti vienos ar kitos lyties vaiką susijusi su 4 metų ciklu, per kurį atseit atsinaujina tėvų kraujas. Kurio iš tėvų kraujas jaunesnis pastojimo metu, tokios lyties ir bus naujagimis. Kaip tai paskaičiuoti?
Jūsų minėtas lyties planavimo metodas nėra susijęs su genetika.
Paveldimų ligų rizika
Mano vaikų tėvas alkoholikas. Jo tėvas taip pat daug gėrė nuo 45 m. Kokia tikimybė, kad ir mūsų vaikai bus linkę vartoti alkoholį, kaip tai patikrinti?
Alkoholizmas nėra grynai paveldima liga. Žmonių, turinčių patologinį potraukį alkoholiui, palikuonys gali paveldėti tik polinkį šios priklausomybės išsivystymui. O pats potraukis ir jo sukelta liga gali realizuotis susidėjus tam tikroms nepalankioms aplinkybėms kai nesėkmingą genų (koduojančių polinkį alkoholiui ir priklausomybės išsivystymą) kombinaciją papildo nepalankūs išoriniai faktoriai atitinkama mikrosocialinė aplinka, lengvas alkoholinių gėrimų pasiekiamumas, auklėjimo ydos ir pan. Todėl net ir tuo atveju, jei jūsų vaikai paveldėjo iš tėvo dalį ne pačių geriausių genų kombinacijų, genai gali nepasireikšti, jei šeimoje bus normalus mikroklimatas ir t.t.
Dėl genetinių tyrimų: pakankamai patikimų testų, rodančių polinkį į alkoholizmą, nėra. Iki šiol svarstymai apie tai sukelia aštrias bioetikos specialistų diskusijas.
Esu 14 sav. Nėščia. Pirmagimiui dabar 4 metai. Mano vyro tėvas sirgo šizofrenija. Kaip patikrinti, ar būsimas vaikas gims sveikas?
Jūsų palikuonims (jei tik vyras neturi panašių psichinės sveikatos sutrikimų, kaip jo tėvas) šizofrenijos paveldėjimo rizika žema apie 1%. Šiaip, jokio specialaus diagnostinio tyrimo dėl šizofrenijos atlikti nereikia. Tačiau turite žinoti, kad jei Jūsų vyrui pasireikštų bet kokie šizofrenijos simptomai, šio psichinio sutrikimo išsivystymo rizika palikuonims iškart išauga iki 10 proc.
Planuojame kūdikį. Man 22 m. Iš mamos giminės pusės, tai yra mamos sesers dukra susilaukė sūnaus, kuris serga hemofilija. Kokia tikimybė, kad mūsų būsimas vaikas susirgs šia liga ir kaip tai ištirti?
Teoriškai, remiantis nedideliu pateiktu fragmentu iš jūsų giminės linijos, hemofilijos rizika jūsų būsimiems palikuonims žema, tai yra ne daugiau 5 proc. Tačiau rekomenduotume atlikti išsamesnius tyrimus genetikos centre. Gausite tikslesnes prognozes.
Alkoholio poveikis vaisiui
Atostogaudami su vyru vartojome alkoholio, ir nežinojome, kad aš jau 2-3 savaites nėščia. Labai jaudinuosi. Kaip žinoti, ar sulauksiu sveiko kūdikio?
Panikuoti neverta, jei kalba eina apie nedideles alkoholio dozes, ne stipriuosius gėrimus ir greičiausiai nereguliarų vartojimą. Alkoholinis vaisiaus sindromas (sulėtėjęs augimas, veido, kaulų, nervų sistemos anomalijos) paprastai vystosi jei nėščioji reguliariai (kasdien) vartoja alkoholinius gėrimus. Per atostogas dažniausiai alkoholio vartojama epizodiškai. Jei taip ir buvo, nieko specialaus daryti nereikia. Užteks įprasto ultragarso tyrimo nustatytu periodu (10-15 sav. 20-25, 32-34).
Gydymas ir skiepai nėštumo metu
Pasiskiepijau nuo difterijos, nežinodama, jog buvau 3 sav. nėščia. Kiek pavojinga ši injekcija būsimam kūdikiui?
Daug šiuolaikinių vakcinų nepasižymi dideliu teratogeniniu poveikiu, t.y. stipriai neveikia normalaus vaisiaus vystymosi. Šiuo atveju palanki aplinkybė yra ta, kad skiepas atliktas labai ankstyvame nėštumo periode. Šioje vystymosi stadijoje bet koks žalingas išorinis poveikis arba nepalieka jokių pėdsakų, arba baigiasi persileidimu, arba sukelia baisias anomalijas. Tačiau šiuo konkrečiu atveju rizika labai nedidelė ir vertinama mažiau nei 1 proc.
Artėja 12-a nėštumo savaitė. Ar būtina atlikti ultragarso tyrimą, jei visi tyrimai geri.
Oficialiai rekomenduojama atlikti šį tyrimą nuo 10 iki 14 savaitės (optimaliausia 12-14). Jis parodo vaisiaus širdies plakimą; kūno vaizdą ir galimus vystymosi sutrikimus. Tačiau tai tik rekomendacija, o spręsite jūs.
Būdama 1 mėn. nėščia turėjau atlikti rentgeno tyrimą. Kokios gali būti pasekmės vaisiui?
Atliekant plaučių rentgeną spindulių trajektorija eina kiek aukščiau, nei yra išsidėsčiusi gimda, todėl negatyvių šios procedūros pasekmių greičiausiai nepajusite. Paprastai nėščiajai atliekant rentgeną pilvo sritis uždengiama švinine "antklode".
Šaltinis: eva.ru
Genetikų konsultacijos planuojant nėštumą ir jo metu jau ne naujiena. Tačiau daugelis jaunų mamų iki šiol nežino, kam to reikia. Tokios konsultacijos padeda išvengti daugelio problemų, kiurių galėtų turėti būsimi palikuonys. Straipsnyje pateikiami dažniausiai užduodami klausimai specialistams bei atsakymai į juos.