Kodėl ir kaip auga nėščiosios pilvas? Atrodo, kad klausimas paprastas: pilvas didėja todėl, kad jame auga vaisius. Ir visoms būsimoms mamoms tai vyksta vienodai. Tačiau viskas yra kiek sudėtingiau, o pilvelio augimo ypatumai specialistui gali daug ką pasufleruoti. Kodėl nėščiosios pilvas didėja? - Dėl vaisiaus augimo, gimdos didėjimo bei vaisiaus vandenų. Apie visa tai  papasakosime konkrečiau:


Vaisius


6-7 savaičių (terminas skaičiuojams nuo pirmos paskutinių menstruacijų dienos) embrionas yra 2-4 mm ;
10-ą savaitę – 22 mm;
12-ą savaitę vaisiaus ilgis 6-7 cm , o kūno masė – 20-25 gramai. Ultragarso tyrimo metu matyti, kad jis beveik visiškai užpildo gimdos ertmę.
16-os savaitės pabaigoje vaisiaus ilgis -12 cm, o kūno masė – 100 gramų;
20-ą savaitę vaisiaus ilgis – 25-26 cm, o svoris – 280-300 gramų;
24-ą savaitę vaisiaus ilgis – apie 30 cm, o svoris – 600-680 gramų;
28-ą savaitę vaisiaus ilgis sudaro 35 cm, o kūno svoris – 1000-1200 gramų;
32-ą savaitę vaisiaus ilgis – 40-42 cm, o svoris – 1500-1700 gramų;
36-ą savaitę vaisiaus ilgis – 45-48 cm, svoris – 2400-2500 gramų.
Išnešiotas vaisius iki gimimo momento sveria 2600 – 5000 gramų, o jo ūgis – 48-54 cm.

Gimda

Gimda didėja viso nėštumo laikotarpiu. Per pirmas keletą savaičių savo forma ji primena kriaušę. Antrojo mėnesio pabaigoje gimdos dydis padidėja maždaug 3 kartus ir forma apvalėja. Antrajame nėštumo trimestre gimda išlieka apvali, o trečiajame įgyja kiaušinio formą.
Iki nėštumo gimda sveria maždaug 50-100 gramų, o nėštumo pabaigoje jau iki 1000 gramų!

Gimdos ertmės apimtis nėštumo pabaigoje padidėja daugiau nei 500 kartų.
Nėštumo metu kiekviena raumenų skaidula pailgėja 10 kartų ir sustorėja 5 kartus.
Žymiai padidėja gimdos kraujagyslių tinklas. Savo deguonies režimu gimda tampa tokia svarbi, kaip širdis, kepenys ir smegenys.

Kiekvieno vizito pas ginekologą metu matuojama gimdos dugno aukščio kreivė. Matuojama paprasta centimetrine juostele. Tai padeda sekti pilvo augimo tempą. Apytiksliai gimdos dugno aukštis centimetrais atitinka nėštumo savaičių skaičių, pvz. 22-ą nėštumo savaitę gimdos dugno aukštis - 22 cm.

Gimdos dydis:

4-ą savaitę gimdos dydis prilygsta vištos kiaušinio dydžiui;
8-ą savaitę gimda jau būna žąsies kiaušinio dydžio;
12-ą savaitę gimdos dydis yra maždaug naujagimio galvytės dydžio ir siekia gaktinės sąvaržos kraštą;
po 12-os savaitės gimdos dugnas jau apčiuopiamas per priekinę pilvo sienelę;
20-ą savaitę gimdos dugnas yra per du pirštus žemiau bambos; pilvelis akivaizdžiai didėja;
24-ą savaitę gimdos dugnas būna ties bambos linija;
28-ą savaitę gimdos dugnas pakyla per 2-3 pirštus virš bambos;
32-ą savaitę gimdos dugnas yra per vidurį – tarp bambos ir krūtinkaulio;
38-ą savaitę gimdos dugnas aukščiausiame taške – ties šonkaulių lankais po krūtinkauliu;
vėliau gimdos dugnas šiek tiek nusileidžia, kadangi nėštumo pabaigoje vaisiaus galva nusileidžia ir įsistato į mažąjį dubenį.

Vaisiaus vandenys

Amniotinio skysčio (vaisiaus vandenų) daugėja netolygiai.
10 sav. jų gali būti apie 30 ml;
13-14 sav. – 100 ml;
18 sav. – 400 ml.
Maksimalus kiekis fiksuojamas 37-38 sav. – 1000 – 15 000 ml.
Nėštumo pabaigoje vandenų gali sumažėti iki 800 ml.
Pernešiojus vaisių (41-42 sav.) amniotinio skysčio būna mažiau nei 800 ml.

Jei jūsų pilvuko dydžiai neatitinka normų...

Gimdos augimo, o tuo pačiu ir pilvuko didėjimo, tempas turėtų pakankamai tiksliai sutapti su aukščiau paminėtais dydžiais. Šie rodikliai nurodo normalią nėštumo eigą.
 
Ankstyvajame periode, kai gimda dar neapčiuopiama per priekinę pilvo sienelę, normos neatitikimas nustatytą nėštumo savaitę gali būti ženklas, jog nėštumas vystosi ne gimdos ertmėje (negimdinis nėštumas).

Didesnis už normą dydis gali signalizuoti apie patologiją (chorionepitelioma, pūslinė išvisa).

Jei nėštumo pabaigoje rodikliai atsilieka nuo normos, įtariama vaisiaus hipotrofija (tokiu atveju net ir nustatytą terminą gimęs naujagimis sveria mažiau nei 2600 gramų, jam sunkiau adaptuotis).

Gimdos augimo tempai gali būti lėtesni ir dėl to, kad yra per mažai vaisiaus vandenų. Taip nutinka, jei būsima mama serga hipertonija, infekcine liga, uždegimais, gestoze ir kt.

Gimdos dugnas gali būti žemiau normos tuo atveju, kai vaisius gimdoje užima skersinę padėtį (guli horizontaliai).

Didesni nei norma dydžiai fiksuojami ir daugiavaisio nėštumo atveju.

Ar atsiras strijų?

Nėštumo metu kūno oda, ypač pilvuko, tempiasi. Ar šis procesas nepaliks nemalonių žymių? Odos patempimų, vadinamų strijų, atsiradimo rizika labai priklauso nuo pilvuko augimo tempo, būsimos mamos odos tipo. Rizika žinoma didėja, jei vaisius labai didelis, greit auga viršsvoris, yra daug vaisiaus vandenų.

Strijų profilaktikai, ypač trečiajame trimestre, reikia naudoti specialias priemones, palengvinančias odos būklę. Tai speciali kosmetika, skirta nėščiosioms, praturtinta vitaminu A ir E. Nėštumo metu oda išsausėja, todėl nuolat naudokite drėkinančias priemones. Išvengti strijų bei pagerinti kraujotaką labai padeda masažai. Tiesiog glostykite savo pilvuką sukamaisiais judesiais (jei gresia persileidimas, tokio masažo nedarykite, nes jis gali išprovokuoti gimdos tonuso padidėjimą).

Pilvuko forma

Antrojoje nėštumo pusėje nėščiosios pilvuko forma tampa ypač svarbi. Jei nėštumo eiga normali, o vaisiaus padėtis taisyklinga, pilvas būna kiaušinio formos. Jei vaisiaus vandenų per daug, pilvas primena kamuolį. Jei vaisius gimdoje užima įstrižinę padėtį, pilvukas primena įstrižą ovalą.

Trečiajame nėštumo trimestre, jei moters dubuo siauras, pirmąkart gimdysiančios nėščiosios pilvukas būna lyg nusmailintas į viršų, o nebe pirmą kartą gimdysiančios – nusileidęs žemyn.

Paprastai aplinkiniai nėščiosios pilvuko padidėjimą pradeda pastebėti 4-5 nėštumo mėnesį. Na, o mes dabar jau žinome, kad didėti jis ima kur kas anksčiau. 


Šaltinis: Žurnalas „9 mėnesiai“. 2006