Žinoma, nėštumas – ne pats tinkamiausias metas ligoms, tačiau reta kuri moteris per visus 9 laukimo mėnesius taip niekuo ir nesuserga. Jei pajutote, kad skauda gerklę, užpuolė sloga – nepanikuokite. Gal tai tiesiog peršalimas, kuris būsimam kūdikiui didelio pavojaus nekelia. Blogiau, jei prikibo virusinė liga, vadinama gripu. Gripo simptomus žino kiekvienas – aukšta temperatūra, silpnumas, sloga, kosulys, galvos skausmas. Gripą sukelia Myxovirus influenzae (lot.) virusas.

Gripu neįmanoma susirgti, jei tiesiog sušalo peršlapusios kojos. Tai infekcija, kuria užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, kuris platina virusą oro-lašiniu būdu 5-7 dienas nuo susirgimo pradžios. Patekęs į organizmą virusas ima greitai daugintis ir netrukus per kraują išplinta po visą kūną:  sukelia kvėpavimo takų epitelio ląstelių žūtį, uždegimą, kapiliarų sienelių pažeidimą, patenka į kraują, sukelia organizmo intoksikaciją, pažeidžia vegetacinę nervų sistemą, kuri reguliuoja vidaus organų veiklą, todėl sutrinka įvairios organizmo funkcijos.

Kaip gydomas gripas?

Gydymą turi skirti gydytojas, kuriam turite iškart pranešti, kad esate nėščia. Nėščiųjų, užsikrėtusių gripu, gydymas kiek skiriasi nuo įprasto. Juk kai kurių preparatų nėščiosioms vartoti negalima. Todėl gydant gripą pasitelkiami homeopatiniai preparatai ir liaudies patarimai. Būtina vartoti daug skysčių, padedančių „išplauti“ pavojingą virusą iš organizmo. Geriausia būtų gerti rūgščius, daug vitamino C turinčius gėrimus. Kad nukristų karštis, nėščiosioms skiriamas „paracetamolis“. Nuo kosulio gydytojas skirs preparatą, kurį galima vartoti nėščiosioms, bei vaistažolių nuoviro garų inhaliacijas. O antibiotikų neskiriama net ir nesilaukiančioms gripu užsikrėtusioms ligonėms.

Kokios gripo pasekmės nėštumui?

Natūralu, kad nėščioji labai jaudinasi, kaip gripas gali paveikti kūdikio sveikatą. Iškart norime patikslinti - nei vienas gydytojas negali 100% garantuoti, kad liga nepaveikė kūdikio vystymosi. Galima tvirtai pasakyti tai, kad gripas pavojingiausias pirmojo nėštumo trimestro metu (iki 12 sav.). Šiuo periodu, kai intensyviai formuojasi vaisiaus organai ir audiniai, labai svarbi gera motinos sveikata. Vėliau, kai jis tik auga, susirgimas gripu jau negali pakenkti organų struktūros.

Be to, gamtoje galioja dėsnis: „viskas arba nieko“, todėl jei gripas nėštumo eigą kažkaip paveikė, deja, nėštumas nutrūksta... Jei po ligos nėštumo eiga ir toliau normali, tyrimai geri, o ultragarsas rodo, jog viskas gerai, jaudintis nevertėtų.

Jei nėščioji gripu persirgo itin sunkiai, pasireiškė gripo komplikacijų, kūdikio infekavimo tikimybė, nors ir nedidelė, vis tiek išlieka. Tokiu atveju galima atlikti „trigubą hormonų testą“, tačiau jo rezultatai ne visada patikimi, nes priklauso nuo daugybės faktorių. Jei šis tyrimas nenuramina ir reikia kitų tyrimų, atliekama amniocentezė (tiriami vaisiaus vandenys, kuriame yra jo ląstelių, kurios tiriamos dėl galimų apsigimimų). Tyrimas rizikingas, nes yra pavojus, kad viena iš šimto moterų gali persileisti. Todėl prieš sutikdama tirtis turėtumėte labai gerai pasverti visus „už“ ir „prieš“.

Apie gripo profilaktiką

Nėščiosios organizmo imunitetas dažnai būna nusilpęs, todėl tikimybė užsikrėsti didesnė. Kad taip neatsitiktų, gydytojai siūlo skiepytis. Šiuolaikinės vakcinos yra saugios ir vaisiui nekenkia. Tačiau jei nėštumas nedidelis, iki 14 savaičių, skiepytis nerekomenduojama. Grūdinkitės, gyvenkite ir maitinkitės sveikai, mankštinkitės.