{mosimage}Ką reiškia išnešioti ir pagimdyti ne vieną, o iškart du, tris ir daugiau vaikų? Kaip dažnai tai nutinka? Kada galima pastebėti, kad įsčiose auga ne viena gyvybė? Kuo skiriasi daugiavaisis nėštumas? ir daugelis kitų klausimų, neraminančių būsimus tėvelius bei jų šeimas.
Kaip atsiranda dvyniai? Kaip dažnai tai pasitaiko?
Daugiavaisis nėštumas atsiranda, kai spermatozoidai apvaisina keletą kiaušialąsčių. Jei apvaisinamos 2 kiaušialąstės, dvynukai būna iš skirtingų kiaušialąsčių, jeigu apvaisintoje kiaušialąstėje vystosi du gemalai gimsta identiški dvyniai.
Dvynukai iš dviejų apvaisintų kiaušinėlių sudaro du trečdalius visų dvynių, ir pasitaiko dažniau, nei dvynukai, kurie formuojasi iš vieno apvaisinto kiaušinėlio. Pastarieji sudaro vieną trečdalį visų dvynių.
Toks nėštumas, kai moters organizme auga du ar daugiau vaisių, sudaro 0,7-1,6 proc. visų gimdymų. Dvynukai pasitaiko vienąkart iš 80, trynukai vienąkart iš 6400, o ketvertukas vienąkart iš 512000 gimdymų.
Kada galima nustatyti, ar moteris laukiasi dvynių?
Paprastai gydytojai spėja apie tai jau matydami didesnę gimdą ir didesnę pilvo apimtį, negu turėtų būti pagal nėštumo laiką. O ultragarso tyrimu tai galima nustatyti nuo 5 6 nėštumo savaitės.
Kokia dvynukų besilaukiančios moters nėštumo eiga?
Daugiavaisio nėštumo metu moters organizmui tenka dvigubai didesnis krūvis. Tiek nėščiosios, tiek jos mažylių sveikatai dažniau gresia įvairios rizikos. Todėl toks nėštumas turi būti itin įdėmiai prižiūrimas ir sekamas gydytojų. Dvynių besilaukianti mama turės kiek dažniau apsilankyti pas savo gydytoją. Nuo 20 nėštumo savaitės kartą į 2 savaites, nuo 30-osios kas savaitę.
Būsima mama turi pakankamai ilsėtis, išsimiegoti, vengti stresų, nervinės įtampos, sunkaus fizinio darbo, tinkamai maitintis (valgyti daugiau mėsos, pieno produktų, vaisių ir daržovių, kasdien gauti pakankamai vitaminų ir mikroelementų (ypač vitamino C, kalcio ir geležies).
Kiekvieną dieną ne mažiau kaip 2-3 val. nėščioji turėtų ilsėtis pusiau gulomis, aukščiau pakeltomis kojomis. Greičiausiai, anksčiau nei kitom nėščiosioms teks išeiti iš darbo nėštumo ir gimdymo atostogų. Jei gydytojas leidžia, plaukiokite baseine.
Vienos dažniausių problemų yra anemija ir toksikozė. Rekomenduojama dieta, kurioje gausu baltymų, vitaminų (pirmiausia vitamino C, folinės rūgšties), ir geležies preparatų: košės, jautiena, artišokai, špinatai, džiovinti vaisiai ir t.t. Būtina kasdien gauti pakankamą vitamino C dozę. Nėščioji gali pasirinkti vieną šių variantų: 1 greipfrutas, 1 stiklinė šviežių greipfruto sulčių, 3 vidutinio dydžio apelsinai, 1 mango vaisius, 2 dideli pomidorai, 100 g šviežių daržovių sulčių, 1 saldžioji paprika ir pan.
Valgyti turėtumėte dažniau, bet po mažiau (5-6 kartus), nes padidėjusi gimda spaudžia skrandį. Kad gautumėte pakankamai kalcio, gerkite pieno ir valgykite lašišos.
Kodėl taip dažnai dvyniai gimsta anksčiau laiko?
Priešlaikiniu gimdymu įvardijamas po 22 nėštumo savaičių įvykęs gimdymas ir gimdymas iki 37-osios nėštumo savaitės pabaigos. Daugiavaisio nėštumo metu gresia priešlaikinis gimdymas (iki 50 proc.), moterys dažniausiai neišnešioja dvynių iki nustatyto gimdymo termino. Daugiavaisio nėštumo atveju gimda yra pertempta, placenta pasensta anksčiau, mažyliams ima stigti deguonies ir maistingųjų medžiagų. Pastebėjus ryškesnių priešlaikinio gimdymo požymių, taikoma Magnio sulfato tirpalo arba kt. preparato lašinė infuzija į veną ligoninėje, ir stengiamasi sulaikyti gimdymą kiek galima ilgiau.
Ar tiesa, kad pirmasis iš dvynių gimęs naujagimis, palyginus su antruoju, vystosi sparčiau?
Ne. Pasitaiko, kad gimus pirmajam iš dvynių ir gimdoje atsiradus daugiau vietos, antrasis kūdikis staiga pakeičia padėtį, ir dėl to nebegali užgimti natūraliu būdu. Kuris pirmas iš dvynių gims, priklauso nuo to, kuris arčiau gimdymo kanalo. Nors jų amžius (kuris vyresnis) nustatomas pagal gimimo eiliškumą, tačiau tai tėra atsitiktinumas.
Šaltinis: ma-ma.ru