Išleisdami į namus, gydytojai duoda mamoms daugybę patarimų, kai kurie yra tokie patys, kaip ir natūraliai pagimdžiusioms, tačiau yra ir skirtumų.
Daugiau apie tai sužinosite skaitydami šį straipsnį.
Po operacijos gimdyvė pirmąsias paras praleidžia pooperacinėje (arba intensyvios terapijos) palatoje. Ją nuolat stebi medikai (anesteziologas, med.seserys bei kt.).Virš operacinės žaizdos tvarsčio dedama ledo pūslė, kuri laikoma apie 3-5 val. su 15 min. pertraukomis. Pirmą parą po operacijos dar neleidžiama valgyti. Vandens gerti leidžiama po to, kai įvertinama žarnų peristaltika. Antrą parą jau galima suvalgyti vištienos sultinio, gerai permaltos virtos mėsos, neriebios varškės, jogurtų. Prie normalaus raciono grįžtama 4-5 parą po gimdymo.
Po pirmųjų dviejų parų gimdyvė perkeliama į įprastą pogimdyminę palatą, kur rekomenduojama pradėti kuo greičiau judėti: sėstis, stotis, vaikščioti - taip greičiau gyja žaizda, mažesnė komplikacijų, pooperacinio plaučių uždegimo tikimybė. Moteris turi pati nueiti į tualetą pasišlapinti, per tris dienas po operacijos pasituštinti.
Med. seserys kasdien prižiūri pjūvio žaizdą, tepdamos antiseptiniais preparatais, keičia tvarsčius. 7-ą parą po gimdymo galima drąsiai praustis po dušu, tik nereikia trinti rando vietos, tai galėsite padaryti dar po savaitės. Jei motina ir naujagimis gerai jaučiasi, 5-6 dieną po operacijos jie abu išrašomi iš ligoninės į namus.
Žindymas
Jei natūraliai gimdžiusioms moterims tikrasis pienas pradeda gamintis 3-4 parą po gimdymo, tai po cezario pjūvio operacijos jis pasirodo 4-5-ą parą. Natūralaus gimdymo metu kraujyje atsiranda tam tikrų hormonų, stimuliuojančių pieno gamybą. Jei atliekama planinė cezario pjūvio operacija, dar neprasidėjus natūraliai gimdymo veiklai, laktaciją stimuliuojantys hormonai į kraują patenka kiek pavėluotai. Tačiau tai neturi labai didelės reikšmės ir mažylio savijautos neįtakoja.
Tam tikri apribojimai
Ką tik pagimdžiusios moterys dažnai klausia, ar galima po operacijos kilnoti sunkesnius daiktus, sportuoti, ir apskritai, ką galimą, o ko negalima daryti. Vienareikšmio atsakymo nėra. Chirurgai rekomenduoja pirmus 2 mėnesius po operacijos nekelti daugiau kaip 2 kg svorio. Bet kaip tai įmanoma liepti ką tik pagimdžiusiai mamai, prižiūrinčiai savo mažylį? Todėl kiek pakoreguojame rekomendaciją ir siūlome pirmus 2-3 mėn. nekilnoti sunkesnio nei 3-4 kg svorio, tai yra ne daugiau, kiek sveria naujagimis.
Natūraliai pagimdžiusi moteris gali stiprinti visus kūno raumenis iškart po gimdymo. Idealu, jei ir nėštumo metu nenutraukė sporto. Po cezario pjūvio operacijos stiprinti pilvo presą galima ne anksčiau kaip po mėnesio.
Po operacijos atnaujinti intymius santykius galima po to, kai iš gimdymo takų pasišalina visos kraujingos išskyros - lochijos (per 6-8 savaites), ir visiškai atsistato gimdos gleivinė. Iki tol iškiltų didelis infekcijos pavojus.
Diržais pilvukui, skirtais dėvėti po gimdymo, labai nesižavėkite, pilvo raumenys turi dirbti patys.
Nepamirškite, kad po cezario pjūvio operacijos gimdoje liko randas, kuris gali įtakoti būsimus nėštumus. Įrodyta, kad optimalus metas išnešioti kitą kūdikį ateina po 2-3 metų pertraukos nuo operacijos.
Sveikite ir stiprėkite!
Parengta pagal: žurnalas 9 mėnesiai, 2006 liepa.