Net ir pats lengviausias gimdymas palieka pėdsakų moters organizme.
Ką reikia žinoti, kad greičiau atgautumėte jėgas?
Kaip greit ir efektyviai įveikti gimdymo metu patirtą stresą?
Kokia turėtų būti moters intymioji higiena po gimdymo?
Kaip greit moteris atsigaus po gimdymo, priklauso nuo daugelio faktorių. Vienas svarbiausių – jos psichologinė būsena. Todėl tokie svarbūs tampa ją supantys artimieji. O mamos būsena labai greit perduodama žindomam kūdikiui, todėl po gimdymo būtina labai savimi rūpintis. Tai jokiu būdu nėra egoizmas! Tai yra rūpinimasis savo vaikučiu, nes kaip jaučiasi mama, taip jausis ir mažylis.
Pagimdžiusi moteris turi sveikai maitintis, daug ilsėtis, pasimankštinti. Tai žino ir stengiasi daryti daugelis mamyčių, bet yra tokių dalykų, į kuriuos ne visos kreipia dėmesį. Tai yra savijauta, o tiksliau – nemalonūs pojūčiai.
Net ir pats lengviausias gimdymas nepraeina be pasekmių. Praktiškai visos gimdyvės patiria mikrotraumų, minkštųjų audinių plyšimų. Dažnai šie nemalonumai yra menki ir greit užgyja, tačiau kurį laiką suteikia moteriai nemalonių pojūčių, jau nekalbant apie sudėtingus komplikuotus atvejus. Dar visai neseniai laikytasi tokios pozicijos: „Nieko, pakentės, viskas praeis. Svarbiausia – kad vaikui viskas gerai“. Dažniausiai, taip ir būna, tačiau motinos būsena atsispindi ir mažylio savijautoje. Todėl kai mama jaučiasi „lyg nesava“, ir vaikutis neramus.
Nepamirškite, kad laikotarpis po gimdymo yra pakankamai pavojingas (medicinine prasme). Turime galvoje įvairias infekcijas, kurias sukelti gali nebūtinai lytiniai santykiai, bet ir mūsų pačių mikroorganizmai, gyvuojantys ant odos ir gleivinės. Visos gimdymo metu patirtos mikrotraumos – ideali terpė visų rūšių mikrobams daugintis. Po ilgo nėštumo periodo ir gimdymo streso organizmas būna nusilpęs, todėl jis negali pakankamai stipriai jiems priešintis. Labai greit besidauginantys mikrobai gali sukelti uždegimų.
Kaip tuos mikrobus sutramdyti? Paprasčiau būtų ne tramdyti, o neleisti, kad jų atsirastų. Jei kalbėtume apie infekcijas „iš išorės“, tai svarbiausia laikytis intymių santykių higienos taisyklių. Jei laikotarpis po gimdymo buvo normalus, neiškilo jokių komplikacijų, atnaujinti lytinius santykius galima praėjus maždaug 8 sav. po gimdymo, po gydytojo ginekologo apžiūros. Nepamirškite pasirūpinti tinkama apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo.
O jei apie mūsų pačių mikroorganizmus, esančius ant odos ir gleivinės, - pavojingi yra gimdos ertmėje susikaupę kraujo krešuliai. Nes jie yra puiki terpė kenksmingiems mikrobams gyvuoti. Todėl po gimdymo labai svarbu reguliariai nueiti į tualetą (kas 2-3 valandas), geriausia būtų tai padaryti prieš vaikučio žindymą. Sėstis ir vaikščioti galima jau antrą-trečią dieną. Toms, kurių tarpvietę teko siūti, sėdėti rekomenduojama tuomet, kai bus išimtos siūlės arba leis gydytojas. Na, ir žinoma, reikia pasirūpinti, kad vonia ir tualetas būtų nepriekaištingai švarūs.
Pirmuosius 2 mėnesius po gimdymo nerekomenduojama praustis pirtyje, maudytis gamtos vandens telkiniuose arba gulėti itin karštoje vonioje.
Jau kitą dieną po gimdymo reikėtų bent 2 kartus per dieną nusiprasuti po šiltu dušu. Iš pradžių prausimosi putų ir želė naudoti nereikėtų. Labiausiai tinka paprasčiausias vaikiškas muilas be augalinių papildų.
Labai svarbu, kad apatiniai drabužiai būtų iš natūralių audinių, geriausia – medvilnės. Patalynę reikėtų keisti kas 3-5 dienas.
Dar viena atsargumo priemonė – jokiu būdu neperšalti pirmuosius keletą mėnesių po gimdymo.
Po gimdymo moters gimda – lyg didelė „gyva žaizda“. Gleivinė atsinaujina tik po 3-4 mėnesių. Iki tol egzistuoja rizika, kad į ją pateks mikrobų. Kad taip nenutiktų, po kiekvieno apsilankymo tualete derėtų apsiprausti ir sausai išsišluostyti. Tarpvietę galima plauti švirkščiant silpną, rožinio atspalvio kalio permanganato tirpalą. Jei tarpvietės plyšimai/kirpimai susiūti, siūles galima apiplauti švirkščiant stipresniu kalio permanganato tirpalu. Tačiau plovimas švirkščiant nenaudojamas labai dažnai. Mat kalio permanganato tirpalas sunaikina ne tik kenksmingus mikrobus, bet ir naudingus mikroorganizmus. Siūlių apiplovimas tirpalu naudingas, nes stabdo uždegiminius procesus, bet kartu ir neleidžia žaizdoms greitai užgyti.
Yra ir kitų „liaudiškų“ priemonių, kuriomis moterys sėkmingai naudojasi – tai žolelių nuovirai apsiprausimui, pvz. ramunėlių arba lakišių.