Kada išauš gimdymo diena?
Nėštumas tęsiasi apie 40 savaičių, bet tai tik vidurkis. Pakalbėkite su savo mama, anyta ir sužinosite, kad jūs gimėte savaite anksčiau, o vyras - vėliau. Tačiau tai nereiškia, kad jūs gimėte anksčiau laiko, o jūsų antra pusė buvo pernešiota. Kiekvienam savas laikas.
Gimdymo data paprastai nustatoma taip: nuo paskutinių mėnesinių pirmos dienos atimami 3 mėnesiai ir pridedama viena savaitė. Kitas būdas - vaisiaus judesiai. Paprastai moterys juos pajunta nėštumo viduryje, jei nėštumas ne pirmas - dviem savaitėmis anksčiau. (Šiaip jau vaisius juda nuo pat pirmosios savo gyvavimo dienos, tik jis labai mažas, ir moteris jo nejaučia). Kitas būdos - ultragarso tyrimas. Šiuo preparatu galima pamatyti vaikelį mamos pilvelyje ir pagal vaikučio dydį nustatyti gimdymo laiką. Būna, kad moterys žino pastojimo dieną, tada gimdymo datą nustatyti visai nesunku.
Kokie artėjančio gimdymo požymiai?
Besibaigiant nėštumui vaikelį maitinusi ir deguonį teikusi placenta jau būna "susidėvėjusi". Todėl moters organizme vyksta endokrininių liaukų hormonų pokyčiai. Jie lemia gimdos susitraukimus. Jei nėštumo viduryje gimda susitraukia apie 5 kartus per dieną, tai nėštumo pabaigoje - 10-12 kartų. Prasideda paruošiamieji gimdos darbai. Jie paprastai vyksta tamsiuoju paros metu. Paruošiamieji susitraukimai dar nebūtinai reiškia gimdymo pradžią. Būna, kad naktį gimda susitraukinėja, o ryte aprimsta. Kai prasideda tikrasis gimdymas, sąrėmiai nuolat stiprėja, ilgėja ir dažnėja.
Kada reikia vykti į ligoninę?
Kai pajuntate, kad sąrėmiai stiprėja. Vadovėliuose rasite parašyta, kad gimdos susitraukimai iš pradžių vyksta kas porą valandų, paskui - kas pusantros, kas valandą ir t.t. Visai gali būti, kad pradėję kartotis kas dvi valandas sąrėmiai greitai gali peršokti prie 20 minučių. (Pasitaiko, kad moterys netikruosius sąrėmius palaiko jau prasidedančiu gimdymu ir pasiskubina į ligoninę. O čia sąrėmiai pranyksta. Nieko baisaus, geriau kelis kartus atvykti į ligoninę anksčiau, nei vieną kartą pavėluoti.)
Prieš gimdymą gali pasirodyti daugiau gleivių, pradėti tekėti vaisiaus vandenys. Tada reikia tuoj pat vykti į ligoninę. Laukdamos, kol atvažiuos greitoji, prigulkite, nes gimda, kaip indas, iš gulsčio ne taip greitai išteka vanduo. Sąrėmių gali ir nebūti, bet jei teka vaisiaus vandenys, važiuoti reikia būtinai. Vaisiaus vandenų gali nutekėti nedaug. Sunku pirmąkart vaikelio besilaukiančiai ir suprasti, kas vyksta, bet jei tik pastebėjote neaiškias gleives, išskyras, važiuokite į ligoninę nieko nelaukdama.
Gali nebūti gimdos susitraukimų, netekėti vaisiaus vandenys, bet pasirodyti šiek tiek kraujo. Todėl būtina nedelsiant vykti j ligoninę.
Mamos ryšys su vaiku nepaprastai glaudus, todėl labai svarbu, kad ji stebėtų save ir skaičiuotų vaisiaus judesius, ryte, po pietų, vakare. Kad būtų aiškiau, sąlygiškai galime suskirstyti: rytas - iki 13 valandos, pietūs - iki 18 valandos, vakaras - kol užmigsite. Jei vaikelis - vieversys, jis daugiausiai spardysis ryte. Kitas vaikelis ryte gali mažiausiai judėti, o vakare būti labai aktyvus. Paprastai vaiko aktyvumo modelis nesikeičia. Jei pastebėjote, kad ryte būdavęs ramus mažylis jus žadina savo dažnais spyriais, važiuokite į ligoninę tuoj pat. Nes tik taip mažylis gali šauktis pagalbos. Arba jei jums atrodo, kad vaikelio judesiai silpnėja, už krepšelio ir - į ligoninę.
Šaltinis: Mamos žurnalas, 2003 Nr.8