Pirmiausiai, reikia žinoti numanomą gimdymo terminą. Vidutiniškai moters nėštumas trunka 280 dienų, arba 40 savaičių. Normalu, jei pagimdote 38-42 nėštumo savaitę. Egzistuoja keletas skirtingų gimdymo datos nustatymo metodikų:
Vieni mėgina nustatyti pastojimo datą ir skaičiuoja dienas nuo jos. Tačiau lytinio akto diena ir pastojimo diena nebūtinai sutampa, nes spermatozoidai išlieka gyvybingi moters organizme dar keletą dienų.
Labiausiai paplitęs gimdymo datos nustatymo metodas pagal menstruacijas. Paprastai, menstruacijų datą fiksuoja beveik visos moterys. Būtina tiksliai atsiminti pirmąją paskutinių menstruacijų dieną. Nuo šios dienos ir bus skaičiuojamos 280 dienos. O dar paprasčiau prie pirmos paskutinių menstruacijų dienos reikia pridėti 7 dienas ir nuo šios datos atskaičiuoti 3 mėnesius atgal (pavyzdžiui, jei paskutinės menstruacijos prasidėjo rugsėjo 5 dieną, numanoma, kad gimdymas prasidės birželio 12 d.). Tačiau ir šis metodas turi netikslumų, jei moters menstruacijų ciklas nebuvo reguliarus, arba ji tiesiog neprisimena menstruacijų datos.
Šiais laikais gana tiksliai gimdymo datą nustato ultragarso tyrimai, atliekami iki 12 nėštumo savaitės. Paskutiniais nėštumo mėnesiais paklaida išauga, nes kiekvieno vaisiaus dydis nėštumo pabaigoje labai individualus.
Kuo anksčiau gydytojas nustato nėštumo terminą, tuo tikslesnės ir gimdymo datos prognozės.
Galima orientuotis ir pagal pirmuosius vaisiaus judesius. Pirmą kartą gimdančios moterys paprastai juos aiškiai pajunta apie 20 nėštumo savaitę, antrą kartą gimdančios apie 18-ą. Žinoma, tai labai subjektyvus pojūtis ir pačius pirmuosius judesius pajusti, atskirti sunku.
Apie tai, kad neštumas jau išnešiotas ir artėja gimdymas, galima suprasti iš keleto požymių. Likus maždaug 1-2 savaitėms iki gimdymo dauguma moterų pastebi, kad pilvukas nusileido žemyn ir pasidarė žymiai lengviau kvėpuoti. Taip atsitiko todėl, kad sumažėjo vaisiaus vandenų ir kūdikio galvytė nusileido į mažąjį dubenį. Gimda treniruojasi, ruošdamasi gimdymo veiklai. Juntami nereguliarūs ir nelabai skausmingi paruošiamieji sąrėmiai, tempimas pilvo apačioje. Jei visi šie požymiai juntami keltą dienų iš eilės, geriau nuvykti į gimdymo namus pasitikrinti, kur specialistas įvertins padėtį ir vaisiaus būklę.
Likus keletui dienų iki gimdymo (arba gimdymo dieną) iš gimdymo takų gali pasišalinti šviesios gleivės (kartais šiek tiek kraujingos). Paprastai jos vadinamos gleivių kamščiu. Tai požymis, kad gimdos kaklelis subrendo, suminkštėjo.
Daugeliui moterų nėštumo pabaigoje iš krūtinės spenelių išsiskiria šiek tiek priešpienio.
Jei nėščioji sveika, iki pat prasidėsiančio gimdymo ji leidžia laiką namuose. Jei pastebima sveikatos sutrikimų, komplikacijų, paskutines savaites prieš gimdymą (jei būtina ir ilgiau) ji leidžia ligoninėje, prižiūrima specialistų.
Taigi, jei namuose pajutote kažkokius pokyčius: juosmens ir nugaros skausmus, tempimą pilvo apačioje, gimda stipriai įsitempia, o susitraukimai iš pradžių būna nereguliarūs, tęsiasi 5-10 sekundžių, o pertraukos tarp jų trunka iki pusvalandžio, vėliau susitraukimai intensyvėja ir dažnėja, - vadinasi, prasidėjo sąrėmiai.
Jei gimdote pirmą kartą ir gyvenate netoli gimdymo namų, galima palaukti namuose, kol sąrėmiai taps reguliarūs (kas 5-7 minutes). Jei gimdysite nebe pirmą kartą, vos prasidėjus sąrėmiams, vykite į gimdymo namus. Pakartotinis gimdymas paprastai vyksta greičiau, nei pirmasis, todėl padidėja rizika pagimdyti pakeliui.
Iki prasidedant sąrėmiams, gali nubėgti vaisiaus vandenys. Paprastai, iki gimdymo jų būna iki 1,5 l. Jūs galite pajusti, kad iš makšties teka šviesus skaidrus skystis (ir tai nesusiję su šlapimo nelaikymu). Jei taip nutiko, ilgai nelaukusi važiuokite į gimdymo namus. Jei vaisiaus vandenys nubėgo gausiai, arba varva po truputį, vadinasi, vaisiaus vandenų pūslės vientisumas pažeistas ir kūdikis jau nėra apsaugotas nuo išorės terpės, infekcijų sukėlėjų. Todėl pageidautina, kad kūdikis gimtų ne vėliau kaip per 12 valandų. Neilgai trukus nuo vandenų nutekėjimo, prasideda ir normalūs sąrėmiai.
Aukščiau aprašytos tipiškos normalios situacijos nėštumo pabaigoje. Tačiau pasitaiko ir komplikacijų, situacijų, reikalaujančių ypatingo dėmesio ir ekstrinės pagalbos. Apie tai irgi reikia žinoti. Kvieskite Greitąją pagalbą ar skubiai važiuokite į gimdymo namus, jei:
Pradėjote kraujuoti;
Teka kraujingi vaisiaus vandenys;
Juntate labai stiprius skausmus, gimda susitraukusi neatsipalaiduoja net ir tarp sąrėmių;
Vaisiaus judesiai tapo neįprastai skausmingi, arba labai silpni;
Jaučiate didžiulį galvos skausmą, akys raibsta, pakilo spaudimas, negalite nusišlapinti.
Bet kuriuo atveju, pajutusi diskomfortą, pasikonsultuokite su savo gydytoju. Jei tai nakties metas, nuvykite į gimdymo namus. Praktika rodo, kad geriau apsidrausti, negu nepakankamai įvertinti situacijos rimtumą ir rizikuoti savo ir kūdikio gyvybe.
Dar keletas rekomendacijų:
1. Iš anksto pasirinkite gimdymo namus, kuriuose norėtumėte gimdyti. Atsižvelkite į rekomendacijas ir reputaciją.
2. Visus reikalingus dokumentus laikykite vienoje vietoje. Nėštumo pabaigoje visada turėkite juos su savimi.
3. Iš anksto suruoškite krepšį su būtiniausias daiktais ir reikmenimis, kurių gali prireikti gimdymo namuose.
4. jei jau pajutote pirmuosius artėjančio gimdymo požymius, neapkraukite skrandžio. Laukdama gimdymo, stipriai apribokite savo racioną (sultinys, džiuvėsiai, arbata).
5. Galite pasiruošti gimdymui nusiskuskite gaktos plaukus.
Nesijaudinkite, būkite ryžtinga ir susikaupusi jūsų laukia nelengvas, bet džiaugsmingas darbas.