{mosimage}Cezario pjūvis - tai tokia akušerinė operacija, kai per pilvo sienos ir gimdos pjūvį išimamas vaisius ir placenta. Jos prireikia, kai gimdymas natūraliais gimdymo takais kelia grėsmę gimdyvės arba vaisiaus gyvybei. Gimdymas – labai individualus dalykas, ir niekas, net specialistai, negali pasakyti, kaip viskas rutuliosis ir pasibaigs. Kiekviena gali susidurti su netikėtais sunkumais ir komplikacijomis. Cezario pjūvio operacija gali būti atliekama skubiai, iškilus ekstrinei situacijai, ir gali būti planuojama iš anksto.

Cezario pjūvio operacija atliekama atsižvelgus į daugelį faktorių, pavyzdžiui, kai: negarantuojama, jog natūraliu būdu gims gyvas ir sveikas vaisius ir nebus komplikacijų gimdyvei; pastovi įstrižinė vaisiaus padėtis; sėdyninė vaisiaus pirmeiga; veidinė vaisiaus pirmeiga ir papildomos sunkinančios aplinkybės;  silpna gimdymo veikla ir kitos komplikacijos;  deguonies stygius; seniai nutekėję gemaliniai vandenys, užsitęsęs gimdymas, ilgas bevandenis periodas; įgimti gimdos sklaidos trūkumai (dviragė, balno formos gimda ir kt.); Rezus (Rh) konfliktas, esant sunkiai vaisiaus būklei; stambus vaisius; anatomiškai siauras kaulinis moters dubuo; daugiavaisis nėštumas (kai bijoma, kad esant tam tikrai vaisių padėčiai gimdoje, vaisiai gali susirakinti) ir kt.

Kas sprendžia, ar gali moteris pagimdyti pati, ar jai būtina atlikti Cezario pjūvio operaciją? Preliminariai  tai nusprendžiama dar medicinos įstaigoje, kurioje lankosi nėščioji viso nėštumo metu, kur ji yra stebima, tiriama ir prižiūrima. Ji lankosi ne tik pas ginekologą, bet ir pas šeimos gydytoją, okulistą, stomatologą, neurologą, endokrinologą, ortopedą, LOR specialistą. Jie teikia atitinkamas rekomendacijas. Galutinis sprendimas priimamas gimdymo namuose.  Todėl geriausia ir gimdymo namus pasirinkti, ir visus rūpimus klausimus aptarti su gydytoju iš anksto.

Atlikus visus reikalingus tyrimus, nėščioji guldoma į ligoninės akušerijos skyrių. Kad moteris naktį prieš operaciją gerai pailsėtų, išsimiegotų, operacijos išvakarėse skiriama raminamųjų ir migdomųjų vaistų. Gydytojas akušeris ginekologas išsamiai paaiškina moteriai apie operaciją ir nuskausminimo būdą, atsako į visus rūpimus klausimus. Be to, įvertinama vaisiaus būklė: išklausomi ir užrašomi vaisiaus širdies tonai, nustatoma, ar vaisius pakankamai subrendęs, numatoma jo kūno masė. Nėščioji iki operacijos turi būti nevalgiusi ir negėrusi mažiausiai 12 valandų. Jeigu reikia operuoti skubiai, įvertinama gimdyvės ir vaisiaus būklė, skubos tvarka atliekami būtiniausi laboratoriniai tyrimai; jei moteris neseniai pavalgiusi, zondu išvalomas skrandis.

Kaip nustatoma gimdymo data? Įvertinama nėščiosios ir vaisiaus būklė, patikslinamas nėštumo terminas atsižvelgiant į paskutinių menstruacijų datą, numanomą pastojimo datą, į pirmo echoskopijos tyrimo duomenis ir paskiriama diena, maksimaliai artima gimdymo terminui.

Kokie nuskausminimo būdai naudojami? Nuskausminimo metodo pasirinkimas priklauso nuo to, ar operacija atliekama planine, ar skubos tvarka, nuo akušerinės patologijos, nuo vaisiaus būklės ir gimdyvės ligų. Tikslas yra visiškai numalšinti skausmą, nepakenkiant nei moters, nei vaisiaus sveikatai. Naudojant šiuolaikinius nuskausminimo būdus, komplikacijos pasitaiko retai. Atliekant Cezario pjūvio operaciją, taikomi du pagrindiniai nuskausminimo metodai - spinalinė ir bendroji nejautra.

Kaip atliekamas Cezario pjūvis? Yra įvairių Cezario pjūvio atlikimo technikų, tačiau dažniausiai atliekamas Cezario pjūvis per apatinį gimdos segmentą. Priekinėje pilvo sienoje daromas skersinis (virš gaktos) arba išilginis (nuo bambos iki gaktos) pjūvis, atveriama pilvo ertmė. Apatinio gimdos segmento žemutinė dalis įpjaunama skersai, praplėšiama vaisiaus vandenų pūslė, į gimdos ertmę įkišama ranka ir už galvutės, sėdynėlės arba kojyčių ištraukiamas vaisius. Iš naujagimio nosytės, burnytės išsiurbiamos gleivės, gemalinių vandenų likučiai. Virkštelė perspaudžiama spaustukais ir perkerpama. Ištraukiama placenta su dangalais, gimdos vidinių sienelių vientisumas patikrinamas ranka. Gimdos pjūvis gerai susiuvamas trijų aukštų siūle tirpiais siūlais. Iš pilvo ertmės išvalomas kraujas, krešuliai, ten patekę vaisiaus vandenys. Pilvo siena pasluoksniui užsiuvama. Priklausomai nuo taikomos metodikos ir atvejo sudėtingumo, operacija mpaprastai trunka nuo 20 iki 40 minučių. Po operacijos ant pilvo dedamas ledo maišelis 1,5 – 2 valandoms.

Po operacijos kelis kartus per parą matuojamas moters arterinis kraujospūdis, pulsas, vertinama jos bendra savijauta, sąmonė, kvėpavimas. Stabilios būklės ir visiškai atsigavusi po narkozės moteris tolesniam gydymui perkeliama į pooperacinę palatą.

Paprastai pirmas paras leidžiami nuskausminamieji preparatai. Kaip dažnai – priklauso nuo juntamų skausmų. Visi vaistai yra tik leidžiami (injekcijomis į veną, į raumenis), o ne geriami. Ligonę gali pykinti, ji gali vemti, todėl skiriami vaistai nuo pykinimo, lašinės skysčių infuzijos į veną (izotoninis 0,9 proc. natrio chlorido, Ringerio, 5proc. gliukozės tirpalas), antibiotikai, nuskausminantys (narkotiniai ir nenarkotiniai analgetikai), gimdą sutraukiantys vaistai.

Kada jau galima keltis? Būtina kuo greičiau sėstis, stotis, pradėti vaikščioti, pakankamai judėti (tada greičiau gyja operacinė žaizda, mažiau komplikacijų. Jau antrą dieną, pašalinus kateterį iš šlapimo pūslės, moteris turi pati nueiti į tualetą.

Dieta.  Iš pradžių leidžiama gerti negazuoto mineralinio vandens. Palaipsniui pereinama prie normalaus maisto, užtikrinančio gerą žarnyno veiklą. Pageidautina, kad motina pati maitintų vaikutį (tada greičiau susitraukia gimda, pasišalina kraujingos išskyros iš gimdymo takų, atsiranda ir gaminasi daugiau pieno).

Kada  mama su kūdikiu važiuos į namus sprendžia gydytojas, Paprastai, jei motina ir naujagimis gerai jaučiasi, 5-6 dieną po operacijos jie abu išrašomi iš ligoninės į namus. Pasistenkite daugiau ilsėtis, dabar jums prireiks artimųjų pagalbos. Tegu jie perima didžiąją dalį namų ūkio pareigų. Kurį laiką po operacijos jausite silpnumą, padidėjusį nuovargį, skausmus pjūvio srityje.

Kokio režimo laikytis namuose? Mityba įprasta, pritaikyta maitinančioms krūtimi. Vandens procedūros – dušas.  O praustis vonioje ar plaukioti baseine  galėsite po 1,5 mėn. Pagalvokite apie kontracepcijos būdus, pasitarkite su ginekologu. Kitą nėštumą geriausia būtų planuoti po 2-3 metų, kad per tą laiką organizmas spėtų atsigauti. Jei kitas nėštumas praeis be komplikacijų ir patologijų, yra tokia galimybė, kad pagimdysite natūraliai ir chirurginio įsikišimo antrą kartą neprireiks.

Šaltinis: 7ya.ru