QUOTE(cibulis @ 2015 05 27, 19:21)
Padėkite apsispręsti dėl šilumos ir karšto vandens ruošimo sistemos. Turiu realiai 3 variantus: geoterminis, oras-vanduo ir elektra.
Geoterminis su gręžiniu, atvedimu iki katilines ir sumontavimu katilinėje kainuotų 9999 eurų. Į kainą įeina ir projektas nei pridavimas geologijos tarnybai. Aparatas būtų su pasyvia vėsinimo funkcija ir integruotu boileriu.
Štai
šis orinukas su sumontavimu tik dar turėtų reversą (vėsinimo funkciją) kainuotų 7100 eurų. Nepatinka, kad išskiria kondensatą, kuris ledija, lauko blokas triukšmauja, prastas COP nuo -15 ar -20.
Elektra (boileris, katilas ir montavimas) kainuotų apie 1500 eurų.
Aišku galima rizikuoti ir pirkti tokį
aparatą.
Koks šildymo ir karšto vandens įrenginys tikamiausias šiltam namui? Mano skaičiavimais per 30 metų visos sistemos galiausiai kainuoja tiek pat.
Iš savo varpinės pasvarstysiu.
Geologinė situacija geoterminiam pas mane dar prastesnė, todėl iš esmės jau atmečiau. Elektra geras variantas investicijų prasme, bet dėl nepatrauklumo namo pardavimo atveju (kas ten žino, kaip gyvenimas pasisuks) plius dėl to, kad žiauriai daug karšto vandens nuleidžiame, irgi nesvarstau. Lieka aeroterminis.
Aeroterminio atveju yra trys variantai - išorinis monoblokas, split sistema su išoriniu boileriu ir split sistema su 'all in one' vidiniu bloku su vidiniu boileriu. Pastarasis variantas ne prie širdies - man labiau patinka sistemos, kuriose esminės dalys atskiros, lengviau aptarnauti. Sugedo boileris - taisom boilerį, sugedo freoninė dalis, taisom ją, sugedo trieigis, taisom jį ir t.t. Plius tie 'all in one' kur kas brangesni, nei iš atskirų dalių sukomplektuota sistema (pvz, Kavaarbata kažkada sakė, kad jai Panasonic 12kw T-CAP aeroterminio visa sistema su išoriniu boileriu panašią sumą kaip tamstos 6KW 'all in one' kaštavo). Plius pasistačius all-in-one sistemą tampi pririštas prie konkretaus vendoriaus - na prarudys po 10 metų boileris, lėksi į firminį servisą pirkti senobinės talpos už naujo siurblio kainą... Split atveju varai vos ne į senukus ir kitą dieną pasikabinį naują daiktą ant sienos...
Taigi dabar mąstau apie monobloką vs dviejų dalių aeroterminis su išoriniu boileriu. Monobloko pliusai - paprastumas. Į išorę išvedama tik vandens trasa, viduje stovi tik triegis vožtuvas ir boileris. Pajungimas pigus - gali padaryt santechnikai. Na maždaug atsiveži dėžę, sumontuoji ant pamato ir viskas, jokių žaidimų su freono trasomis, vakumavimais, pildymais ir t.t. Tiek Daikin'as tiek Panasonic'as (realiai tik du svarstomi monoblokų 'brendai') turi po įvairių nedidelio galingumo modelių. Minusas - dingus elektrai prie didelių šalčių gali užšalti vanduo trasoje. Nors gamintojai ir garantuoja (mačiau Daikin'o reklamas), kad ir prie -20C monoblokas išgyvena 3h be elektros, bet vis tiek... Sprendimas būtų sistemą pildyt glikoliniu tirpalu, bet tai kažkiek kelia įrengimo kaštus. Arba pasidaryt kažkokį 'avarinę' elektros jungti prie monobloko - dingo elektra, statai prie jo 1-2 kw elektros generatorių, perjungi kištukus ir lauki kol Lesto susitvarkys.
Split sistema nebijo ilgalaikio elektros dingimo, bet brangesni pajungimo darbai - prisideda 'freoninės' sąnaudos.
Taigi jei trumpai - aš dar paprašyčiau sukomplektuoti daugiau aeroterminio variantų (monobloko ar split) su išoriniais boileriais. Realiai sistema turėtų nupigti kokiais 20% nuo dabartinio varianto. Gamintojai - realiai svarstyčiau tik Daikin, galbūt Panasonic. ES - gal veiks, gal ne. Su tais aeroterminiais didžiausia problema ne geležys, o softas geležyse (atitirpinimo algoritmai ir pan.). Jei instaliuotojas krauju pasirašytų prižiūrėt ŠS ir atnaujinti jame programinę įrangą, svarstyčiau. Aišku, instaliuotojas tai turėtų būt ne vieno darbuotojo pusės metų senumo įmonė
Daikin atvejis patikimesnis - čia vieni pažįstami instaliuotojai pasakojo, kad kai tik aeroterminiai buvo pradėti diegti Lietuvoje, po metų ar dviejų paaiškėjo konstrukciniai/softwariniai ŠS trūkumai mūsų klimate (ledėjimas ir pan.), tai Daikin'as nemokamai visiems ŠS keitė valdymo plokštes, kažkokias papildomas tarpines dėjo ir pan.