QUOTE(MuseZuze @ 2015 12 01, 17:21)
labas merginos,
įkišiu trigrašį ne visai į savo daržą, bet tiesiog pasidalinsiu naudinga patirtimi:
Šiuo metu yra tokia spraga-nespraga (gal sąmoningai taip padaryta), bet ji realiai veikia:
antrais metais ne tik galima dirbti ir gauti 40% išmoką, bet vienas tėvų (pvz mama) gali būti VPA, o 40% išmoką kitas tėvas, dirbantis.
Nereikia imti tėčiui VPA atostogų, reikia tik Sodrai parašyti raštą kad mama yra VPA, bet atsisako išmokos, o tėtis - rašo prašymą Sodrai kad jam paskaičiuotų.
Tad antrais metais išmoką paprastai visi formina ant to iš tėvų, kurio atlyginimas buvo didesnis ir palankesnis išmokai gauti (o dažnai tai būna tėtis).
Aš dabar pvz auginu 2 vaikus iki 2 metų, pametinukus.
Su vienu esu VPA ir gaunu 70%,
kitam išmoka suforminta ant dirbančio tėčio ir gauna išmoką 40% + atlyginimą.
Tikriausiai globos atveju - svarbu kad abu tėvai būtų įvardinti kaip globėjai (o ne ant vieno globa suforminta).
Dalinuosi ką tik gautu atsakymu iš Sodros del išmokų, atostogų ir pan.:
"Informuojame, kad Jums dėl informacijos susijusios su įvaikinimu/globa reikia kreiptis į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą (tel. Nr. (8 5) 231 0928 arba el. paštu info@vaikoteises.lt).
Dėl vaiko priežiūros atostogų suteikimo, globos/įvaikinimo atveju, konsultacijas teikia Valstybinė darbo inspekcija (el. paštu info@vdi.lt. arba tel. Nr. (85)2139772). Hipotetiniai (t. y. išankstiniai) paskaičiavimai neatliekami.
Išmokos apskaičiuojamos tik asmeniui įgijus teisę ir pateikus prašymą dėl motinystės (tėvystės) pašalpos skyrimo. Asmeniui, turinčiam teisę gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, pašalpos dydis nustatomas pagal kompensuojamąjį uždarbį (toliau KU), kuris yra apskaičiuojamas pagal apdraustojo asmens draudžiamąsias pajamas, turėtas per paeiliui einančius 12 kalendorinių mėnesių, buvusių iki praeito kalendorinio mėnesio prieš teisės įgijimo pradžios mėnesį. Pavyzdžiui, įgijus teisę į pašalpą 2016 m. sausio mėn., tai KU būtų apskaičiuojamas iš gautų draudžiamųjų pajamų laikotarpiu nuo 2014-12-01 iki 2015-11-30.
Paaiškiname, kad
globos atveju apdraustasis asmuo turi teisę gauti motinystės (tėvystės) pašalpą už vaiko priežiūros atostogas, suteiktas pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 1 dalį. Tokiu atveju minėtos pašalpos dydis, kol vaikui sueis vieni metai, yra 100 procentų pašalpos gavėjo KU dydžio. Jeigu apdraustasis pasirenka gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, kol vaikui sueis dveji metai, šios pašalpos dydis, kol vaikui sueis vieni metai, yra 70 procentų, o kol vaikui sueis dveji metai, 40 procentų pašalpos gavėjo KU dydžio. Antraisiais vaiko auginimo metais 40 procentų KU dydžio paskirta motinystės (tėvystės) pašalpa mokama
nepriklausomai nuo tuo metu gautų pajamų ir (ar) kitų pašalpų ir nepriklausomai nuo to, ar pašalpos gavėjui yra suteiktos vaiko priežiūros atostogos.
Įvaikinimo atveju, motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo trukmė ir dydis priklauso nuo įvaikinto vaiko amžiaus ir pagal kurį Darbo kodekso straipsnį apdraustajam bus suteiktos vaiko priežiūros atostogos, t. y. įtėviui, įmotei, turinčiam reikiamą ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, kuriam atostogos įvaikintam vaikui prižiūrėti suteiktos pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 1 dalį, motinystės (tėvystės) pašalpa skiriama bendra tvarka (iki vaikui sukaks vieni arba dveji metai). Minėtos pašalpos dydis, kol vaikui sueis vieni metai, yra 100 procentų pašalpos gavėjo KU dydžio. Jeigu apdraustasis pasirenka gauti motinystės (tėvystės) pašalpą, kol vaikui sueis dveji metai, šios pašalpos dydis, kol vaikui sueis vieni metai, yra 70 procentų, o kol vaikui sueis dveji metai, 40 procentų pašalpos gavėjo KU dydžio.
Jeigu įtėviui, įmotei, turinčiam reikiamą ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą, atostogos įvaikintam vaikui prižiūrėti suteiktos pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 2 dalį, tai apdraustajam, turinčiam gauti šią pašalpą yra mokama 70 procentų pašalpos gavėjo KU dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa ir mokama ne ilgiau kaip 3 mėnesius, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus (iki 18 metų), išskyrus atvejus, kai įmotei (įtėviui) tam pačiam vaikui prižiūrėti jau buvo suteiktos vaiko priežiūros atostogos pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 1 dalį.
Atkreipiame dėmesį, kad įvaikinus vaiką iki dviejų metų, asmenys turi teisę pasinaudoti atostogomis vaikui prižiūrėti tiek pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 1 dalį, tiek pagal šio straipsnio 2 dalį. Todėl tokie asmenys turi galimybę pirmiausia pasinaudoti pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 2 dalį suteiktomis atostogomis ir gauti 70 procentų KU dydžio motinystės (tėvystės) pašalpą, o šioms atostogoms pasibaigus naudotis pagal Darbo kodekso 180 straipsnio 1 dalį suteiktomis atostogomis ir gauti pagal pasirinktą pašalpos gavimo trukmę apskaičiuotą motinystės (tėvystės) pašalpą.
Iškilus papildomiems klausimams rekomenduojame skambinti į Sodros" informacijos centrą telefonu 1883 arba (+370) 5 250 088. "