QUOTE(bruonius @ 2015 02 17, 13:16)
Neteisingas palyginimas, pradinis kiekvieno pirkejo pasirinkimas yra arba dyzelinu arba benzinu varomas automobilis. Jus renkates principa ir tai, kas toje rinkoje is esmes yra tinkamiausia, o jau po to jus renkates automobilio tipa ir kokybes/kainos santyki.
Siuo metu jus dar nepasirinkote irenginio veikimo principo. Kai nuspresite ar rotacinis ar plokstelinis, tada rinksites kokybe/kaina. Bent jau tokia turetu buti logine procesu seka. Gali buti ir kitokia procesu seka, pvz automobilio pasirinkimas pagal spalva😜
Su mašinom viskas man aišku: dyzelinės brangesnės, bet sudegina mažiau degalų ir daugiau važiuojantiems atsiperka.
O kaip pamatuoti rekuperatorius? Rotacinis lyg ir mažiau turėtų prisukti elektros, kai labai šalta, bet visas metinis jo efektyvumas dėl prasto NVK turėtų būti prastesnis. Plokštelinis žiemą gali prisukti daugiau elektros, bet tikėtina, kad vertinant visą metinį efektyvumą plokštelinis turėtų būti efektyvesnis. Be to plokštelinis kaip geras benzininis motoras: elastingas vos ne visame sūkių diapazone, gerai traukia, t.y. nemaišo kvapų, tyliai veikia. Rotacinis kaip eilinis dyzelinis: suka nuo 2000 iki 2800 aps./min., toliau bukas, t.y. maišo kvapus, daugiau triukšmauja.
Realiai trūksta oficialių monitoringo duomenų. Ypač metinių.
Geri plokšteliniai dažnai yra brangesni už rotacinius. Pvz., Paul rekūpai tikrai brangūs, nes turi virš 90 proc. siekiantį NK. Tokių rekūpų, kurių NK viršytų 90 proc., PHI rado tik
6 vnt.
Paul Focus 200 nėra brangus apie 6500 Lt, o F 200 apie 7500 Lt. Tik jo darbinis diapazonas mažas:
iki 155 kubų.
Paul Novus 300 gaučiau už 9000 Lt, Novus F 300 už 10 500 Lt. Šitie jau pagal darbinį diapozoną turėtų tikti:
iki 230 kubų.
Paskutinis iš aparatų, kuris perkopia 90 proc. NVK yra
Systemair daikčiukas. Jį gaučiau už 6400-6800 Lt. Jo ir darbinis diapozonas siekia iki 200 kubų.
Tik čia nurodžiau visų aparatus be pašildytuvų. Su pašildytuvais jie kainuotų brangiau, pvz., Paul Novus 300 iki 1500 Lt brangiau. Arba visiems reikia daryti GŠŽ ir nereikės pašildytuvų. Tik klausimas kaip bus su drėgme, jei šilumokaičiai įprasti ne entalpiniai.
Nurodžiau tris plokštelinius aparatus, kurių NK mane tenkina. Dar laukiu Zehnder kainų. Bent jau kol kas panašu, kad protingiausias pasirinkimas būtų Systemair Save VTC 200: pakankamai nebrangus ir su 90 proc. siekiančiu NK. Tik reikia išsiaiškinti su drėgme ir užšalimu. Įdomu ar jie turi entalpinius šilumokaičius?
Labiausiai norėčiau Paul Novus F 300, bet nemanau, kad verta mokėti apie 12 000 Lt už aparatą su entalpiniu šilumokaičiu ir tenu ir turėti 84 proc. NVK. Dar aišku kažkaip reikia įvertinti dėl drėgmės grąžinamą energiją, kuri, pasak gamintojų, aparato NK padidina iki 116 proc.
Rotacinius aš pasilieku pačiai pabaigai. Prie jų galima visada sugrįžti, su jais viskas per daug paprasta ir aišku, bet manęs netenkina jų prastas NK, kvapų pamaišymas. Todėl ir sakau, kad reikėtų vertinti metinį rotacinių ir plokštelinių NK, prisukamą elektrą, sukuriamą komfortą. Gal įvertinus visus metus, ne taip baisiai atrodytų kelios šaltos savaitės per metus.
P.S. Kokio darbinio tūrio aparatą reikėtų rinktis, jei namo vidinis tūris 400 kubų, o projektinis paduodamo/šalinimo oro kiekis apie 200 kubų?